Przegląd fotelików: Chicco Fold&Go i-Size (100-150 cm)

Przegląd fotelików: Chicco Fold&Go i-Size (100-150 cm)

Chicco Fold&Go i-Size to fotelik przeznaczony dla dzieci od 100 do 150 cm wzrostu. Bezpieczny (4 gwiazdki w testach za bezpieczeństwo) i wygodny dla dziecka, montowany na Isofix lub na pasy. Można go złożyć na płasko i wygodnie przenieść. Cena: 799 zł
4.5
Wygląd
4
Jakość
4.5
Cena
5

Chicco Fold&Go i-Size to fotelik przeznaczony dla dzieci mniej więcej między 4 a 12 rokiem życia, które mają od 100 do 150 cm wzrostu. Można go montować zarówno przy użyciu isofixów, jak i trzypunktowego pasa samochodowego! Ten fotelik wyróżnia możliwość złożenia go na płasko, co sprawia, że jest bardzo atrakcyjny dla tych rodziców, którzy często wypinają foteliki z samochodu i przechowują je w bagażniku czy w domu, albo dla rodziców, którzy cenią sobie bezpieczeństwo dzieci nawet na zagranicznych wakacjach i wypożyczając samochód, korzystają z własnych fotelików. No i jest też najtańszym fotelikiem, który pokazuję na blogu!

Bezpieczeństwo

Bez dwóch zdań to, co powinno być dla nas najważniejsze przy wyborze fotelika dla dziecka, to bezpieczeństwo. Od tego powinniśmy zawsze zaczynać nasze poszukiwania. W przypadku fotelika Chicco Fold&Go i-Size jest to o tyle proste, że wiosną tego roku został on przetestowany przez niemiecki ADAC i austriacki ÖAMTC! Za bezpieczeństwo dostał on ocenę dobrą (4 gwiazdki), co daje nam pewność, że decydując się na zakup tego, fotelika nie ryzykujemy zdrowiem naszego dziecka. Ogólna ocena tego fotelika jest nieco niższa (3 gwiazdki) ze względu na „nieco trudniejszy montaż”. W moim osobistym odczuciu każdy, kto przeczyta instrukcję, poradzi sobie z montażem bez problemu, nie wymaga on żadnej wiedzy tajemnej tylko czytania ze zrozumieniem i postępowania zgodnie z instrukcją :)

Jeśli interesują was bardziej szczegółowe wyniki testów tego fotelika, to zachęcam do zajrzenia na stronę austriackiego ÖAMTC.

Wygoda

Chicco Fold&Go to fotelik, który daje nam możliwość regulacji nie tylko wysokości, ale i szerokości, dzięki czemu będzie on idealnie dopasowany do gabarytów dziecka. A ponieważ szerokość i wysokość reguluje się niezależnie, to nie ma obaw, że nasze niezbyt wysokie, ale szerokie w ramionach, albo wysokie i szczupłe dziecko, będzie miało w nim niewygodnie!

Fotelik można też w łatwy sposób odchylić, dzięki czemu podczas długich podróży dziecko będzie miało nieco wygodniejszą pozycję do drzemki. System odchylenia ma 4 różne pozycje, chociaż my korzystamy z dwóch – tej najbardziej pionowej i poziomej.

chicco fold&go

Niezwykle ważna z punktu widzenia rodzica jest wygoda w ściąganiu i zakładaniu pokrowca! Po pierwsze muszę przyznać, że szary fotelik wolniej się brudzi (a przynajmniej dłużej wygląda na czysty), ale jak już będziemy musieli ściągnąć pokrowiec, to powinniśmy sobie z tym poradzić bez problemu. Pokrowiec składa się z dwóch części, obie dość łatwo się ściąga i nieco trudniej zakłada. Pokrowiec można prać w 30 stopniach (ja piorę w pralce w cyklu do prania ręcznego).

Montaż i dopasowanie do dziecka

Chicco Fold&Go może zostać zamontowany w samochodzie zarówno na zaczepy isofix, jak i same pasy samochodowe. Jest to więc dobry wybór dla tych rodziców, którzy nie mają w samochodzie isofixa, lub często korzystają z różnych samochodów. Jeśli montujemy fotelik tylko na pasy, to wystarczy postawić go na siedzeniu samochodu, upewnić się, że fotelik dobrze przylega do oparcia (czasem wymaga to ściągnięcia zagłówka w siedzeniu samochodowym). A następnie przeprowadzić pasy samochodowe przez prowadnicę.

Jeśli w samochodzie jest isofix, to wtedy montujemy fotelik nieco inaczej. Najpierw należy wysunąć zaczepy isofix (przez wciśniecie pomarańczowego guzika znajdującego się w siedzisku fotelika). Połączyć zaczepy z isofixem (znaczniki na foteliku powinny się wtedy zmienić z czerwonych na zielone), a następnie przy pomocy pomarańczowego przycisku wsunąć z powrotem zaczepy isofix tak, by oparcie fotelika przylegało do oparcia kanapy w samochodzie!

Następnie przekładamy pas samochodowy przez czerwoną prowadnicę pod zagłówkiem fotelika i możemy instalować w środku pasażera.

Jeśli fotelik montujemy przy drzwiach samochodu, to powinniśmy z boku fotelika (od strony drzwi) przyczepić taki mały trójkątny kawałek plastiku, który zwiększa ochronę boczną (poprzez zmniejszenie odległości od drzwi do fotelika). Jeśli fotelik montujemy na środku, to nie ma potrzeby korzystania z tego systemu.

Żeby fotelik idealnie pasował do dziecka, to musimy ustawić zagłówek na odpowiedniej wysokości, tak by prowadnica pasa była maksymalnie 2 cm nad ramieniem dziecka. Chicco Fold&Go można ustawić na 9 różnych wysokościach odpowiednich dla dzieci o wzroście od 100 do 150 cm.

Na pasie samochodowym należy zamontować Safe Pad, czyli specjalną nakładkę, która jest integralną częścią fotelika i zgodnie z zaleceniem producenta powinna być zawsze używana razem z nim. My mamy z tą nakładką pewien problem, gdyż pomimo tego, że nakładka powinna trzymać się pasa na odpowiedniej wysokości, to u nas zsuwa się ona nieco, jak się Lila zaczyna ruszać w samochodzie. Byłoby idealnie gdyby ta nakładka potrafiła się lepiej utrzymać w odpowiednim miejscu (Britax ma takie rozwiązanie w swoich fotelikach).

chicco fold&go
chicco fold&go

Przy zapinaniu pasa samochodowego należy zwrócić uwagę, by przechodził on przez czerwone prowadnice oraz przez pas krokowy, który utrzymuje część biodrową pasa samochodowego w odpowiedniej pozycji. Pas krokowy ma szczególne znaczenie jeśli w foteliku przewozimy młodszych pasażerów, u których brak przełożenia pasa samochodowego przez pas krokowy może spowodować, że pas samochodowy będzie uciskał brzuch, co może mieć bardzo poważne konsekwencje w przypadku zderzenia. U starszych dzieci pas powinien przebiegać płasko po udach nawet bez użycia pasa krokowego.

Dodatki i cechy specjalne

To, co najbardziej wyróżnia fotelik Chicco Fold&Go, to możliwość złożenia go na płasko. Jest to świetne rozwiązanie dla tych rodziców, którzy często wyjmują fotelik z samochodu i wożą go w bagażniku, nie mają własnego samochodu, więc fotelik trzymają w domu, czy często podróżują za granicę i przewożą fotelik samolotem, żeby nie korzystać z niezbyt dobrych fotelików w wypożyczalniach samochodów. Jest to fotelik, który świetnie sprawdzi się też w taksówkach, więc jeśli są tu jacyś taksówkarze, którzy chcą mieć zawsze w bagażniku fotelik dla starszaków, to Chicco super się sprawdzi.

chicco fold&go

Składanie fotelika jest bardzo proste – wystarczy wypiąć fotelik z isofixów, wsunąć zaczepy i wcisnąć pomarańczowy przycisk z tyłu oparcia. Dodatkowo można zabezpieczyć fotelik przed rozłożeniem przez zaczepienie specjalnej taśmy na haczyku znajdującym się na zagłówkiem. Jeśli musimy przenieść fotelik, to możemy skorzystać ze specjalnego uchwytu, dzięki któremu będzie nam nieco wygodniej go nieść.

chicco fold&go

Chicco Fold&Go występuję w 5 różnych wersjach kolorystycznych – szary, czerwony, czarny i jeszcze dwa szaro-czarne modele. Kolorystyka nie jest co prawda mocno rozbudowa, ale i tak mam wrażenie, że rodzice najczęściej wybierają właśnie szarości (dłużej nie widać brudu), a dzieci uwielbiają czerwone foteliki, więc każdy będzie miał tutaj coś dla siebie.

Cena Chicco Fold&Go

Chicco Fold&Go to najtańszy fotelik, którego recenzję możecie znaleźć na moim blogu. Jest fotelikiem ze średniej półki, trzeba za niego zapłacić 799 zł, więc kosztuje połowę tego, co najdroższe fotele z tej kategorii wagowo-wzrostowej. Biorąc pod uwagę dobre wyniki za bezpieczeństwo w testach ADAC/ÖAMTC i możliwość złożenia go na płasko ma szansę zyskać sporą popularność wśród rodziców szukających fotelika dla starszaków.

Zdjęcia: Agnieszka Wanat

Zobacz
więcej

Makedo — narzędzia do konstruowania DIY

Makedo — narzędzia do konstruowania DIY

Jeśli sami w dzieciństwie uwielbialiście tworzyć konstrukcje z kartonu, to będziecie zachwyceni tą zabawką! Zestaw narzędzi do konstruowania Makedo, to zabawka, o której marzyliście w dzieciństwie i którą zapragniecie kupić swojemu dziecku!

Bugaboo Dragonfly — wózek stworzony do miasta

Bugaboo Dragonfly — wózek stworzony do miasta

Bugaboo Dragonfly to najnowszy model holenderskiego producenta, który ma być miejskim wózkiem przyszłości. Jeśli w związku z tym spodziewacie się, że lata i sam zajmuje się małym pasażerem, to niestety nic z tego.