Uff, zrobiłam puf!

Uff, zrobiłam puf!

Szydełkomania cały czas mnie prześladuje, jak skończę coś robić, to za chwilę szukam nowego pomysły, pruję gotowe dzieła i zaczynam od nowa. Żeby ograniczyć czas, który poświęcam na machanie szydełkiem, postanowiłam, że już nie będę kupować nowego sznurka, ale to i tak niewiele zmieniło, bo zaczęłam poprawiać starsze robótki. Więc żeby mieć jakieś uzasadnienie dla nowego hobby, postanowiłam napisać kolejny szydełkowy wpis, tym razem o naszym pufie (cały czas nie mogę uwierzyć, że to jest ten puf, a nie ta pufa!).

Kiedy zobaczyłam bardzo fajny pufowy tutorial na YouTube, to pomyślałam sobie, że to jest chyba najłatwiejsza rzecz na świecie. Wystarczy robić dokładnie to, co ta pani i już. Ale moje późniejsze pufowe perypetie doprowadziły mnie do szału i doszłam do wniosku, że może i zrobienie pufu (ta deklinacja jest koszmarna!) jest proste, ale tylko i wyłącznie, gdy wiemy, jak się do tego zabrać :)

Od czego zacząć?

Zaczynamy od tego, że chcemy mieć w domu puf, mamy nawet wypatrzone kolory, rodzaj sznurka i szydełko. Ale ZANIM zaczniemy machać szydełkiem dookoła sznurka, należy NAJPIERW zastanowić się, czym ten puf wypełnimy, ponieważ kiedy zrobicie już szydełkowe okrągłe opakowanie pufa (lub pufu), to może się okazać, że wasze wypełnienie jest kwadratową poduszką, która zawsze będzie słabo wyglądała w okrągłym pokrowcu :D Ja popełniłam ten błąd i później przez kilka dni musiałam patrzeć na okrągły puf, który był bardzo kwadratowy.

Puf zapowiadał się nieźle, ale wypełnienie miało swój pomysł na puf!
Puf zapowiadał się nieźle, ale wypełnienie miało swój pomysł na puf!

Warto również ogarnąć wielkość wypełnienia, żeby później się nie okazało, że musicie waszą robótkę zmniejszać lub powiększać, co zawsze związane jest z pracochłonnym pruciem.

Wypełnienie (koc, poduszki, specjalnie uszyty pokrowiec) najlepiej jest oblec bawełnianym T-shirtem w interesującym nas kolorze (może być to kolor sznurka, lub coś kontrastującego). W ostatecznej wersji środek naszego pufa ma w sobie nieużywany już przez nas skórzany podnóżek wypełniony styropianowymi kulkami. Podnóżek obszyłam szarą koszulką (oczywiście z koszulkowo.com ;)).

puf
Wypełnienie, koszulka, sznurek i szydełko.

Gdy wypełnienie pufa jest już gotowe, to możemy przystąpić do szydełkowania. Te pufy, które ja widziałam, były robione ze sznurka bawełnianego lub z elastycznego sznurka typu bobbiny. Mnie zostało dużo sznurka z dywanu, więc wykorzystałam go do pufa (ok. 300 – 400 m sznurka Mila kupionego na Allegro). Szydełko mam na razie jedno (12 mm), więc nie miałam wyboru przy szydełkowaniu pufu. Jak już zebrałam w jednym miejscu szydełko, sznurek i wypełnienie pufa to przystąpiłam do kolejnego punktu planu pracy :)

Jak zrobić puf?

Korzystałam z bardzo dobrego tutorialu, który znalazłam na YouTube. Dziewczyna pokazuje, jak się robi puf od początku do końca i łatwo jest za nią nadążyć, więc po prostu robiłam to, co ona.

Kiedy puf był skończony, nie byłam za bardzo zadowolona z efektu (przez to kwadratowe wypełnienie okrągłego pufa), więc zaczęłam kombinować i doszłam od większego kwadratowego pufa do mniejszego, ale okrągłego.

Ostatecznie zrobiłam trzy modyfikacje względem filmu:

  1. Najpierw przygotowałam okrągłe wypełnienie i dokładnie je obmierzyłam.
  2. Dostosowałam średnicę podstawy pufa do średnicy mojego wypełnienia (zamiast koła z 96 oczkami po obwodzie zrobiłam koło z 72 oczkami po obwodzie). Średnica koła była nieco mniejsza od średnicy mojego wypełnienia, bo sznurek miał się jeszcze rozciągnąć.
  3. Dostosowałam wysokość robótki do wysokości mojego wypełnienia (zamiast 4 rzędów półsłupków zrobiłam 5).
puf
Wersja ostateczna, najlepsza.

Dzięki temu na koniec miałam robótkę idealnie dopasowaną do mojego wypełnienia i puf podoba mi się dużo bardziej niż na początku. Pomimo tego, że zajęło mi to kilka dni pracy, to uważam, że zrobienie takiego pufa jest znacznie prostsze od dywanu, więc zachęcam do robienia pufów nawet tych, którzy nic jeszcze na szydełku nie zrobili :)

PS: Mam nadzieję, ze wszyscy znają już deklinację pufów :D

Zobacz
więcej

Pomysły na prezent dla młodej mamy

Pomysły na prezent dla młodej mamy

Kobiety ciężarne i świeżo upieczone mamy często nie mają łatwego życia w czasie Świąt. Każdy się pyta o samopoczucie, termin porodu, chce dotykać brzucha albo dziecka, dzielić się własnymi pomysłami na imię, sposób karmienia, noszenia i przewijania.