W listopadzie dinozaury przejmują władzę w naszym domu!

W listopadzie dinozaury przejmują władzę w naszym domu!

Pierwszego listopada po raz szósty zaczniemy zabawę w Dinovember, czyli miesiąc, w którym w naszym domu rządzić będą dinozaury. O Dinovember usłyszałam po raz pierwszy w 2013 roku i z miejsca doszłam do wniosku, że to jest tak wspaniały pomysł, iż musimy wprowadzić go u nas. No i w sumie zleciało nam już tak pięć lat! To listopadowe szaleństwo zaczęło się w USA w domu dwóch małych dziewczynek, których rodzice postanowili, że przez miesiąc zabawkowe dinozaury córek, będą w nocy ożywać i robić przeróżne dziwne rzeczy, głównie skupiając się na robieniu w domu bałaganu. Jak piszą pomysłodawcy: „Dinovember został stworzony po to, żeby dać poznać dzieciom zachwyt, jaki sami pamiętamy z własnego dzieciństwa. Żeby rozpalić ich wyobraźnię w sposób wystarczający do odciągnięcia od ekranu iPada i przeniesienia ich do odległych krain i prehistorycznych dżungli”.

Na czym dokładnie polega ta zabawa? Na tym, że w nocy rodzice aranżują przeróżne scenki z zabawkami, które „ożywają”, a rano dzieci biegają po domu w celu odkrycia, co takiego tym razem spsociły dinozaury. Jeśli kiedykolwiek podchodziłam do tej zabawy sceptycznie, to już po pierwszym takim poranku wszelkie wątpliwości zniknęły. Dzieciaki były zachwycone, szybko podłapały, co się dzieje i codziennie rano wyruszały na poszukiwanie niesfornych zabawek. Przez pięć lat udało nam się w tę zabawę wkręcić całą trójkę, choć jak zapewne się domyślacie, Franek nabiera coraz więcej wątpliwości i zastanawia się, czy my przez przypadek nie pomagamy dinozaurom w nocnych rozróbach. Dlatego całkiem prawdopodobne, że w tym roku wtajemniczymy go w Dinovember tak, by młodsze siostry miały jeszcze kilka lat zabawy z dinozaurami.

dinovember
Dinozaury wdarły się do pralni i próbowały zrobić porządek

Kiedy pierwszy raz przyłączyliśmy się do Dinovember, to wcale nie dinozaury były naszymi bohaterami. Pierwszy rok to zabawa z ulubionymi autami Franka, potem przerzuciliśmy się na klocki Lego, a dopiero później do akcji wkroczyły dinozaury! Co ciekawe Hela początkowo nie zbliżała się do dinozaurów, bo nieco się ich bała, dlatego w ciągu dnia zamykaliśmy je w „klatce”, no ale w nocy uciekały i robiły różne psoty.

dinovember
Auta próbowały zrobić ciasto!

Jeśli chcielibyście spróbować zabawy w Dinovember, to wybierzcie ulubione zabawki dzieci i przygotujcie sobie jakiś krótki scenariusz wprowadzający — może być to list napisany przez zabawki, w którym wyjaśnią, że listopad to ich miesiąc. No, a potem jedynym ograniczeniem jest wasza wyobraźnia — nocami zabawki mogą piec, zmywać, prasować, prać, bałaganić, związywać buty, smarować klamki pastą do zębów. Grunt, by pamiętać, że rano i tak będziecie musieli po dinozaurach posprzątać :D Warto też pamiętać, by zabawki pożegnały się jakoś z dziećmi :) U nas zazwyczaj zostawiają kalendarze adwentowe.

Ta zabawa to też świetne ćwiczenie na kreatywność, bo jakby nie było trzeba znaleźć 30 pomysłów na psoty zabawek. Nie jest to takie proste, zwłaszcza że zabieramy się do tego, jak dzieci zasną, więc najczęściej jedyne, na co mamy wtedy ochotę, to paść trupem na nasze łóżko :) Ale skoro my daliśmy radę tyle lat, to znaczy, że każdy może to zrobić.

Dla inspiracji wrzucam trochę naszych listopadowych zdjęć z ubiegłych lat:

dinovember
Dinozaury wdarły się do domu przez kominek, ale ze względu na Helę w ciągu dnia musiały być zamykane :D
dinovember
Najczęściej buszują w kuchni, czasem robią sobie śniadanie, a czasem romantyczną kolację z winem

dinovember dinovember

Tagi:

Zobacz
więcej

Najlepsze pomysły na prezent z okazji 3. urodzin!

Najlepsze pomysły na prezent z okazji 3. urodzin!

Nie wiem, jak to się stało, ale moje najmłodsze dziecko, córka Felicja, ledwie niemowlak, skończyła 3 lata! Myślałam, że chociaż ona będzie bobasem przez znacznie dłuższy czas niż reszta, ale znowu się nie udało!

POMYSŁY NA PREZENT DLA MŁODEJ MAMY

POMYSŁY NA PREZENT DLA MŁODEJ MAMY

Kobiety ciężarne i świeżo upieczone mamy nie mają łatwego życia w czasie Świąt. Każdy się pyta o samopoczucie, termin porodu, chce dotykać brzucha albo dziecka, dzielić się własnymi pomysłami na imię, sposób karmienia, noszenia i przewijania.