Przegląd fotelików: Britax Römer Advansafix IV R (9-36 kg)

Przegląd fotelików: Britax Römer Advansafix IV R (9-36 kg)

Britax Römer Advansafix IV R to fotelik przodem do kierunku jazdy przeznaczony dla dzieci ważących od 9 do 36 kg. System Flip&Grow pozwala na łatwą zmianę zintegrowanych pasów pięciopunktowych na pas trzypunktowy. Mocowany przy pomocy Isofixów i pasa Top Tether. Cena: 1300-1600 zł
4
Wygląd
5
Jakość
5
Cena
2

Britax Römer Advansafix IV R trafił do nas na testy pod koniec stycznia, używamy go praktycznie cały czas od prawie trzech miesięcy i tak bardzo go polubiłam, że nie wiem, czy dam radę zamienić go na kolejny testowy model :) Jest to jeden z tych fotelików, który warto poznać, jeśli zastanawiacie się nad przesadzeniem dziecka z fotelika tyłem do fotelika przodem do kierunku jazdy.

Pierwsze wrażenie

Przyznam szczerze, że bardzo ostrożnie podchodziłam do Advansafixa. Sama promuję długie wożenie dzieci tyłem, więc foteliki skierowane przodem do kierunku jazdy przeznaczone dla dzieci nawet niespełna rocznych to trochę nie moja bajka. Osobiście nie włożyłabym do niego ani rocznego, ani dwuletniego dziecka, ale spróbowaliśmy z ponad czteroletnią Helą (14 kg wagi :D) i okazało się, że jest to świetny fotelik dla dzieci, które przesiadają się do fotelików przodem, bo pozwala wozić dziecko przypięte zintegrowanym pięciopunktowym pasem do 18 kg, a następnie zmienia się w fotel dla starszaków (do 36 kg), które używają pasów samochodowych.

advansafix
Lila i Hela siedzą w tym samym foteliku, różnią się tylko kolorem :)

Advansafix przykuł moją uwagę designem, jak większość fotelików Britax Römer jest świetnie zaprojektowany! A jeśli trafi się na fotelik z tapicerką Air lub Marble to już w ogóle łatwo się zakochać. Zresztą nie tylko ja tak uważam, gdyż Advansafix zdążył już zgarnąć nagrodę iF Design Award oraz reddot design award! Jak widać, potrafi zainteresować nie tylko mnie, ale i jury tak zacnych konkursów :)

Jeśli chodzi o funkcjonalność, to bardzo dobre wrażenie zrobił na mnie system Flip&Grow, który pozwala na schowanie uprzęży pięciopunktowej bez wyciągania pasów, które z całą pewnością zgubilibyśmy po jakimś czasie. Uprząż po prostu chowa się pod tapicerkę, a klamra zmienia się w SecureGuard, który poprawia przebieg pasa na biodrach starszaka. Fotelik jest też dość wąski z zewnątrz, dzięki czemu łatwiej jest zamontować trzy takie foteliki obok siebie i po naszych testach wiem, że te nieduże zewnętrzne wymiary nie wpływają wcale na wygodę podróżujących dzieci (nawet takich dziewięcioletnich!).

advansafix IV r

Ponieważ ten fotelik pojawił się na rynku niedawno, to jeszcze nie znajdziemy go w testach ADAC, choć można założyć, że w maju będziemy już mogli zobaczyć jego wyniki. Na zachętę dodam tylko, że poprzednik – Advansafix III otrzymał dwa lata temu 4 gwiazdki za bezpieczeństwo.

Przedział wagowy i wzrostowy

Britax Römer Advansafix IV R to fotelik przeznaczony dla dzieci ważących od 9 do 36 kg, obejmuje więc dwie grupy wagowe (dzieci w wieku ok. 1-4 lat i 4-12 lat). Jest to bardzo szeroki zakres wagowy, więc rozumiem wątpliwości, które mogą pojawić się w głowach rodziców. Czy jeden fotelik można dobrze dopasować do dzieci w tak różnym wieku? Tak, jeśli dobrze się go zaprojektuje :)

Młodsze dzieci (takie ważące maksymalnie 18 kg) jadą w foteliku przypięte pięciopunktową uprzężą, czyli takimi pasami, jakie mamy w fotelikach skierowanych tyłem do kierunku jazdy. W takiej opcji zagłówek można regulować, a maksymalna wysokość, na jakiej skończy nam się zagłówek to 62 cm. To dość sporo — taką wysokość mają zazwyczaj duże fotele RWF, do których zmieści się nawet dziecko o wzroście 125-130 cm. Oznacza to tyle, że nasze dziecko będzie mogło jeździć w pięciopunktowej uprzęży bardzo długo, do momentu, w którym jego waga przekroczy 18 kg, a z siatek centylowych wynika, że stanie się to między 4 a 5 rokiem życia (oczywiście są takie dzieci, które 18 kg będą ważyły w wieku 3 lat i takie, które przekroczą tę granicę jako siedmiolatki).

advansafix

Gdy nasze dziecko przekroczy 18 kg, to pięciopunktową uprząż schowamy pod tapicerką, a dziecko będziemy przypinać trzypunktowym pasem samochodowym. Przy takim sposobie przypięcia, zagłówek możemy ustawić na wysokości od 62 cm do 76 cm (licząc od siedziska fotelika), czyli bez problemu zmieści nam się tam dziecko o wzroście 150 cm, pod warunkiem, że fotelik z maksymalnie wyciągniętym zagłówkiem wciśniemy do samochodu. Jeśli będziecie kupować ten fotelik dla 3-4 latka to może wam nie przyjść do głowy, by wysuwać zagłówek do najwyższej pozycji, ale zróbcie to i sprawdźcie, czy przez przypadek Advansafix nie zacznie dotykać podsufitki. Wbrew pozorom jest trochę modeli, w których ten fotelik nie posłuży dzieciom powyżej 135 cm wzrostu (można to sprawdzić w FitFinderze albo podczas mierzenia fotela w samochodzie).

Czy Britax Römer Advansafix IV R jest wygodny dla dziecka?

Miałam dość duże obawy czy fotelik o tak dużej rozpiętości wagowej będzie wygodny i dla czterolatki i dla dziewięciolatka. Jak się okazało, każde z moich dzieci orzekło, że fotelik jest wygodny, choć oczywiście mniejsze dzieci mają w nim więcej miejsca niż te większe.

Najbardziej zaintrygowała mnie szerokość fotelika, gdyż Advansafix jest węższy z zewnątrz od większości fotelików dla starszych dzieci (18-36 kg). Tymczasem porównałam go sobie z dość obszerną Takatą Maxi i okazało się, szerokość w ramionach jest bardzo zbliżona (2 cm różnicy na korzyść Takaty). Podobnie wygląda kwestia szerokości siedziska. Nawet na zdjęciach widać, że dziewięcioletni Franek (134 cm wzrostu) mieści się bez problemu na długość i szerokość.

Britax Römer Advansafix IV R ma możliwość odchylenia siedziska, możemy je ustawić w 3 pozycjach od siedzącej do półleżącej. Zmiana nachylenia jest prosta i można to zrobić nawet z dzieckiem przypiętym w foteliku. Ta najbardziej leżąca pozycja pozwala na bardzo wygodną drzemkę z głową opartą o zagłówek.

advansafix
Fotelik w pozycji siedzącej i półleżącej

Regulacja zagłówka jest bardzo prosta, więc bez problemu możemy korygować jego wysokość, nawet jeśli dziecko siedzi już w foteliku.

Największym problemem w tym foteliku jest brak możliwości oparcia nóg, co dla Heli przyzwyczajonej do jazdy w foteliku tyłem było na początku problemem. Na szczęście siedzisko jest na tyle długie, że Hela dość szybko zaczęła siadać w foteliku „na kokardkę” podczas dłuższych tras, dzięki czemu jest jej znacznie wygodniej :)

Czy do zamontowania potrzebuję inżyniera?

Britax Römer Advansafix IV R ma trzy sposoby montażu dla dwóch różnych grup wagowych. Jeśli fotelika używamy dla dziecka ważącego mniej niż 18 kg, to montujemy go na Isofixy oraz Top Tether. Oznacza to tyle, że dla tej grupy wagowej możemy używać tego fotelika wyłącznie w samochodach, które mają te dwie rzeczy. Isofixy chyba wszyscy kojarzą i nikomu nie trzeba nic tłumaczyć. Natomiast z Top Tetherem sprawa ma się inaczej — można go znaleźć w naprawdę wielu samochodach, ale sporo osób o tym nie wie, bo nigdy z tego nie korzystało.

advansafix

Top Tether to górny pas mocujący, który przekłada się górą oparcia fotela samochodowego i przyczepia do takiego specjalnego metalowego uchwytu oznaczonego kotwicą, który znajduje się z tyłu fotela. Prawidłowe zamontowanie Top Tethera uniemożliwia obracanie fotelika i redukuje ruch dziecka do przodu w trakcie zderzenia. Tym samym zapewniamy dziecku większe bezpieczeństwo niż w fotelikach montowanych wyłącznie na Isofix.

advansafix IV r
Pas Top Tether

Montaż Advansafixa dla młodszych dzieci jest bardzo prosty, gdyż najtrudniejsze jest zazwyczaj znalezienie uchwytu mocującego Top Tether i naciągnięcie pasa.

Gdy dziecko przekroczy wagę 18 kg, to przestajemy je przypinać pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa i przechodzimy na trzypunktowe pasy samochodowe. Ta zmiana wymaga schowania zintegrowanych pasów w oparciu fotelika oraz przełożenie panelu regulującego FLIP&GROW, tak by schować klamrę pasów, a wyciągnąć Secure Guard. Wymaga to trochę cierpliwości, ale plus jest taki, że przy tej zmianie nie odczepiamy od fotelika żadnych elementów, dzięki czemu nic nam się nie zgubi i nawet po kilku latach fotelik będzie mógł być bez problemu zamieniony z powrotem na wersję dla młodszych dzieci.

Zmiana klamry pasa na Secure Guard
Chowanie pasów pięciopunktowych pod tapicerką

Britax Römer Advansafix IV R w wersji dla starszaków można zamontować przy pomocy isofixów oraz pasa samochodowego lub wyłącznie przy użyciu pasa. Jeśli macie w samochodzie isofix to koniecznie z niego korzystajcie. Po pierwsze unikniecie przesuwania się nieprzypiętego fotelika, w którym nie ma pasażera, po drugie zwiększycie bezpieczeństwo dziecka.

Warto pamiętać o tym, by pas samochodowy zawsze przechodził przez SecureGuard, który znajduje się między nogami dziecka. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że pas przebiega prawidłowo i w razie zderzenia nie wbije się w brzuch dziecka.

Jeśli montujecie fotelik na miejscu od strony drzwi, to należy również wykręcić boczną ochronę SICT, jeśli montujecie fotelik na środku, to SICTa nie ruszacie :)

advansafix

Dzięki dość wąskiej skorupie fotelik Britax Römer Advansafix IV R zajmuje mniej miejsca niż większość fotelików 15-36 kg, co oznacza, że znacznie łatwiej można zamontować trzy takie foteliki obok siebie. W naszym samochodzie (Peugeot 5008) mamy z tyłu 3 fotele z Isofixami i bez problemu możemy zamontować obok siebie trzy Advansafixy. Nie jest to wcale takie oczywiste, bo nie każda próba zamontowania na tylnej kanapie trzech szerszych foteli 15-36 kg kończyła się sukcesem.

Czy tapicerkę można wyprać?

Foteliki Britax Römer znane są z tego, że ściąganie i zakładanie tapicerki jest niezwykle proste. Również w Advansafixie możemy ściągnąć tapicerkę bez problemu i wyprać ją w pralce (ja używam programu do prania ręcznego).

Ile kosztuje i dla kogo jest?

Britax Römer Advansafix IV R to fotelik, który moim zdaniem jest świetnym fotelikiem dla kilkuletnich dzieci, które przesiadają się z fotelika tyłem do kierunku jazdy, a ważą mniej niż 18 kg. W Advansafixie będą mogły jeszcze przez jakiś czas pojeździć w wewnętrznych pasach pięciopunktowych, które dla młodszych dzieci są zdecydowanie lepsze od pasów samochodowych. Nasza 4,5-letnia Hela nie jest zbyt dobrym użytkownikiem fotelików 15-36 kg, gdyż nie bardzo potrafi wtedy siedzieć w foteliku (korzysta za to z wolności, jaką dają pasy samochodowe), ale w Advansafixie przypięta uprzężą podróżuje, jak trzeba!

Jest to też super fotelik dla dziadków, bo można w nim bezpiecznie przewozić wnuki w różnym wieku! Wtedy, zamiast kupować kilka fotelików z różnych grup można mieć jeden dodatkowy!

Advansafix kosztuje od ok. 1300 zł do 1600 zł (cena zależy od tapicerki, jaką wybierzecie). Znaleźć go można w dobrych sklepach z fotelikami :) Obecnie w sklepie Centrum Fotelików jest promocja i przy zakupie tego fotela otrzymujecie organizer samochodowy za 1 zł (cena standardowa 69 zł).

advansafix

Zdjęcia: Agnieszka Wanat


Przydał Ci się mój wpis? Poleć go znajomym :)

JEŚLI CHCESZ PRZECZYTAĆ JESZCZE WIĘCEJ O BEZPIECZNYM PRZEWOŻENIU DZIECI W SAMOCHODACH TO ZAPRASZAM DO ZAJRZENIA NA POZOSTAŁE WPISY O FOTELIKACH SAMOCHODOWYCH.

Zobacz
więcej

Makedo — narzędzia do konstruowania DIY

Makedo — narzędzia do konstruowania DIY

Jeśli sami w dzieciństwie uwielbialiście tworzyć konstrukcje z kartonu, to będziecie zachwyceni tą zabawką! Zestaw narzędzi do konstruowania Makedo, to zabawka, o której marzyliście w dzieciństwie i którą zapragniecie kupić swojemu dziecku!