“Sekrety Morza” – najpiękniejsza bajka roku

“Sekrety Morza” – najpiękniejsza bajka roku

Do tej pory najwięcej chusteczek w kinie zużyłam podczas seansu „Króla Lwa” w roku 1994, kiedy po raz pierwszy widziałam śmierć Mufasy. Porównywalnie dużo łez wylałam, kiedy w 1997 roku tonął Titanic, chociaż w tym wypadku należy wziąć poprawkę na fakt, iż miałam wtedy 14 lat. Kiedy wchodziłam na pokaz „Sekretów Morza”, to wiedziałam, że jest to piękny i wzruszający film, ale nikt mnie nie uprzedził, że kiedy ogląda się go z pozycji rodzica małego dziecka, to płacze się przez większość czasu. Co więcej, po obejrzeniu seansu i otarciu łez ma się ochotę uzupełnić zapas chusteczek i obejrzeć go jeszcze raz.

„Sekrety Morza” to przepiękna animacja, utrzymana w stylu ręcznie rysowanego 2D, tak nietypowa w dzisiejszych czasach i tak różna od wszystkich filmów, które ostatnio z dziećmi oglądaliśmy. Dzięki tej „prostocie” dużo bardziej jesteśmy w stanie zachwycić się fabułą i skupić na tym, co reżyser chciał nam przekazać.

01_SOS_1_birthday_party 03_SOS_q028c011_compositing.0149 25_SOS_42_Cu & Ben beachAkcja filmu rozwija się pomału, co jest bardzo nietypowe dla współczesnych filmów dziecięcych. Widzowie zmuszeni są do powolnego oswajania się z bohaterami, ich historią, przepiękną animacją i irlandzką muzyką. Z początku zwyczajna historia sześcioletniej Sirszy i starszego brata Bena staje się historią niezwykłą, bo prowadzącą przez świat irlandzkich legend pełnych skrzatów, ludzi-fok i innych magicznych stworzeń.

Mali widzowie zobaczą w tej historii miłość rodzeństwa, która przecież nie zawsze jest dla nich oczywista, bo młodsza siostra ciągle przeszkadza, a starszy brat nigdy nie pozwala dotykać swoich zabawek. Dowiedzą się, że miłość mamy i taty będzie trwać nawet wtedy, gdy jednego z nich zabraknie. Zrozumieją, że rodzina jest w życiu najważniejsza i warto o nią walczyć, nawet jeśli straciliśmy już nadzieję.

58_SOS_q039c021_compo 32_SOS_36_finding the seal coat 11_SOS_3_Bedroom Murial-001Dużo trudniej oglądać ten film z perspektywy rodzica. Identyfikując się z Sirszą i Benem, widzimy znacznie wyraźniej jak my, dorośli możemy skrzywdzić dzieci, myśląc, że dbamy o ich dobro. Widzimy siebie w zachowaniu ojca niepogodzonego ze stratą żony, który ostatnie sześć lat spędza na myśleniu o przeszłości. Widzimy siebie w zachowaniu babci, która „wiedząc, co jest dla dzieci dobre”, krzywdzi je jeszcze bardziej. Widzimy siebie w wiedźmie, która myśli, że chowanie emocji do słoików sprawi, że będzie nam łatwiej.

I chociaż z całą pewnością ten seans nie zmieni nas w rodziców idealnych, to na pewno uwrażliwi nas na potrzeby dzieci, na pielęgnowanie więzi łączących naszą rodzinę i pozwoli zrozumieć, że każdy z nas ma prawo do odczuwania różnych emocji, ale w naszej gestii jest dbanie o to, żebyśmy umieli z tymi emocjami sobie poradzić i żyć dalej.

54_SOS_87_Ben & Saoirse_taking shelter 45_SOS_70_Saoirse playing the shell 43_SOS_67_fairies_Soairse_ BenGdybyście mieli w tym roku obejrzeć z dziećmi tylko jeden film, to muszą być to „Sekrety Morza”. Koniecznie obejrzyjcie je razem i zabierzcie ze sobą zapas chusteczek. Jestem pewna, że postaci i symbole z tego filmu jeszcze długo będą mogły być przywoływane do tłumaczenia sobie nawzajem tego, co dzieje się w waszym życiu.

Jeśli nie macie jeszcze planów na wspólny seans filmowy, to po 8 maja koniecznie wpiszcie sobie w kalendarz wizytę w kinie na „Sekretach Morza”.

Polski zwiastun:

plakat dla mediow

Wpis powstał przy współpracy z Blomedia.

Tagi:

Zobacz
więcej

Bezpieczna droga do żłobka, szkoły i przedszkola

Bezpieczna droga do żłobka, szkoły i przedszkola

Już za chwilkę będziemy znowu odprowadzać swoje dzieci do szkoły, przedszkola czy żłobka. Zapewne jeśli pogoda pozwoli, to będziemy chodzić pieszo, czy jeździć rowerem, ale jeśli mamy daleko, albo pogoda zacznie zawodzić, to prawdopodobnie zaczniemy w tym celu używać samochodu.