Lego Duplo czyli 100 pomysłów na zabawę z dzieckiem

Lego Duplo czyli 100 pomysłów na zabawę z dzieckiem

W połowie października Lego Duplo zorganizowało warsztaty dla blogerów parentingowych (celowo piszę blogerów, bo oprócz tłumu blogujących dziewczyn był też Blog Ojciec :)). Spotkanie było fantastyczne, nie tylko dlatego, że mogliśmy się wszyscy spotkać, pogadać i pochwalić dziećmi, ale również ze względu na warsztaty prowadzone przez Małgosię Ohme, podczas których rozmawialiśmy o tym, czym jest zabawa, dlaczego jest ważna i w jaki sposób możemy bawić się z naszymi dziećmi.

marysia3-001
Nie łatwo uwiecznić na fotografii mnie kiedy myślę, Nishce się udało ;)
photo 1
Lila bawi się w katastrofę kolejową ;)

To, co najbardziej mnie w trakcie tego spotkania poruszyło to fakt, że rodzice coraz częściej przychodzą do psychologa dziecięcego z prośbą o pomoc w znalezieniu pomysłu na zabawę z dzieckiem. Idą na spotkanie i mówią: “Nie mam pojęcia w co i jak mam się bawić z dzieckiem”. Trochę mnie to dziwi, bo ja nigdy nie miałam takiego problemu. Może wynika to z tego, że przez wiele lat prowadziłam drużynę harcerską, więc co tydzień musiałam przygotować zbiórkę, z kilkoma różnymi grami i zabawami dla dzieci. Wymyślenie zabawy na jakikolwiek temat nie zajmuje mi więcej niż kilka minut, a to że nie zawsze mi się chce bawić z dziećmi to już inna kwestia ;) Kluczem do szczęścia jest umiejętność wymyślenia takich zabaw, w których nie musimy uczestniczyć jeśli nie mamy na to ochoty.

Wykorzystując fakt, że podczas warsztatów rozmawialiśmy o Lego Duplo chciałam się z wami podzielić pięcioma bardzo prostymi pomysłami na zabawę przy użyciu klocków, które są idealną zabawką dla dziecka nawet w wieku 1,5 roku. Spokojnie możecie się więc w nie bawić zarówno z maluchem jak i z pierwszoklasistą. W każdej z tych zabaw trudność zadań, które wykonuje dziecko może być bez problemu dostosowana do jego możliwości. Wystarczy drobna modyfikacja i z tych 5 zabaw z łatwością stworzycie sto pomysłów :)

Układanie obrazów

Ponieważ klocki Duplo są jednym z częstszych prezentów, które od 5 lat dostają nasze dzieci, to mamy już sporą kolekcję. To znacznie poszerza możliwości zabawy :) Jednym z moich ulubionych pomysłów jest układanie z klocków obrazów. Jeśli chcemy rozwijać w dziecku kreatywność, to po prostu zadajemy jakiś luźny temat, a dziecko układa samo. Możemy też wcześniej zaplanować z dzieckiem, co powinno się znaleźć na obrazku. A jeśli chcemy się pobawić z dzieckiem w malarza i przy okazji przybliżyć mu jakieś wybitne dzieła malarskie, możemy spróbować ułożyć z Duplo Mona Lisę albo Słoneczniki :)

DSC_0266

Odwzorowywanie kształtów i wzorów

Kolejna bardzo ciekawa zabawa to odwzorowywanie kształtów i powtarzanie wzorów. Polega ona na tym, że budujemy jakiś przestrzenny kształt – na przykład nieduży, różnokolorowy sześcian, a dziecko na wzór naszego sześcianu powinno zbudować swój. W prostszej wersji układamy na podłodze jakiś wzór z klocków, a dziecko ma za zadanie go po nas powtórzyć.

DSC_0247 DSC_0256

Sortowanie kolorów

Do tej zabawy wykorzystuję nasz biały dywan w kolorowe guziki. Jest to zabawa, dzięki której dzieci mogą nauczyć się rozróżniać i nazywać kolory. Po prostu losujemy klocek i układamy go na guziku tego samego koloru. Oczywiście nie musicie mieć takiego dywanu żeby się w to bawić. Wystarczą kolorowe kartki, woreczki czy szmatki.

DSC_0259

Odbijanie wzorów w plastelinie

Bardzo fajna zabawa, do której oprócz klocków potrzebujemy plasteliny albo ciastoliny. Rozwałkowujemy plastelinę na płasko i wciskając klocki w masę wykrajamy z niej różne kształty. To może być też ciekawy pomysł na zrobienie pierniczków w kształcie klocków Lego, dzieci na pewno będą zachwycone jeśli na choince zawisną takie ciasteczka :)

DSC_0228
Ulubiona ciastolina w kolorze kupy ;)

DSC_0240

Budowanie wieży

Niby prosta i nieskomplikowana zabawa, ale wystarczy chwilę pomyśleć i wyczarujemy milion pomysłów na jej budowanie. Możemy poprosić dziecko o zbudowanie wieży, która jest dokładnie tak samo wysoka jak ono. Możemy poprosić o wybudowanie wieży z określonej liczby klocków, które najpierw dziecko musi odliczyć. Możemy poprosić o zbudowanie kilku wież różnej wysokości i ustawienie ich od najniższej do najwyższej.

DSC_0251 DSC_0255

Naprawdę klocki Lego dają ogromne możliwości jeśli chodzi o wymyślenie ciekawej i edukacyjnej zabawy. Wystarczy nieco czasu, pomysł i chęć wspólnej zabawy z dzieckiem. Jeśli nie macie jeszcze klocków Duplo albo uważacie, że macie ich za mało, żeby się bawić, to już wkrótce na blogu super konkurs w którym do wygrania będą klocki :)

 

Wpis powstał przy współpracy z Lego Duplo

Zobacz
więcej

Co kupić dziecku na pierwsze urodziny?

Co kupić dziecku na pierwsze urodziny?

Ciężko powiedzieć, jak to się stało, że Felicja ma już rok. Jak daję słowo, byłam przekonana, że tym razem uda mi się na zawsze pozostać mamą niemowlaka. Niestety okazało się, że czwarte dziecko rośnie dokładnie tak samo szybko, jak pierwsze.

Pomysły na prezent pod choinkę od Limango

Pomysły na prezent pod choinkę od Limango

Limango to jedno z moich ulubionych miejsc na zakupy w sieci! Jeśli potrzebuję kupić coś do domu, czy dla dzieci, to odruchowo najpierw sprawdzam, czy nie znajdę jakiejś super oferty na Limango, a dopiero później przeczesuję resztę internetu.