Przegląd fotelików RWF: Axkid Minikid 2.0 (0-25 kg)

Przegląd fotelików RWF: Axkid Minikid 2.0 (0-25 kg)

Szwedzki fotel Axkid Minikid 2.0 przeznaczony jest dla dzieci od 0-25 kg. Skierowany jest tyłem do kierunku jazdy i może się pochwalić pozytywnym zaliczeniem szwedzkiego testu bezpieczeństwa Test Plus. Jest to jeden z większych foteli RWF na rynku – można w nim wozić dzieci do wzrostu ok. 125 cm. Cena: 1749 zł
4.5
Wygląd
4.5
Jakość
5
Cena
4

Axkid Minikid 2.0 pojawił się u nas, gdy sześcioletnia Lila, wysłuchawszy informacji o bezpieczeństwie w samochodzie, zażądała fotelika skierowanego tyłem do kierunku jazdy. Dwa razy powtarzać mi tego nie musiała, bo dzięki temu mogłam testować dwa razy więcej fotelików :) Bardzo się cieszę z tego powodu, że to właśnie Lila była główną pasażerką Axkida, bo dzięki temu recenzja będzie bogatsza o perspektywę dużego dziecka jeżdżącego w takim „strasznym foteliku, w którym dziecko nic nie widzi i nie ma co zrobić z nogami”. Mam wrażenie, że jedną z częstszych obaw rodziców, którzy jeszcze żadnego dużego fotelika RWF (czyli tyłem do kierunku jazdy) nie mieli, jest właśnie obawa o komfort dziecka. A że sześcioletnia, wygadana panna to osoba, która głośno krzyczy o tym, że coś jej nie pasuje, to skorzystałam z takiego recenzenta :)

Pierwsze wrażenie

Ja już się Axkidów w życiu naoglądałam, więc ciężko tutaj o pierwsze wrażenie. Na pewno zrobił na mnie bardziej pozytywne wrażenie wizualne niż poprzednik, bo widać, że trochę bardziej się postarano o to, by fotelik „ładniej” się prezentował. I osiągnięto to nie poprzez kompletną zmianę wzornictwa, ale drobnymi szczegółami — ładniejsza noga stabilizująca, ładniejszy uchwyt regulacji zagłówka, ładniejsza tapicerka, no i moim zdaniem ciekawsza kolorystyka. Szczerze mówiąc, nie ma chyba bardziej przyciągającego uwagę fotelika niż Minikid w różowej tapicerce!

axkid minikid

A jak już się człowiek napatrzy na fotelik, to zaczyna się zastanawiać, czy on na pewno zmieści się do samochodu bez wyciągania fotelu pasażera. Ale on tylko tak wygląda! Axkid Minikid zmieści się wszędzie. Widziałam go już nawet w małych trzydrzwiowych samochodach, pewnie i w Maluchu dałby radę ;)

Przedział wagowy i wzrostowy

Axkid Minikid 2.0 przeznaczony jest dla dzieci od 0 do 25 kg, z tym że to zero nie oznacza, że można tam włożyć noworodka! Do tego fotelika można włożyć niemowlaka, który siedzi stabilnie, czyli mniej więcej dziewięciomiesięczne dziecko, chociaż ja zalecałabym wozić dziecko w foteliku z przedziału 0-13 kg nieco dłużej. Wynika to z tego, że takie maluchy znaczną część doby przesypiają, a spać będzie im znacznie wygodniej w takim nosidełku niż w Axkid Minikid, ze względu na pochylenie fotelików — w nosidełku dziecko będzie miało bardziej poziomą pozycję niż w Axkidzie!

Jeśli szukacie fotelika, który ma zastąpić nosidełko dla niemowląt i wasze niemowlę jest już gotowe do półsiedzącego podróżowania, to Axkid będzie idealny! Specjalnie dla maluchów do fotelika została dołączona wkładka redukująca, która nieco spłyca siedzisko.

axkid minikid
Skończone 6 lat, 116 cm wzrostu i Axkid Minikid pasuje jak ulał!

Jeśli zastanawiacie się, jak długo Axkid Minikid 2.0 może służyć waszemu dziecku, to odpowiedź brzmi: dłużej, niż przypuszczacie i niż będziecie go w rzeczywistości używać :D Górna granica wagowa to 25 kg, górna granica wzrostowa to ok. 125, a nawet 130 cm, ale to w dużej mierze zależy od proporcji ciała. Oznacza to, że w tym foteliku zmieści się nawet sześcio- czy siedmiolatek, a być może i drobny ośmiolatek! Jak już pisałam, nam do Axkida Minikida wskoczyła ponad sześcioletnia Lila (116 cm). Mieściła się w nim na długość i szerokość bez problemu! Jeśli więc macie w planach wozić dziecko tyłem do czwartego czy piątego roku życia, to Axkid da radę :)

Czy Akxid Minikid 2.0 jest wygodny dla dziecka?

Axkidy to jedne z większych i bardziej obszernych fotelików dla dzieci do 25 kg. Jeszcze się taki nie urodził, co by się do Axkida nie zmieścił. Ja nie byłabym sobą, gdybym sama nie spróbowała się wcisnąć i powiem wam, że pupa weszła, gorzej z ramionami :D Natomiast jeśli chodzi o dzieci, to im się mieści wszystko – pupy i ramiona, a nawet nogi!

Axkid Minikid 2.0 może zostać zamontowany zarówno tuż przy oparciu kanapy, jak i na jej skraju, w związku z czym w zależności od tego, jak duże wozimy w nim dziecko, możemy sobie regulować ilość miejsca na nogi. Oczywiście ta regulacja wymaga odpięcia fotelika i zamontowania go ponownie w nieco innej pozycji.

axkid minikid
Lili tak było najwygodniej trzymać nogi, zresztą tak je trzyma również wtedy, gdy jeździ przodem :D

W Minikidzie można również regulować pochylenie fotela. Jest pięć różnych pozycji, od półleżącej do siedzącej. Tę czynność również robi się podczas montażu fotelika i nie ma możliwości, by zmienić kąt pochylenia w trakcie jazdy samochodem. Ale, tak czy inaczej, możemy dopasować pochylenie do wieku dziecka :) Warto tylko pamiętać, że jeśli montujecie fotelik za siedzeniem kierowcy lub pasażera, to większe pochylenie fotelika powoduje mniej miejsca dla siedzących z przodu osób. Dlatego ważne jest, by montować go ze sprzedawcą, który zna się na rzeczy!

axkid minikid
Noga regulująca pochylenie fotela

To, co jest fajnym gadżetem ułatwiającym nieco życie rodzica to zintegrowanie wysokości zagłówka z pasami. Oznacza to tyle, że podczas zaciągania pasów na zapiętym w foteliku dziecku, zagłówek fotelika porusza się w dół, aż do pozycji (jednej z siedmiu), która jest odpowiednia dla danego dziecka. Zagłówek można też zablokować i wtedy zatrzymuje się ona na wybranej przez nas pozycji, bez względu na to, co robimy z pasami fotelika. Sam zagłówek jest mocno zabudowany, co dodatkowo poprawia bezpieczeństwo podczas zderzenia bocznego.

axkid minikid
Zagłówek w najniższej pozycji
axkid minikid
Zagłówek w najwyższej pozycji

Oczywiście wielokrotnie podpytywałam jeżdżącą w Axkidzie Lilę czy jest jej wygodnie, czy nie ma za mało miejsca i czy ma jakiś problem z tym fotelem. Za każdym razem twierdziła, że wszystko jest super, a warto dodać, że Lila od dwóch lat jeździ w foteliku przodem, więc można by się było spodziewać, że ta zmiana wcale jej nie przypadła do gustu. Chociaż gwoli ścisłości po wakacjach wróciliśmy do Britaxa, ale było to spowodowane tym, że przy trójce dzieci z tyłu dostęp do środkowego fotela jest mocno utrudniony i jest mi znacznie wygodniej, gdy wciskając się do samochodu między dzieci muszę tylko sprawdzić zapięcie pasów w foteliku 15-36 kg, a nie dociągać pasy w fotelu 0-25 kg :)

Czy tylko tyłem?

Axkid Minikid 2.0 jest fotelem przeznaczonym wyłącznie do przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy. Producent wychodzi z założenia, że skoro tak jest najbezpieczniej, to nie ma powodu, by montować go inaczej. Zresztą Axkid to firma szwedzka, a w Szwecji nie wozi się dzieci poniżej 4 roku życia przodem do kierunku jazdy. Dzięki temu, że Axkid Minikid 2.0 może być montowany wyłącznie tyłem, mógł on bez problemu zaliczyć szwedzki Test Plus. Gdybyście szukali Minikida w testach ADAC/OEAMTC to będzie to strata czasu, bo Axkida tam nie ma. Jest jego tańszy brat Wolmax, który za bezpieczeństwo dostał 4 gwiazdki, więc można założyć, że jeśli udałoby się Niemcom poprawnie zamontować Minikida to też miałby 4 gwiazdki :)

Czy do zamontowania fotela Axkid Minikid 2.0 potrzebuję inżyniera?

Axkid Minikid 2.0 montuje się przy pomocy pasa samochodowego, nogi stabilizującej oraz pasów kotwiczących, które należy przymocować do prowadnic przedniego fotela lub innych stabilnych elementów samochodu. Z tego względu warto przy pierwszym montażu skorzystać z usług fachowca. Wprawny sprzedawca będzie umiał przymocować pasy kotwiczące w minutę, kolejne dwie minuty zajmie mu zamontowanie fotelika tak, że nic nie będzie w stanie go ruszyć. Jeśli ma to robić rodzic, który nie ma wprawy, to może mu to zabrać kilka godzin życia i mnóstwo nerwów, podobno czasem kończy się to też rozwodem!

axkid minikid
Tak wygląda zamontowany Axkid Minikid 2.0

Polecam więc sytuację, w której za pierwszym razem robicie to rękami specjalisty, przyglądając się wszystkiemu, co ten specjalista wyczynia w waszym samochodzie. Dzięki temu następnym razem będziecie wiedzieli, jak się za tę robotę zabrać. Biorąc pod uwagę fakt, że na świecie żyje trochę osób umiejących bez problemu zamontować w samochodzie Minikida, to jest szansa, że przy odrobinie praktyki, dołączycie do tego elitarnego grona.

A jak wygląda montaż Axkida Minikida 2.0 w praktyce? Najpierw zaczepiacie pasy mocujące o szyny fotela znajdującego się przed fotelikiem. Następnie ustawiacie fotel na tylnej kanapie i regulujecie kąt pochylenia fotela. Trzeba dobrze się zastanowić, jak bardzo fotel ma być pochylony, bo żeby to zmienić, trzeba będzie ponownie zamontować fotel. Pochylenie fotela reguluje się przy pomocy pięciostopniowej nóżki. Jeśli fotel jest ustawiony prawidłowo na kanapie, a nóżka regulująca pochylenie znajduje się na wybranym poziomie, to można przymocować fotel pasami samochodowymi. Następnie przypina się fotel pasami kotwiczącymi do uchwytów w pasach mocujących, a na samym końcu wysuwa się nogę stabilizującą i opiera o podłogę w samochodzie. Jeśli Axkid Minikid jest zamontowany przy drzwiach, to od strony drzwi montuje się dodatkowy system ochrony bocznej — ASIP. I to tyle!

axkid minikid

Brzmi skomplikowanie? To dobrze, bo to nie jest fotelik, który montuje się jednym wpięciem w Isofixy! Trzeba się przy tym trochę namęczyć, ale na szczęście, nawet jeśli będziecie musieli odpiąć fotelik, to pasy mocujące zostaną zamontowane na stałe, więc następnym razem będzie wam łatwiej! I nie myślcie, że znajdziecie jakąś alternatywę tyłem do 25 kg, którą zamontujecie na dwa kliknięcia. Każdy taki fotel ma nieco skomplikowany montaż. Ale zapewniam was, jak się już ma i korzysta z Axkida, to nawet człowiek się nie zastanawia, jak się go montuje, po prostu to robi!

Dla przerażonych montażem wrzucam film, na którym można zobaczyć, że da się to zrobić :D

Czym Minikid 2.0 się różni od swojego poprzednika Axkid Minikid?

Ponieważ jeszcze przez jakiś czas oprócz Minikida 2.0 będzie dostępny poprzedni model Minikid, to przed wami krótka ściąga na temat różnic, które duże nie są, ale mogą być znaczące :)

Po pierwsze Axkid Minikid 2.0 ma ASIP, czyli dodatkowy system ochrony bocznej. Jest to specjalna nakładka, którą montuje się na foteliku od strony drzwi samochodu (jeśli macie fotel na środku to tego nie montujecie). Wpływa to pozytywnie na bezpieczeństwo dziecka w trakcie zderzenia bocznego. Poprzednia wersja Minikida tego nie ma.

Po drugie noga stabilizująca w nowym Axkidzie jest o niebo lepsza — łatwiej można regulować jej wysokość, więc łatwiej montuje się fotelik, a do tego jest ładniejsza, więc same plusy.

A po trzecie spore zmiany zaszły w tapicerkach. Dodana została wkładka redukująca dla najmłodszych dzieci. Poprawiony został system mocowania tapicerki i znacznie łatwiej jest ją ściągnąć i nałożyć (poza jednym małym wkurzającym szczegółem, którego nie zmieniono). Generalnie tapicerka jest super! Trochę zmieniony został też zagłówek — jest wygodniejszy dla dziecka.

Czy tapicerkę można wyprać?

Tapicerka fotelika jest ściągana i muszę powiedzieć, że względem naszego poprzedniego Axkida (Duofix) to ściąganie jest znacznie prostsze. Aczkolwiek najgorszy element — czyli plastikowa listwa przytrzymująca tapicerkę na dole fotela nadal tam jest. Dlatego warto pamiętać — jeśli ściągniecie już górną część tapicerki, odepniecie wszystkie zatrzaski i ładnie ukryte zameczki, to NIE WOLNO wam szarpać za tapicerkę, która jakimś cudem nie chce się od fotelika odczepić, ale spokojnie i z godnością idziecie po łyżkę/nóż/widelec/śrubokręt (cokolwiek, co jest długie, płaskie i wytrzymałe), wkładacie wybrane narzędzie między fotelik a listwę, a następnie podważacie. Całość wychodzi elegancko!

axkid minikid
Ściąganie tapicerki zaczyna się niewinnie, ale na końcu będzie horror ;)

Prać tapicerkę można zgodnie z instrukcją jedynie ręcznie, ale ja piorę ją w pralce w 30°C i tapicerka żyje. Po wypraniu dość szybko schnie i można ją założyć na skorupę fotela — ta czynność jest już zdecydowanie prostsza niż ściąganie tapicerki!

Ile kosztuje i dla kogo jest?

Fotelik Axkid Minikid 2.0 kosztuje 1749 zł i jest to raczej wyższa półka, jeśli chodzi o foteliki do 25 kg tyłem, choć nie jest to fotelik najdroższy. Przy zakupie warto pamiętać o tym, że jest to fotelik na lata. Raczej nie ma możliwości, by trzylatek, a nawet czterolatek z niego wyrósł. Axkid Minikid 2.0 jest super fotelikiem dla tych rodziców, którzy szukają fotelika dla dziecka, które wyrosło z nosidełka (0-13 kg) i, którzy chcą nadal wozić dziecko tyłem do kierunku jazdy. U nas Axkid sprawdził się świetnie — nie tylko Minikid, ale i wcześniej testowany przez nas Duofix!

Fotelik Axkid Minikid można kupić w dobrych sklepach z fotelikami samochodowymi, między innymi w sieci sklepów Osiem Gwiazdek – adresy wszystkich sklepów znajdziecie TUTAJ.

Specyfikacja techniczna:

Wysokość fotelika od siedziska do pasów w najwyższym położeniu: 42 cm

Wysokość fotelika od siedziska do końca zagłówka w najwyższym położeniu: 62 cm

Szerokość fotelika w ramionach: 33 cm

Szerokość siedziska: 28 cm

Waga fotelika: 12 kg

 

Zdjęcia: Agnieszka Wanat

Za fotelik do testów i jak zwykle mega fachową pomoc przy montażu dziękuję sklepowi Osiem Gwiazdek w Warszawie (ul. Połczyńska 75 oraz ul. Bruszewska 17).

Jeśli chcesz przeczytać recenzje innych fotelików RWF to kliknij TUTAJ.

 


Przydał Ci się mój wpis? Poleć go znajomym :)

JEŚLI CHCESZ PRZECZYTAĆ JESZCZE WIĘCEJ O BEZPIECZNYM PRZEWOŻENIU DZIECI W SAMOCHODACH TO ZAPRASZAM DO ZAJRZENIA NA POZOSTAŁE WPISY O FOTELIKACH SAMOCHODOWYCH.

Zobacz
więcej

Makedo — narzędzia do konstruowania DIY

Makedo — narzędzia do konstruowania DIY

Jeśli sami w dzieciństwie uwielbialiście tworzyć konstrukcje z kartonu, to będziecie zachwyceni tą zabawką! Zestaw narzędzi do konstruowania Makedo, to zabawka, o której marzyliście w dzieciństwie i którą zapragniecie kupić swojemu dziecku!

Bugaboo Dragonfly — wózek stworzony do miasta

Bugaboo Dragonfly — wózek stworzony do miasta

Bugaboo Dragonfly to najnowszy model holenderskiego producenta, który ma być miejskim wózkiem przyszłości. Jeśli w związku z tym spodziewacie się, że lata i sam zajmuje się małym pasażerem, to niestety nic z tego.