Poradnik Wakacyjny: Wakacyjna apteczka

Poradnik Wakacyjny: Wakacyjna apteczka

Od dawna wiadomo (zgodnie z Prawem Murphy’ego), że jeśli nasze dzieci nie chorowały przez cały rok, to zachorują właśnie podczas wakacji. Jeśli przez cały rok chorowały, to tym bardziej oczywiste jest to, że zachorują podczas wakacji. Powiem szczerze, że jeśli u nas coś ma się stać w kwestii zdrowia, to najpewniej będzie to w środku wakacyjnej przygody. Czasem strach wyjeżdżać, chociaż z roku na rok jestem po prostu mądrzejsza o tę jedną rzecz, której ze sobą wcześniej nie zabieraliśmy.

Ogromny plusem tego, że dzieci rosną i są coraz starsze jest to, że z wiekiem mija im ta skłonność do chorowania. Ale zanim tak się stanie, to musimy nawozić ze sobą termometrów, nebulizatorów czy aspiratorów do nosa. Pewnych rzeczy w rodzicielstwie się po prostu nie przeskoczy, trzeba je przeczekać.

W tym wpisie polecam nie tylko te rzeczy, które pozwalają łatwiej zmierzyć się nam z chorobą czy urazem na wyjeździe, ale znajdziecie w niej również używane przez nas specyfiki na komary i kleszcze. Skupiłam się w tym wypadku na tych, które są odpowiednie dla małych dzieci (a niektóre nawet dla niemowlaków).

Nigdy w poradniku nie polecam żadnych leków, które powinien polecić wam lekarz, więc nie miejcie pretensji, że blogowa wakacyjna apteczka nie ma leków przeciwgorączkowych, syropów i antybiotyków :)

No to do działa! Jak mawiała Hela.

1. Podręcznik „Pierwsza Pomoc dla dzieci i niemowląt”

wakacyjna apteczka

Jeśli nie jesteś lekarzem, pielęgniarką, położną czy ratownikiem medycznym, to WARTO zaopatrzyć się w podręcznik do pierwszej pomocy. Ja od lat polecam „Pierwszą pomoc dla dzieci i niemowląt”. Poradnik w bardzo przejrzysty sposób opisuje jak postępować podczas 30 najczęstszych wypadków, które przytrafiają się dzieciom. Ja go zabieram na wyjazdy, na których nie mam obstawy medycznej i wiem, że w sytuacji nagłej będę musiała sobie radzić bez profesjonalnej pomocy. Książka jest świetnie wydana — bardzo łatwo znaleźć w niej interesujący nas temat, a informacje na temat tego, jak postępować w danej sytuacji są bardzo klarowne. Nawet jeśli jesteśmy spanikowani i mamy problem z szybką reakcją, to ten podręcznik powie nam krok po kroku, co zrobić. Więcej na jego temat pisałam TUTAJ.

Podręcznik „Pierwsza pomoc dla dzieci i niemowląt” można kupić w Edukatorku za 29,90 zł.

2. Apteczka pierwszej pomocy LittleLife (z wyposażeniem)

wakacyjna apteczka
wakacyjna apteczka

Apteczka to absolutna podstawa każdego wyjazdu. Znajduje się tam wszystko, co przydaje się przy najczęstszych urazach. Dawno temu wspólnie z ratownikiem medycznym napisałam o tym, „Jak skompletować rodzinną apteczkę?”, więc jeśli szukacie porady w tym zakresie, to polecam ten wpis. Jeśli chcecie kupić jakiś gotowiec, to mogę polecić wam apteczkę LittleLife, z której korzystamy już sześć lat, przydała się wielokrotnie, a jej wyposażenie wystarcza do udzielenia pierwszej pomocy w najczęstszych przypadkach :)

Rodzinna apteczka LittleLife mieści w sobie kilkadziesiąt produktów, takich jak żele na oparzenia, plastry, opatrunki, chustę trójkątną, nożyczki, pęsetę, bandaże, agrafki, termometr i inne przydatne rzeczy. Szczerze mówiąc, od pięciu lat uzupełniam w niej głównie plastry oraz Octenisept, czyli dwie najczęściej używane rzeczy z apteczki. Cała reszta grzecznie czeka w środku na swoją szansę.

Apteczkę LittleLife można kupić w sklepie Edukatorek za 199 zł, jeśli nie potrzebujecie dużej rodzinnej apteczki, to można kupić też mniejszą wersję za 125 zł.

3. Termometr bezdotykowy

wakacyjna apteczka

Dopiero po sześciu latach mierzenia temperatury własnym dzieciom, postanowiłam kupić termometr bezdotykowy, co od razu uświadomiło mi, że zmarnowałam poprzednie 6 lat ze złymi termometrami! Pomiar otrzymujemy w sekundę, nie trzeba nigdzie termometru wkładać, czekać w nieskończoność, czy pamiętać o jednorazowych kapturkach. Na serio polecam wszystkim rodzicom taki awans. Fakt, takie termometry są droższe, ale biorąc pod uwagę to, jak często będziemy z nich korzystać przez wszystkie lata, to warto. Jedyny minus to ich wielkość, która może nieco utrudnić pakowanie, ale jestem w stanie zrezygnować z jednego kremu, żeby zmieścić go do walizki :)

My mamy raczej tańszy model, kupiony na jakiejś mega promocji w aptece. Szybko mierzy temperaturę, zapamiętuje wyniki, jest dokładny, można nim mierzyć temperaturę ciała i powierzchni, oraz ma podświetlany wyświetlacz. Można kupić go TUTAJ za około 65 zł.

4. Aspirator do nosa

Aspirator to rzecz, która szybko zagościła w naszej podróżnej apteczce. Wiadomo, że gluty to nieodłączny element dzieciństwa, więc nie ma się co dziwić, że dopadną nas w trakcie wakacji — szczególnie jeśli kąpiemy się w Bałtyku :) I o ile kilkulatki świetnie sobie z glutami radzą, to przy niemowlakach niezbędny jest aspirator do nosa. Im więcej mam dzieci, tym więcej aspiratorów przewija się przez nasz dom. Moim zdecydowanym ulubieńcem jest Katarek, ale że nie zabieram na wakacje odkurzacza, to wakacyjnie posiłkuję się innymi modelami.

Minidoo Beaba

wakacyjna apteczka

Szukając aspiratora pod kątem podróży, zwracałam uwagę przede wszystkim na wielkość (powinien zajmować mało miejsca) i ilość części, które można zgubić (nie chcemy gubić ani jednej). I tak w moje ręce wpadł aspirator Minidoo marki Beaba — mały i 4 częściowy, bez możliwości samoczynnego wypadnięcia którejkolwiek części. Do tego ma specjalną końcówkę dla niemowląt do 3. miesiąca życia (taką malutką i miękką), więc naprawdę zaczęłam się zastanawiać, dlaczego nie odkryłam tego aspiratora, kiedy Hela w wieku 2 tygodni złapała pierwszy przywleczony z przedszkola katar. Jeśli jeszcze nie macie aspiratora, to polecam!

Aspirator Minidoo można kupić w Edukatorku w cenie 61 zł.

Aspirator elektroniczny Beaba Tomydoo

wakacyjna apteczka

Dopiero przy trzecim dziecku odkryłam aspirator Katarek, który podłącza się do odkurzacza. Wiem, że brzmi to strasznie, ale jest piekielnie skuteczne (bezpieczne też jest, sprawdzałam na sobie :D), na serio jest to najlepszy aspirator, jaki istnieje. Katarek ma jednak tę wadę, że jego nieodłącznym elementem jest odkurzacz, którego raczej zbyt często nie zabieramy ze sobą na wyjazdy. Zaczęłam się więc rozglądać za czymś podobnym, tyle że niepodłączanym do odkurzacza.

Cztery lata temu do testów trafił do nas aspirator elektroniczny Beaba. Zasilany jest on na dwie baterie AA, ma trzy wymienne końcówki w zależności od wieku dziecka oraz foliowy pokrowiec, w którym mieści się aspirator. Mimo że taki elektryczny aspirator nie jest tak fajny, jak Katarek to jest to świetna opcja podróżna. Oczywiście towarzyszył nam już podczas pierwszych podróży z małą Felicją, a teraz jest naszym głównym apsiratorem używanym nie tylko podczas wyjazdów, ale i w domu! Jego jedynym minusem jest niestety cena, bo aspirator Beaba Tomydoo kosztuje 225 zł. Można go kupić w sklepie Edukatorek.

5. Inhalator

wakacyjna apteczka

Jeśli dzieci często łapią infekcje dróg oddechowych i w domu często korzystamy z inhalatora, to powinniśmy się zastanowić, czy nie zabrać go ze sobą. Ja dziewięć lat temu podczas wakacji musiałam kupić inhalator na szybko, bo okazało się, że jest pilnie potrzebny, a do domu miałam 250 km. Przez kolejnych kilka lat inhalator miał swoje magiczne miejsce w samochodzie i zgodnie z Prawem Murphy’ego, ani razu nie trzeba było go wyciągać. Ale, tak czy inaczej, jeśli jechaliśmy gdzieś samochodem na dłużej niż kilka dni, to inhalator jeździł z nami.

Moje doświadczenie mówi, że przed wyjazdem warto przemyśleć sprawę infekcji, inhalatora i miejsca w bagażniku :) Jeśli jedziecie w miejsce, gdzie nie ma dostępu do prądu, lub jest on mocno ograniczony, to zastanówcie się nad zakupem inhalatora, który działa nie tylko po podłączeniu do prądu, ale również na baterie. Jak się okazuje, takich inhalatorów jest trochę, a TEN MODEL wydaje się być idealny na wyjazdy!

Jeśli komuś podoba się nasza „Biedronka”, którą skutecznie wykorzystujemy już jakieś 10 lat, to można znaleźć ją TUTAJ za ok. 180 zł.

6. Spray do oczu Luxidropin

Od zeszłego roku w naszej apteczce zamieszkały również krople do oczu w sprayu Luxidropin Baby&Junior, które swoją karierę w naszym domu zaczęły od wyprawki Felicji. Kupiłam je z myślą o noworodku, a szybko okazało się, że korzystam z nich też ja i starsze dzieci i są idealne do przemywania oczu nie tylko ze względów higienicznych, ale również przy alergiach (które od tego roku są u nas zmorą) czy niegroźnych urazach oka (a na wakacjach piasek do oczu wpada sam). Bardzo więc polecam ten spray, także do waszych apteczek! Kupicie je na przykład TUTAJ za ok. 15 zł.

7. Żel po oparzeniach słonecznych HEBDA (3+)

Od zeszłego roku na wakacje zabieramy żel po oparzeniach słonecznych Hebda, który rok temu testowaliśmy w ramach współpracy i bardzo przypadł on nam do gustu. W środku dużego opakowania (100 ml) z pompką znajduje się 5 olejków eterycznych o działaniu m.in. przeciwzapalnym, nawilżającym i przyspieszającym regenerację skóry. Żel bardzo przyjemnie pachnie rumiankiem, więc jest to naprawdę przyjemny zapach. Kupicie go TUTAJ (w nowym opakowaniu) za 79 zł. Polecam zaopatrzyć się przed wakacjami, bo dzięki temu odpadnie wam bieganie w popłochu po sklepach w poszukiwaniu maślanki albo czegoś innego na oparzenia.

8. Specyfiki antykomarowe dla dzieci

Nic nie potrafi zepsuć wakacji tak, jak komary. Może być cudna pogoda, ciepła woda i fajne towarzystwo, lecz jeśli co chwile musimy machać rękami, żeby pozbyć się natrętnych komarów, to będzie to jedno z żywszych wspomnień z wakacji. Dzieci znoszą ukąszenie komarów znacznie gorzej niż dorośli, nie potrafią się powstrzymać przed drapaniem, co tylko pogarsza sytuacje. Dlatego warto zabezpieczać je przed ukąszeniami używając specyfików przeznaczonych dla dzieci. No i nie należy zapominać o tym, żeby ukąszenia smarować maściami, które zmniejszają swędzenie, bo to zmniejsza marudzenie dzieci.

I pamiętajcie – najlepszą metodą na komary jest moskitiera. Oczywiście pod warunkiem, że szczelnie przykrywa wózek czy łóżeczko, nikt jej nie rusza, a komary znajdują się po drugiej stronie! No, chyba że wasze dziecko akurat biega, to wtedy moskitiera jest słabym pomysłem!

Bubble&Co Picstop – organiczna emulsja odstraszająca owady (0+)

Jeśli szukacie środka na komary, który jest bezpieczny dla najmłodszych dzieci (od urodzenia), to warto przyjrzeć się organicznej emulsji Picstop marki Bubble&Co. Jest to mieszanka oleju ryżowego, olejku cytrynowego i owocowego oraz składników roślinnych i ma działanie nie tylko odstraszające owady, ale i nawilżające, więc świetnie sprawdzi się u tych dzieci, które mają skórę wrażliwą lub atopową. Emulsja pachnie bardzo przyjemnie i można ją nakładać tak często, jak jest to potrzebne. Jeśli chodzi o skuteczność, to u nas się sprawdziła, aczkolwiek nie testowaliśmy jej w ekstremalnych warunkach (czyli lato na Mazurach), ale we własnym ogródku.

Emulsja Picstop Bubble&Co w opakowaniu 100 ml kosztuje 49,99 zł, a kupić można ją w Ekodrogerii.

Kick The Tick — repelent na komary i kleszcze (3+)

Jeśli szukacie skutecznego repelentu do odstraszania komarów i kleszczy, a przy tym czegoś, co zostawia na skórze całkiem przyjemny cytrynowy zapach, to polecam Kick The Tick. Producent zapewnia, że daje on czterogodzinną ochronę przed komarami i meszkami oraz dwugodzinną ochronę przed kleszczami. U nas sprawdza się bardzo dobrze jeśli chodzi o ochronę przed komarami (bo na kleszcze używamy czegoś innego :))! Jedynym minusem jest to, że tego preparatu nie należy nanosić na ubrania, chociaż ja to oczywiście zrobiłam i nic się nie stało (albo ja jeszcze o tym nie wiem). Repelent przeznaczony jest dla dzieci powyżej 3 roku życia. Można go nanosić na skórę raz (dzieci od 3 r.ż.) lub dwa razy dziennie (dorośli i dzieci powyżej 12 r.ż.). Jestem fanką opakowania Kick The Tick, ponieważ sprej ma blokadę, co skutecznie chroni maluchy przed sprejem, albo sprej przed maluchami. No i dzięki temu niepotrzebna jest dodatkowa nakrętka, która zawsze się gubi!

Sprej można kupić w opakowaniach różnej wielkości. Opakowanie rodzinne ma 200 ml i kosztuje ok. 18 zł, natomiast opakowanie JUNIOR ma 90 ml i kosztuje ok.13 zł.

9. Żel po ukąszeniach HEBDA (3+)

Żel po ukąszeniach trafił do naszej apteczki rok temu i już w niej zostanie! W składzie żelu jest lawenda, capoiba oraz aloes — mnie najbardziej cieszy lawenda, bo to jest ten zapach, który czuć najmocniej, a zapach lawendy bardzo lubię. Jeśli zastanawiacie się, czy żel działa, to mogę tylko potwierdzić — ładnie pachnie, łagodzi swędzenie i daje uczucie chłodu na skórze, czyli DZIAŁA.

Ze względu na dużą zawartość olejków przeznaczony jest dla dzieci powyżej 3 roku życia, więc to w sumie jedyna jego wada (ale ja go używam przy dwuletniej Feli, jakby co). Żel sprzedawany jest w dużym opakowaniu (50 ml) z dozownikiem, więc na długo wystarczy i bardzo łatwo się go nakłada. Kosztuje 53 zł, a kupicie go TUTAJ.

10. Mieszanka spacerowa HEBDA (3+) do odstraszania kleszczy

Jeśli planujecie spędzić wakacje poza piaszczystą plażą, to może zdarzyć się tak, że kleszcze będą chciały się do was dobrać. Kleszcze są niebezpieczne, bo mogą przenosić choroby takie jak borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby przed kleszczami się zabezpieczać (długie spodnie, kryte buty, spreje antykleszczowe — to często te, które są antykomarowe) oraz by codzienne dokładnie oglądać dziecko (i siebie też). W przypadku, gdy już jakiś kleszcz się zadomowi na skórze, to trzeba się go jak najszybciej pozbyć (im szybciej się go wyciągnie, tym mniejsza szansa zarażenia).

Z wymienionych przeze mnie wyżej produktów Kick the Tick ma właściwości odstraszające kleszcze, chociaż jego skuteczność antykleszczowa jest niższa niż antykomarowa. Najlepszymi środkami odstraszającymi kleszcze (i komary) są te, w których substancją czynną jest DEET, która niestety jest szkodliwa (bezwzględnie zakazana w przypadku noworodków i kobiet w ciąży, ograniczone stosowanie u dzieci poniżej 12 r.ż.). Dlatego warto czytać to, co napisane jest na opakowaniach repelentów na komary i kleszcze, bo nie każdy będzie odpowiedni dla dziecka. Zresztą sami też powinniśmy unikać szkodliwych substancji, jeśli mamy bezpieczniejszą alternatywę o wysokiej skuteczności.

Jeśli szukacie środków odpowiednich dla dzieci i stworzonych z myślą o odstraszaniu kleszczy, to polecam wam mieszankę Spacerową Hebda, której używamy wiernie od kilku lat i która naprawdę świetnie się u nas sprawdza!

Mieszanka Spacerowa to całkiem przyjemnie pachnący olejek, którego skład oparty jest na wynikach badań naukowych. Jak pisze Klaudyna Hebda, autorka tego specyfiku, skuteczność tego odstraszacza została potwierdzona również przez jej klientów, którzy kolejny rok dopominają się o ten produkt. Od ośmiu lat sama jestem taką klientką.

Żeby być tak zadowoloną użytkowniczką jak ja, trzeba mieć świadomość, że żaden odstraszacz nie daje 100% ochrony przed kleszczami, a jedynie zmniejsza (czasem do zera) liczbę kleszczy, które łapiemy. Mieszanki spacerowej Hebda używa się na ubranie — należy kilka razy psiknąć na rękawy i nogawki spodni. Aromaty utrzymują się bardzo długo, więc nie ma konieczności zbyt częstego powtarzania tej czynności. Jest to produkt przeznaczony dla dorosłych i dzieci minimum trzyletnich. Dla młodszych dzieci stężenie olejków eterycznych może być za duże.

Korzystamy z tej mieszanki kolejny rok i jestem bardzo zadowolona z efektów. Ale ten specyfik może być używany wyłącznie pod kontrolą dorosłych, dlatego nigdy nie daję go dzieciom na wyjazdy — obozy czy kolonie!

Ja bardzo ten produkt polecam! Można go kupić TUTAJ za 67 zł.

11. Lasso Trix do wyciągania kleszczy

Powiem wam, że wyciąganie kleszczy to coś, czego przez wiele lat się bałam i nie potrafiłam robić — ani pęsetą, ani niczym innym. Do czasu, aż odkryłam lasso Trix!

kleszcze lasso

Nobla temu, kto je wymyślił! Lasso Trix wygląda jak długopis, na którego końcu jest cieniutka żyłka, którą zaciska się na kleszczu, możliwie jak najbliżej skóry. Jak już złapiemy kleszcza na lasso, to powoli wykręcając, wyciągamy do góry. Jest bardzo proste w użyciu i nadaje się do usuwania kleszczy zarówno ze zwierząt, jak i z ludzi :) Miałam okazję używać tego lassa nawet na sobie i muszę powiedzieć, że to właśnie dzięki temu wynalazkowi po raz pierwszy w życiu udało mi się samodzielnie i szybko usunąć kleszcza, więc mówię wam — KUPCIE TO, a będziecie spokojniejsi!

Lasso można kupić między innymi TUTAJ za ok. 27 zł.


I tak wygląda nasza cała wakacyjna apteczka. Wierzę, że niektórzy z was mogą mieć tam znacznie więcej rzeczy, a inni nie biorą nic poza termometrem i sprejem na komary :) Grunt, to jakoś sobie poradzić ze wszystkim tym, co nas na wakacjach zaskoczy.

Pamiętajcie, by nie bagatelizować tematu kleszczy i przygotujcie się zarówno na codzienne oględziny skóry dziecka, jak i na to, że takiego kleszcza trzeba będzie wyjąć. Koniecznie zwróćcie uwagę na to, żeby każdy, kto idzie do lasu czy na łąkę miał ubranie i buty dobrze chroniące przed kleszczami :) Zabierzcie też ze sobą spreje, antykleszczowe materiały i amulety. Przezorny zawsze ubezpieczony!


Zawarte w tym wpisie linki, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to ja otrzymam z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla mnie będzie sygnałem, że cenisz moją rekomendację :)


JEŚLI CHCECIE WIEDZIEĆ, CO JESZCZE POLECAM ZABRAĆ NA WAKACJE, TO ZAPRASZAM DO PRZECZYTANIA POZOSTAŁYCH WPISÓW Z PORADNIKA WAKACYJNEGO.

Zobacz
więcej

Poradnik Wakacyjny: Udane wakacje w ogrodzie i na działce

Poradnik Wakacyjny: Udane wakacje w ogrodzie i na działce

Nie każdemu pisane są urlopy na białych piaskach Malediwów, malowniczych zboczach Alp czy wśród szalonych atrakcji Disneylandu! Zapewne spora część rodzin spędzi tegoroczne wakacje, choć częściowo w ogrodzie, albo na działce.

Jak wybrać nosidełko dla dziecka?

Jak wybrać nosidełko dla dziecka?

Na samym początku mojego macierzyństwa myślałam, że wybór nosidełka jest bardzo prosty. Wystarczy kupić nosidełko marki Tula, ewentualnie Manduca. Potem kupiłam Tulę i okazało się, że wbrew temu, co myślałam, nie jest to nosidło idealne.