Termobutelki na jesienne i zimowe spacery

Termobutelki na jesienne i zimowe spacery

Zbliża się zima, więc zaczynam otrzymywać już pierwsze pytania o butelki, w których mleko czy woda nie zamarzną. Żeby wiedzieć, co odpowiadać na takie pytania postanowiłam przetestować i zrecenzować termobutelki dwóch marek — Pura Kiki i Pacific Baby. Są to butelki, które nie tylko sprawią, że łatwiej będzie wam wyjść jesienią czy zimą na spacer z dzieckiem, bez konieczności zawracania sobie głowy zdobywaniem wrzątku czy podgrzewaniem butelki. Mają one jeszcze jedną ważną zaletę — są wykonane ze stali nierdzewnej, materiału trwalszego (nasza butelka Pura Kiki jest w użyciu trzy lata i niczym się nie różni od tych stojących na półce w sklepie) i znacznie zdrowszego od plastiku! Jest to więc super opcja dla rodziców, którzy unikają plastiku zarówno ze względów ekologicznych, jak i zdrowotnych.

Zapewne nie wszyscy z was są świadomi tego, że w lipcu Amerykańska Akademia Pediatryczna wydała komunikat, w którym zachęca pediatrów i pracowników służby zdrowia do rekomendowania rodzicom szklanych lub stalowych naczyń i butelek, żeby żywność spożywana przez dzieci miała jak najmniejszy kontakt z plastikiem (co w dzisiejszym świecie wcale nie jest łatwe!). Całą publikację AAP można znaleźć TUTAJ.

Warto więc korzystać ze stalowych termobutelek nie tylko z powodu nadciągających mrozów, ale również z powodów ekologicznych i zdrowotnych!

Termobutelka Pura Kiki 

termobutelka pura kiki

Jestem fanką termobutelek Pura Kiki od kilku lat i im więcej czasu mija, tym bardziej jestem nimi zachwycona. To są jedne z najlepszych, najbardziej ekologicznych i najzdrowszych rozwiązań, jakie udało mi się znaleźć!

Po pierwsze termobutelki Pura Kiki zrobione są ze stali nierdzewnej, która jest materiałem trwałym, antybakteryjnym i wolnym od wszelkich szkodliwych substancji. Butelka jest lekka, więc nie ma problemu z jej utrzymaniem w ręku przez małe dziecko. Wszystkie dodatki (nakładki, smoczki, zatyczki) zrobione są z bezpiecznego medycznego silikonu. Nie ma więc w tych termobutelkach nawet kawałka plastiku, co jest istotne dla części rodziców.

termobutelka pura kiki

Po drugie butelki Pura Kiki bardzo dobrze utrzymują temperaturę napojów (według producenta do 6h). Ja oczywiście nie byłabym sobą, gdybym tego sama nie sprawdziła. Zrobiłam kilka podejść. Najpierw wlałam do butelki 200 ml wody o temperaturze 50ºC i trzymałam butelki w temperaturze 21ºC. Po 2 godzinach woda miała 40ºC, po 4 godzinach było to 36ºC, a po 10 godzinach 30ºC, czyli całkiem nieźle! Nieco niższe temperatury otrzymałam wlewając do butelki 100 ml wody.

Potem jeszcze raz wlałam do butelki 200 ml wody o temperaturze 50ºC i wstawiłam butelkę do lodówki (tam mam +4ºC). Po godzinie woda miała temperaturę 42ºC, po dwóch godzinach 38ºC, a po trzech 35ºC. Jeśli więc planujecie korzystać z termobutelki Pura Kiki na spacerach, to istnieje dość duża szansa, że po 2 godzinach spaceru mleko czy woda będą nadal ciepłe!

A trzecia bardzo ważna zaleta tych termobutelek, to możliwość używania ich przez wiele lat, nawet jeśli nie mamy w domu niemowlaka. Pura Kiki nie musi być butelką ze smoczkiem, bo poza smoczkiem można na nią nałożyć niekapek, ustnik z rurką lub sportową zatyczkę. Jest to więc butelka, która będzie rosła razem z dzieckiem, a dzięki wykonaniu ze stali nierdzewnej, będzie spełniać swoją funkcję przez wiele lat. Pura Kiki może być jedyną butelką i bidonem, jakie będzie miało nasze dziecko!

Butelki Pura Kiki mają pojemność 260 ml, a w środku butelki wytłoczona jest podziałka, którą można sobie odmierzyć od 50 do 200 ml płynu. Szczerze mówiąc, całkiem wygodnie się z tej podziałki korzysta, mimo że jest wewnątrz butelki. Butelkę można myć w zmywarce, można ją też wyparzać.

termobutelka pura kiki

Jeśli rozważacie zakup butelki, to jest on dostępna w kilku wersjach: termobutelka ze smoczkiem (3m+), termobutelka z ustnikiem niekapkiem, termobutelka ze słomką i termobutelka sport (o pojemności 260 ml lub 650 ml). Dodatkowo można dokupić same ustniki oraz smoczki o innym przepływie (0m+ i 6m+), a także kolorowe osłonki wykonane z silikonu. Wybór jest dość duży i szczerze mówiąc, nie łatwo się jest w tym połapać.

Cena butelki to 119 zł (bez względu na rodzaj ustnika), duża termobutelka sport kosztuje 159 zł. Jako jednorazowy wydatek nie jest to mało, ale weźcie pod uwagę to, że korzystać z Pura Kiki będziecie mogli przez lata. Dodatkowe akcesoria (ustniki, silikonowe nakładki, zapasowe zatyczki) kosztują 29 zł. Termobutelki i akcesoria Pura Kiki można kupić między innymi w sklepie mamagama.pl oraz babyandtravel.pl.

Termobutelka Pacific Baby Hot Tot

termobutelka pacific baby

O Pacific Baby słyszałam dużo, ale dopiero na potrzeby tego tekstu postanowiłam przyjrzeć się im z bliska i przetestować ich działanie. Na początku zaznaczę, że Pacific Baby ma w swojej ofercie dwie linie podobnie wyglądających produktów — termobutelkę Hot Tot i bidon stalowy GroGrow. Różnią się one jednak znacząco właściwościami — bidon GroGrow nie utrzymuje temperatury płynów, więc zwróćcie uwagę przy zakupie, czy na pewno jest to termobutelka Hot Tot!

Butelki Pacific Baby podobnie, jak Pura Kiki, wykonane są ze stali nierdzewnej, natomiast na górze butelki znajduje się plastikowy pierścień (BPA Free). Również nakładki — podstawa smoczka i zakrętki wykonane są z plastiku. Co prawda płyn nie ma kontaktu z plastikiem, ale jeśli ktoś szuka rozwiązania w 100% wolnego od plastiku, to Pacific Baby nie spełnia tych wymagań.

Termobutelki Hot Tot utrzymują temperaturę płynów w środku dokładnie tak samo dobrze, jak Pura Kiki. Wyniki były do siebie zbliżone, różniły się o maksymalnie 1ºC, więc jest to raczej nieistotne. Co prawda w przypadku Pacific Baby producent podaje, że butelki utrzymują temperaturę do 10h, no ale trzeba wziąć pod uwagę to, że to w dużej mierze zależy od tego, w jakiej temperaturze trzymamy butelkę :)

Podczas testowania butelki w temperaturze pokojowej (21ºC), woda, która początkowo miała 50ºC po dwóch godzinach miała 40ºC, po czterech godzinach było to 36ºC, a po 10 godzinach 30ºC. Przy wlaniu do butelki 100 ml temperatura spadała nieznacznie szybciej. A testy w lodówce (4ºC) pokazały, że 200 ml wody o temperaturze 50ºC schładza się znacznie szybciej. Po godzinie woda miała 42ºC, po dwóch godzinach 38ºC, a po trzech 35ºC.

Kolejna zaleta to możliwość używania termobutelek Pacific Baby przez wiele lat. Wynika to po pierwsze z faktu, że stal nierdzewna jest bardzo wytrzymałym materiałem, a po drugie do butelek można dokupić różne końcówki dostosowane do wieku dziecka — smoczki o różnych przepływach, niekapek, ustnik z rurką i ustnik sportowy.

Termobutelki Pacific Baby mają kilka pojemności — wersja ze smoczkiem ma 120 ml lub 200 ml, wersja ze słomką 265 ml. Aczkolwiek prawda jest taka, że butelki oznaczone jako 200 ml i 265 ml są takiej samej wielkości :) Butelki ze smoczkiem są kolorowe, bidon ze słomką jest stalowy z silikonową nakładką. Tak czy inaczej, zarówno do kolorowej butelki, jak i do stalowego bidonu pasują wszystkie końcówki. W środku butelek wytłoczona jest podziałka, z której można korzystać przy napełnianiu butelki. Termobutelkę można myć w zmywarce, ale nie można jej wyparzać! W instrukcji obsługi napisane jest, by nie wlewać do środka płynów o temperaturze wyższej niż 45º! Jak przystało na amerykański produkt ten zakaz związany jest z ryzykiem poparzenia…

Termobutelki Pacific Baby Hot Tot są nieco tańsze niż Pura Kiki. Kosztują 99 zł (mała butelka ze smoczkiem i bidon ze słomką) lub 109 zł (duża butelka ze smoczkiem). Dodatkowe końcówki smoczki (o wolnym i szybkim przepływie) kosztują 28 zł, ustnik niekapek kosztuje 30 zł, ustnik z rurką kosztuje 33 zł, a ustnik sportowy 25 zł. Wszystkie butelki oraz akcesoria dostępne są w sklepie mamagama.pl.


Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie dokonasz zakupu, to ja otrzymam z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla mnie będzie sygnałem, że cenisz moją rekomendację :)

Przydał Ci się mój wpis? Poleć go znajomym :)

Zobacz
więcej

Makedo — narzędzia do konstruowania DIY

Makedo — narzędzia do konstruowania DIY

Jeśli sami w dzieciństwie uwielbialiście tworzyć konstrukcje z kartonu, to będziecie zachwyceni tą zabawką! Zestaw narzędzi do konstruowania Makedo, to zabawka, o której marzyliście w dzieciństwie i którą zapragniecie kupić swojemu dziecku!

Bugaboo Dragonfly — wózek stworzony do miasta

Bugaboo Dragonfly — wózek stworzony do miasta

Bugaboo Dragonfly to najnowszy model holenderskiego producenta, który ma być miejskim wózkiem przyszłości. Jeśli w związku z tym spodziewacie się, że lata i sam zajmuje się małym pasażerem, to niestety nic z tego.