Najlepsze gry rodzinne na zimowe wieczory

Najlepsze gry rodzinne na zimowe wieczory

Jesień i zima to okres, kiedy znacznie częściej wieczory spędzamy w domu, w związku z tym zwiększa się pokusa, częstszego niż zazwyczaj, włączania ekranów. I o ile w oglądaniu bajek czy rodzinnych filmów nie ma nic złego, o tyle warto znaleźć jakieś alternatywy, żeby po pierwsze nieco urozmaicić sobie te wspólne wieczory, a po drugie nie przesadzić z czasem spędzonym przy ekranach. Jeśli interesują was ciekawe gry rodzinne, w które można pograć nawet z najmłodszymi dziećmi (2+) to dobrze trafiliście!

Marka Janod poprosiła mnie o wybranie kilku gier, które chciałabym przetestować i ewentualnie polecić na blogu. No i powiem wam, że wybór był niezwykle prosty, bo mam swoje ulubione gry Janod, które są idealne do wspólnego spędzania czasu z dziećmi — i tymi najmłodszymi, i tymi nieco starszymi! Zapraszam do lektury!

GRY DLA NAJMŁODSZYCH (2+)

1. STRZEŻ SIĘ KRETA! – JANOD

Gra „Strzeż się kreta!” jest przeznaczona dla dzieci od 3 do 5 lat, natomiast po przeprowadzeniu testów na naszej dwulatce spokojnie mogę ją polecić również nieco młodszym graczom! Gra jest bardzo prosta — na drewnianej planszy mamy w sumie 16 warzyw w 4 rodzajach i 4 krety, każdy z graczy (może być ich 2,3 lub 4) rzuca kostką i ściąga z „pola” na swoją grządkę warzywo, którego kolor wyrzucił. Jeśli na kostce wylosuje kreta, to musi na swojej grządce umieścić kreta i dopóki się go nie pozbędzie (czyli ponownie wylosuje na kostce obrazek kreta), to nie może zbierać nowych warzyw. Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy na swojej grządce umieści 4 różne warzywa.

gry rodzinne

Jak widzicie, zasady są niezwykle proste, a największą trudnością jest poprawne umieszczanie drewnianych elementów (warzyw oraz kreta) na swojej grządce. Dzięki temu maluchy w czasie gry ćwiczą małą motorykę! Istotne w grze jest też umiejętne dopasowywanie kolorów oraz cierpliwość, więc jest to idealna gra dla maluchów!

Gra jest świetnie wykonana, wszystkie elementy są drewniane, więc nie ma obaw, że niewprawione ręce zniszczą jakieś jej elementy. „Strzeż się kreta” kosztuje teraz 98 zł i można ją kupić na przykład w Edukatorku.

2. SARDYNKA, CZYLI ZESTAW DO ŁOWIENIA RYBEK – JANOD

gry rodzinne

Gry w łowienie rybek nikomu przedstawiać raczej nie trzeba. Ten rodzaj gry jest bardzo popularny i jej najprostsza wersja jest idealną pierwszą grą dla maluchów! Ja bardzo polecam grę „Sardynka”, bo oprócz dużych drewnianych elementów (2 wędki i 10 kolorowych rybek) w zestawie znajdziemy też metalową puszkę w kształcie sardynki, do której wszystkie te elementy się zmieszczą, a to jest niezwykle istotne w grach dla najmłodszych — żeby po skończonej grze wszystko mogło trafić do zamykanego pudełka, bo to zwiększa szansę, na niezgubienie wszystkich elementów w krótkim czasie. Metalowa puszka sprawia, że tę grę można łatwo zabrać ze sobą w podróż!

Gra w łowienie rybek jest świetna w ćwiczeniu koncentracji, koordynacji i cierpliwości, czyli wszystkiego, co powinny ćwiczyć dwu i trzylatki ;) Można ją kupić teraz w Edukatorku za 66 zł.

GRY DLA PRZEDSZKOLAKÓW (3+)

1. ŁOWIENIE RYBEK – JANOD

gry rodzinne

„Łowienie rybek” to nieco bardziej skomplikowany wariant tej popularnej gry. W tej grze mamy planszę z namalowanym stawem, 12 drewnianych rybek w dwóch kolorach, 2 korytka na złowione rybki, klepsydrę do odmierzania czasu oraz dwie kolorowe maski ptaków zakończone wędkami, które zakłada się na głowę! Łowienie ryb nie polega więc na użyciu rąk, ale głowy! Celem gry jest rzecz jasna wyłowienie ze stawu wszystkich rybek w swoim kolorze w jak najkrótszym czasie.

Łowienie rybek w stawie nie jest proste i wymaga dużego skupienia, koordynacji i cierpliwości. Będzie świetną zabawą nie tylko dla maluchów, ale starszego rodzeństwa i rodziców. Można ją kupić w Edukatorku za 110 zł.

2. MAGNETYCZNE RZUTKI – JANOD

gry rodzinne

Jestem wielką fanką magnetycznych rzutek marki Janod i uważam, że to jest gra, która powinna znaleźć się w pokoju każdego przedszkolaka. Zwijana magnetyczna dwustronna tarcza może zawisnąć na przykład na drzwiach czy na ścianie w pokoju, a rzucanie do niej 6 magnetycznymi rzutkami nie wyrządzi ani dziecku, ani pokojowi żadnej krzywdy. Tarcza jest dwustronna i na każdej ze stron znajduje się inny obrazek podpisany punktami, żeby było wiadomo, gdzie należy celować. Rzutki są bezpieczne i dwukolorowe, dzięki czemu można z łatwością wprowadzić do gry element rywalizacji.

Możecie kupić rzutki z tablicą w kilku różnych szatach graficznych do wyboru — my mamy Smoki. Jeśli rzutki wam się pogubią, albo będziecie chcieli mieć ich po prostu więcej, to można je kupić osobno :) Zestawy tablica + rzutki kosztują 105 zł i można je kupić w Edukatorku.

GRY DLA STARSZAKÓW (5+)

1. STATKI – JANOD

gry rodzinne

Grę w statki znają chyba wszyscy, jest świetna dla starszych dzieci i dorosłych! Zazwyczaj, żeby w nią grać, wystarczy tylko kartka w kratkę i długopis, ale można ją też mieć w wyjątkowej odsłonie! „Statki” francuskiej marki Janod to duże tekturowe pudełko z dwoma tablicami magnetycznymi, statkami-magnesami i zmywalnymi pisakami, do zaznaczania naszych trafień. Co ważne „Statki” mają mniejszą i większą tablicę do grania dla początkujących i zaawansowanych. Jest to świetna opcja, bo zazwyczaj na początku łatwiej jest opanować tablicę o wymiarach 5 × 5, a dopiero potem grać na tablicy 8 × 8.

Ta wyjątkowa odsłona „Statków” kosztuje 101 zł i można ją kupić w Edukatorku.

2. AKROBACI – JANOD

gry rodzinne

„Akrobaci” to gra, którą mamy już od ponad 5 lat i wciąż cieszy się u nas sporym powodzeniem dzieci wczesnoszkolnych. Gra wymaga nie tylko myślenia, ale i zręczności. Zasady są bardzo proste — trzeba zbudować jak najwyższą wieżę składającą się z drewnianych akrobatów stojących na tekturowych krążkach. Miejsca, w których mają być ustawieni akrobaci, są losowane, a gracz musi trochę pomyśleć, zanim zdecyduje, gdzie konkretnie akrobata ma stać. Przegrywa ten, kto pierwszy przewróci budowaną wspólnymi siłami wieżę.

Jest to świetna gra dla całej rodziny (może w nią grać nawet 8 graczy) i przy odrobinie dobrych chęci można w nią grać nawet z dziećmi poniżej 5 roku życia, zwłaszcza jeśli maluch będzie „pomagał” któremuś z graczy, a nie koniecznie grał samodzielnie. Gra „Akrobaci” kosztuje 114 zł i można ją kupić w Edukatorku.

Więcej gier francuskiej marki Janod znajdziecie między innymi w Edukatorku.

Mam nadzieję, że moje propozycje zainspirują Was do stworzenia własnej kolekcji gier rodzinnych. Dajcie znać, która z wybranych przeze mnie gier Janod najbardziej was zainteresowała? A może macie jakichś swoje ulubione gry, przy których spędzacie długie zimowe wieczory?

Wpis powstał przy współpracy z marką Janod.

Zobacz
więcej

32 najlepsze pomysły na prezent z okazji Dnia Dziecka!

32 najlepsze pomysły na prezent z okazji Dnia Dziecka!

Do 1 czerwca został już niedużo czasu, a to oznacza, że już za chwileczkę dzieci zaczną wariować i pytać o to, co dostaną na Dzień Dziecka, albo przedstawią nam długą listę oczekiwań prezentowych, naiwnie licząc na to, że im dłuższa będzie lista, tym więcej prezentów dostaną.

Najlepsze pomysły na prezent z okazji 3. urodzin!

Najlepsze pomysły na prezent z okazji 3. urodzin!

Nie wiem, jak to się stało, ale moje najmłodsze dziecko, córka Felicja, ledwie niemowlak, skończyła 3 lata! Myślałam, że chociaż ona będzie bobasem przez znacznie dłuższy czas niż reszta, ale znowu się nie udało!