Najlepsze pomysły na książkowe prezenty dla dzieci

Najlepsze pomysły na książkowe prezenty dla dzieci

Do Świąt został już niecały tydzień, więc wszyscy, którzy nie zdążyli jeszcze kupić prezentów, za chwilę wpadną w panikę. Nie tylko trzeba będzie podjąć ostateczną decyzję co do wyboru prezentu, ale trzeba będzie go jeszcze kupić, dostać i zapakować. Pewnie nie każdy będzie ryzykował kupno prezentu przez internet, bo nawet jeśli sklep wyśle paczkę na czas, to nie wiadomo czy kurier ją dowiezie. Jeśli zdecydujemy się na zakupy stacjonarne, to możemy mieć już spory problem z dostępnością bardziej popularnych zabawek. W takich sytuacjach najlepszym prezentem awaryjnym są książki, które nie tylko są niedrogie, ale i łatwo dostępne, bo wystarczy tylko dobrze zaopatrzona księgarnia i możemy nawet w wigilijny poranek pędzić na złamanie karku po uzupełnienie prezentowych braków.

Żebyście nie musieli wpadać w panikę, gdy w piątek okaże się, że prezent dla dziecka nie dojedzie przed świętami, przygotowałam dla was zestawienie 12 wspaniałych książkowych pozycji dla dzieci w różnym wieku. Możecie je brać w ciemno. Gwarantuję, że każda z tych książek zachwyci was i wasze dzieci.

Książki do oglądania

książki dla dzieci

To jest propozycja dla najmłodszych, chociaż starsze rodzeństwo na pewno też rzuci na nie okiem. Książki te wypełnione są obrazkami, które tworzą jedną historię. Są to super książeczki do wspólnego oglądania, bo komentarz rodzica jest tutaj istotny, chociaż oczywiście dzieci lubią też same je studiować, wyszukując na obrazkach nowych szczegółów.

Wiosna na ulicy Czereśniowej

książki dla dzieci

Seria książek o mieszkańcach ulicy Czereśniowej autorstwa niemieckiej ilustratorki Rotraut Susane Berner cieszy się ogromną popularnością od wielu lat! Te duże kartonowe książeczki pokazują, co robią i jak żyją mieszkańcy ulicy Czereśniowej. Zobaczymy tam rzeczy zwykłe i niezwykłe, ważne i nieważne, a każda strona to będzie ogrom szczegółów do wychwycenia. Seria składa się z pięciu książeczek — czterech pokazujących ulicę Czereśniową podczas czterech pór roku oraz jednej, w której możemy zobaczyć, co tam się dzieje w nocy. Cena okładkowa tych książek to 36,90 zł, chociaż w księgarniach internetowych można ją kupić nieco taniej.

My mamy tylko „Wiosnę na ulicy Czereśniowej”, ale jestem pewna, że po roku wciąż nie udało nam się wychwycić wszystkiego, co się w tej książce dzieje. I oglądają ją wszyscy, którym wpadnie w ręce, bo naprawdę te wszystkie rysunkowe szczegóły są niesamowicie wciągające.

Rok na wsi

książki dla dzieci

„Rok na wsi” to książka obrazkowa autorstwa Magdaleny Kozieł-Nowak, która przybliża maluchom życie na wsi. Na pierwszych stronach przedstawieni są wszyscy bohaterowie, których losy będziemy mogli śledzić. Na kolejnych widzimy co dzieje się na wsi w trakcie dwunastu miesięcy roku. Szczerze mówiąc, nie jest to książka dla laików rolnictwa, bo mogą mieć oni problem z wytłumaczeniem dziecku, co się dzieje na kolejnych obrazkach (trzeba wiedzieć, co to żniwa, a co to wykopki), ale może być to też świetny pretekst do tego, by się w tej dziedzinie podszkolić. Nam się ta książka bardzo spodobała, bo jest idealna do pokazania dzieciom, że jedzenie bierze się z ciężkiej pracy, a nie ze sklepu.

W tej serii są też inne książeczki obrazkowe, z których można się dowiedzieć, co się dzieje w trakcie roku w przedszkolu, w lesie, w mieście, a nawet w Krainie Czarów. Cena okładkowa tych książek to 44,90 zł.

W sekretnym ogrodzie

„W sekretnym ogrodzie” to książka wyjątkowa, bo ilustrowana obrazami Claude Moneta. Autorka Agnieszka Starok wybrała kilkanaście obrazów mistrza i dopowiedziała do nich historię małego chłopca Kosmy. Książka ta jest o tyle warto polecenia, że przybliża maluchom twórczość wielkiego malarza. Dzieci zafascynowane obrazami nawet nie będą miały pojęcia, co takiego oglądają, ale z całą pewnością prześledzą każdy szczegół wszystkich dzieł.

Dla ułatwienia życia rodziców na tylnej okładce znajduje się lista wszystkich dzieł wykorzystanych w książce, więc dla nas jest to również pozycja edukacyjna.

W tej serii ukazały się trzy książki dla dzieci — z obrazami Moneta, van Gogha i Degasa. Każda z nich to inna historia, która zachęci dzieci do przyjrzenia się obrazom mistrzów. Cena okładkowa tych książek to 36 zł.

Książki dla dzieci o ciele

Ciało to temat, który fascynuje młodsze i starsze dzieci. W zasadzie pierwsze pytania o to, po co mamy zęby i do czego służy pępek, słyszymy, jak tylko dziecko zacznie składać pierwsze zdania. W naszym domu książki o ciele cieszą się ogromnym zainteresowaniem — zarówno te napisane dla maluchów, jak i te traktujące kwestie anatomiczne bardzo poważnie.

Zęby

Uwielbiamy książki Gen-ichiro Yagyu i mamy ich już całkiem sporo. Wiemy wszystko o pępku, dziurkach w nosie, piersiach, a teraz zaczytujemy się w „Zębach”! Są to książki zabawne, które w bardzo interesujący dla dzieci sposób opowiadają o różnych istotnych z punktu widzenia dziecka częściach ciała. „Zęby” są absolutnie genialne, bo dotyczą tematu, który nie tylko jest interesujący dla dzieci, ale i ważny. Z tej książki dowiemy się, czym są zęby mleczne, jak wyglądają, czym różnią się od stałych, jakie w ogóle mamy zęby oraz dlaczego należy o nie dbać. Czyli wszystko to, co mówicie do dzieci wtedy, kiedy was nie słuchają. Bardzo polecam tę książkę, dzieci będą przy niej sikać ze śmiechu i dowiedzą się wszystkiego o zębach.

A jak już przeczytacie „Zęby”, to koniecznie kupcie pozostałe pozycje, bo to najlepsze książki o ciele dla młodszych dzieci. Cena okładkowa tych książek wynosi 29 zł.

Sen Alicji, czyli jak działa mózg

„Sen Alicji, czyli jak działa mózg” to świeżo wydana książka napisana przez nieżyjącego już prof. Vetulaniego — świetnego polskiego neurobiologa. Jest to rewelacyjny prezent dla tych dzieci, które uwielbiają popularnonaukowe książki i chcą wiedzieć, jak działa mózg, a w zasadzie cały człowiek. Książka jest bardzo ciekawie i zabawnie napisana, ale jest to książka raczej dla uczniów podstawówki niż przedszkolaków.

Na pewno spodoba się też rodzicom, bo można się z niej dowiedzieć rzeczy, o których naprawdę nie mamy pojęcia. Najlepiej jest więc czytać ją razem. Cena okładkowa książki to 39,90 zł.

Anatomia. Obraz ludzkiego ciała na wyjątkowych ażurowych rycinach

Nie ma takich słów, które oddadzą mój zachwyt tą książką! Anatomia. Obraz ludzkiego ciała na wyjątkowych ażurowych rycinach wydawnictwa Mamania to nowość, która musi się znaleźć na półkach wszystkich starszych dzieci. Te ażurowe ryciny trzeba zobaczyć na żywo, bo to absolutny majstersztyk! No i do tego ogromna porcja wiedzy o anatomii przedstawiona tak, że powinno się, jak najszybciej, wywalić wszystkie szkolne podręczniki do anatomii.

Można ją przeglądać godzinami, zaczytywać się w niej, badać ażurowe ryciny. Ciężko się od niej oderwać zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Jedyne, na co trzeba uważać to, żeby nie wpadła w ręce malucha, który zapewne z przyjemnością wydrze sobie z tych rycin płuca bądź serce czy oderwie rękę. Cena okładkowa tej książki to 89 zł.

Książki o dziewczynach

Książki o fajnych dziewczynach stały się ostatnimi czasy bardzo popularne i dobrze. Sama widzę, że Lila dużo chętniej słucha historii, w których to właśnie dziewczyny są głównymi bohaterkami. Oczywiście książki o dziewczynach są książkami nie tylko dla dziewczyn, więc równie dobrze możecie je sprezentować chłopcom. Jeśli takie klasyki, jak Dzieci z Bullerbyn czy Pippi Pończoszanka macie już przeczytane, to polecam trzy inne książki.

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek

„Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” to obowiązkowa książka na półce każdej dziewczynki, ale i bardzo dobra książka dla chłopców! W środku znajdziemy sto niedługich historii niezwykłych kobiet, które robiły rzeczy wielkie, piękne i odważne. Jest to bardzo wzmacniające dla dziewczynek, szczególnie w rzeczywistości, w której mówi się głównie o odważnych mężczyznach. Historie są naprawdę bardzo ciekawe, nawet czytający rodzic łatwo się w te opowieści wciąga i ciężko przerwać czytanie, gdy dziecko zaśnie :) No i oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by książkę przeczytali również chłopcy, oni równie rzadko słyszą historie o kobietach.

Dużą zaletą tej książki jest to, że historie są naprawdę krótkie, jednostronicowe, więc można je spokojnie zaserwować tuż przed snem. Do tego, każda historia zilustrowana jest portretem bohaterki. Cena okładkowa wynosi 59,90 zł.

Kruszynka

„Kruszynka” to historia małej Pauliny, która nie ma łatwego życia z ciężko pracującym tatą i trzema starszymi braćmi. Kruszynka, wykorzystywana przez starszych braci do prac domowych pewnego dnia mówi dość i zaczyna walczyć o swoje. Ta książka jest niesamowicie napisana, naprawdę momentami ciężko było mi ją czytać, bo tak bardzo żal mi było Kruszynki. Przez moment nawet się wahałam, czy aby na pewno powinnam to czytać Lili, ale kiedy przeczytałam całość, doszłam do wniosku, że „Kruszynkę” powinna przeczytać każda dziewczyna, najlepiej razem z mamą.

Warto też zwrócić uwagę na przepiękne ilustracje, za które ta książka została wyróżniona przez New York Times. „Kruszynkę” należy nie tylko czytać, ale również oglądać. Cena okładkowa wynosi 37,90 zł.

Hello Ruby

„Hello Ruby” to bardzo oryginalna książka o programowaniu, której główną bohaterką jest (SZOK!) dziewczyna. Jest to książka, która wprowadza dzieci w temat programowania poprzez zabawę. Znajdziemy w niej zarówno opowiadania o przygodach małej Ruby, jak i ćwiczenia, które pomogą oswoić się z kodowaniem. Jednym z nich jest na przykład tworzenie algorytmu mycia zębów czy szukanie błędu w instrukcji kąpieli.

Ta książka jest gwarantem świetnej zabawy nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców, zwłaszcza że czytanie „Hello Ruby” ma też skutki w rzeczywistości. Może skończyć się tak, że dzieci będą was prosić o dużo dokładniejsze instrukcje tego, co mają zrobić i nie będą wykonywać poleceń, jeśli okaże się, że popełniliście błąd podczas „programowania”. Cena okładkowa książki to 34,90 zł.

Książki dla dzieci na długie czytanie

Na koniec książki-grubasy, które wciągną wasze dzieci na długi czas, bo nie sposób będzie je przeczytać w jeden wieczór. Są to świetne prezenty dla starszaków, które czytają samodzielnie, ale również dla nieco młodszych dzieci, które uwielbiają długie, ciekawe historie czytane przez rodziców.

Dzieci z Bullerbyn

„Dzieci z Bullerbyn” chyba nie muszę nikomu przedstawiać. Jest to fantastyczna książka Astrid Lindgren, którą pokochają starsze przedszkolaki i uczniowie młodszych klas. Przygody dzieci z Bullerbyn nie starzeją się pomimo upływu kilkudziesięciu lat od wydania tej książki i kolejne pokolenia dzieci wzdychają do wiejskiego życia w Szwecji. Mam wielki sentyment do żółtej okładki „Dzieci z Bullerbyn” wydanych 30 lat temu, ale w nowym, cudnie zilustrowanym wydaniu zakochałam się bez pamięci.

Nowe „Dzieci z Bullerbyn” można czytać, oglądać, czytać oglądając i oglądać czytając. Jest to książka, od której nie oderwiecie się wy, wasze dzieci i wasi rodzice. Jeśli nie macie jej jeszcze w domowej bibliotece, to koniecznie musicie nadrobić! Cena okładkowa książki wynosi 64,90 zł.

Nowe przygody skarpetek

„Nowe przygody skarpetek” to kontynuacja książki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, która podbiła serca dzieci, krytyków literackich, a nawet listę lektur szkolnych. W drugiej części poznajemy historie kolejnych skarpetek, które zniknęły w dziurze pod pralką w domu małej Be. To jest książka idealna do wspólnego czytania przed snem, bo poszczególne rozdziały są niedługie, więc nie trzeba przerywać w połowie. Oczywiście historie wszystkich skarpetek są niesamowite, chociaż każdy ma zawsze jakąś swoją ulubioną.

Książka jest fantastycznie zilustrowana, więc jest również książką do oglądania i nawet czasami ciężko się ją czyta, bo dzieci koniecznie muszą niezwykle dokładnie przestudiować każdy obrazek. Cena okładkowa książki wynosi 39,99 zł.

Niedoparki

Moja ostatnia propozycja to „Niedoparki”, pierwsza część czeskiej trylogii o małych stworkach zamieszkujących ludzkie domy i żywiących się skarpetkami. Niedoparki mają swoje zasady, bo jedzą wyłącznie skarpetki z naturalnych włókien i tylko jedną z pary. Przygody niedoparków są bardzo zabawne, chociaż zdarzają się momenty mrożące krew w żyłach. Książkę czyta się bardzo szybko (pomimo że jest naprawdę gruba) i istnieje duża szansa, że szybko trzeba będzie kupić kolejne części trylogii. Cena okładkowa książki wynosi 39,99 zł.

 

Mam nadzieję, że któraś spośród 12 zaproponowanych przeze mnie książek przypadnie wam do gustu. Jeśli czytacie ten wpis dzień przed Wigilią przerażeni tym, że brakuje wam jeszcze jakiegoś prezentu, to zachęcam do wizyty w księgarni, bo tam znajdziecie mnóstwo fantastycznych prezentów!

JEŚLI INTERESUJĄ WAS INNE POMYSŁY NA PREZENT DLA DZIECI, TO ZAPRASZAM DO LEKTURY POZOSTAŁYCH WPISÓW PORADNIKA PREZENTOWEGO.


Zawarte w tym wpisie linki, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to ja otrzymam z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla mnie będzie sygnałem, że cenisz moją rekomendację :)

Zobacz
więcej

Najlepsze pomysły na prezent z okazji 3. urodzin!

Najlepsze pomysły na prezent z okazji 3. urodzin!

Nie wiem, jak to się stało, ale moje najmłodsze dziecko, córka Felicja, ledwie niemowlak, skończyła 3 lata! Myślałam, że chociaż ona będzie bobasem przez znacznie dłuższy czas niż reszta, ale znowu się nie udało!

POMYSŁY NA PREZENT DLA MŁODEJ MAMY

POMYSŁY NA PREZENT DLA MŁODEJ MAMY

Kobiety ciężarne i świeżo upieczone mamy nie mają łatwego życia w czasie Świąt. Każdy się pyta o samopoczucie, termin porodu, chce dotykać brzucha albo dziecka, dzielić się własnymi pomysłami na imię, sposób karmienia, noszenia i przewijania.