Lego Duplo czyli 100 pomysłów na zabawę z dzieckiem

Lego Duplo czyli 100 pomysłów na zabawę z dzieckiem

W połowie października Lego Duplo zorganizowało warsztaty dla blogerów parentingowych (celowo piszę blogerów, bo oprócz tłumu blogujących dziewczyn był też Blog Ojciec :)). Spotkanie było fantastyczne, nie tylko dlatego, że mogliśmy się wszyscy spotkać, pogadać i pochwalić dziećmi, ale również ze względu na warsztaty prowadzone przez Małgosię Ohme, podczas których rozmawialiśmy o tym, czym jest zabawa, dlaczego jest ważna i w jaki sposób możemy bawić się z naszymi dziećmi.

marysia3-001
Nie łatwo uwiecznić na fotografii mnie kiedy myślę, Nishce się udało ;)
photo 1
Lila bawi się w katastrofę kolejową ;)

To, co najbardziej mnie w trakcie tego spotkania poruszyło to fakt, że rodzice coraz częściej przychodzą do psychologa dziecięcego z prośbą o pomoc w znalezieniu pomysłu na zabawę z dzieckiem. Idą na spotkanie i mówią: “Nie mam pojęcia w co i jak mam się bawić z dzieckiem”. Trochę mnie to dziwi, bo ja nigdy nie miałam takiego problemu. Może wynika to z tego, że przez wiele lat prowadziłam drużynę harcerską, więc co tydzień musiałam przygotować zbiórkę, z kilkoma różnymi grami i zabawami dla dzieci. Wymyślenie zabawy na jakikolwiek temat nie zajmuje mi więcej niż kilka minut, a to że nie zawsze mi się chce bawić z dziećmi to już inna kwestia ;) Kluczem do szczęścia jest umiejętność wymyślenia takich zabaw, w których nie musimy uczestniczyć jeśli nie mamy na to ochoty.

Wykorzystując fakt, że podczas warsztatów rozmawialiśmy o Lego Duplo chciałam się z wami podzielić pięcioma bardzo prostymi pomysłami na zabawę przy użyciu klocków, które są idealną zabawką dla dziecka nawet w wieku 1,5 roku. Spokojnie możecie się więc w nie bawić zarówno z maluchem jak i z pierwszoklasistą. W każdej z tych zabaw trudność zadań, które wykonuje dziecko może być bez problemu dostosowana do jego możliwości. Wystarczy drobna modyfikacja i z tych 5 zabaw z łatwością stworzycie sto pomysłów :)

Układanie obrazów

Ponieważ klocki Duplo są jednym z częstszych prezentów, które od 5 lat dostają nasze dzieci, to mamy już sporą kolekcję. To znacznie poszerza możliwości zabawy :) Jednym z moich ulubionych pomysłów jest układanie z klocków obrazów. Jeśli chcemy rozwijać w dziecku kreatywność, to po prostu zadajemy jakiś luźny temat, a dziecko układa samo. Możemy też wcześniej zaplanować z dzieckiem, co powinno się znaleźć na obrazku. A jeśli chcemy się pobawić z dzieckiem w malarza i przy okazji przybliżyć mu jakieś wybitne dzieła malarskie, możemy spróbować ułożyć z Duplo Mona Lisę albo Słoneczniki :)

DSC_0266

Odwzorowywanie kształtów i wzorów

Kolejna bardzo ciekawa zabawa to odwzorowywanie kształtów i powtarzanie wzorów. Polega ona na tym, że budujemy jakiś przestrzenny kształt – na przykład nieduży, różnokolorowy sześcian, a dziecko na wzór naszego sześcianu powinno zbudować swój. W prostszej wersji układamy na podłodze jakiś wzór z klocków, a dziecko ma za zadanie go po nas powtórzyć.

DSC_0247 DSC_0256

Sortowanie kolorów

Do tej zabawy wykorzystuję nasz biały dywan w kolorowe guziki. Jest to zabawa, dzięki której dzieci mogą nauczyć się rozróżniać i nazywać kolory. Po prostu losujemy klocek i układamy go na guziku tego samego koloru. Oczywiście nie musicie mieć takiego dywanu żeby się w to bawić. Wystarczą kolorowe kartki, woreczki czy szmatki.

DSC_0259

Odbijanie wzorów w plastelinie

Bardzo fajna zabawa, do której oprócz klocków potrzebujemy plasteliny albo ciastoliny. Rozwałkowujemy plastelinę na płasko i wciskając klocki w masę wykrajamy z niej różne kształty. To może być też ciekawy pomysł na zrobienie pierniczków w kształcie klocków Lego, dzieci na pewno będą zachwycone jeśli na choince zawisną takie ciasteczka :)

DSC_0228
Ulubiona ciastolina w kolorze kupy ;)

DSC_0240

Budowanie wieży

Niby prosta i nieskomplikowana zabawa, ale wystarczy chwilę pomyśleć i wyczarujemy milion pomysłów na jej budowanie. Możemy poprosić dziecko o zbudowanie wieży, która jest dokładnie tak samo wysoka jak ono. Możemy poprosić o wybudowanie wieży z określonej liczby klocków, które najpierw dziecko musi odliczyć. Możemy poprosić o zbudowanie kilku wież różnej wysokości i ustawienie ich od najniższej do najwyższej.

DSC_0251 DSC_0255

Naprawdę klocki Lego dają ogromne możliwości jeśli chodzi o wymyślenie ciekawej i edukacyjnej zabawy. Wystarczy nieco czasu, pomysł i chęć wspólnej zabawy z dzieckiem. Jeśli nie macie jeszcze klocków Duplo albo uważacie, że macie ich za mało, żeby się bawić, to już wkrótce na blogu super konkurs w którym do wygrania będą klocki :)

 

Wpis powstał przy współpracy z Lego Duplo

Zobacz
więcej

32 najlepsze pomysły na prezent z okazji Dnia Dziecka!

32 najlepsze pomysły na prezent z okazji Dnia Dziecka!

Do 1 czerwca został już niedużo czasu, a to oznacza, że już za chwileczkę dzieci zaczną wariować i pytać o to, co dostaną na Dzień Dziecka, albo przedstawią nam długą listę oczekiwań prezentowych, naiwnie licząc na to, że im dłuższa będzie lista, tym więcej prezentów dostaną.

Najlepsze pomysły na prezent z okazji 3. urodzin!

Najlepsze pomysły na prezent z okazji 3. urodzin!

Nie wiem, jak to się stało, ale moje najmłodsze dziecko, córka Felicja, ledwie niemowlak, skończyła 3 lata! Myślałam, że chociaż ona będzie bobasem przez znacznie dłuższy czas niż reszta, ale znowu się nie udało!