Trzy kroki do znalezienia pieluchy idealnej

Trzy kroki do znalezienia pieluchy idealnej

Pielucha – rzecz, która przed pojawieniem się dziecka nie wzbudza absolutnie żadnych emocji, która istnieje gdzieś na bilbordach, sklepowych półkach i na pupach obcych dzieci, nagle staje się najwytrwalszym towarzyszem w rodzicielstwie, to ona jest z nami, gdy po raz pierwszy przewijamy nasze ledwo, co urodzone pomarszczone noworodki, to ona towarzyszy nam podczas nocnych pobudek, to ona wypycha z naszych torebek szminki i pilniki, to bez niej nie jesteśmy w stanie przetrwać więcej niż trzech godzin. Najwierniejszy kompan, z którym tak ciężko jest nam się na koniec rozstać.

Gdy wchodzimy do świata zapieluchowanych dzieci, to musimy liczyć się z tym, że nasz związek z pieluchą nie będzie krótki, choć sami wolelibyśmy skrócić go do minimum. A skoro szukamy partnera na lata, to warto poświęcić, choć chwilę na znalezienie najlepszej partii. Przed wejściem w dłuższą relację trzeba się pielusze dokładnie przyjrzeć, żeby upewnić się, że jest warta naszego zaangażowania i, że zrobi wszystko, żeby nas nie zawieść.

Mogłoby się wydawać, że wszystkie pieluchy są takie same – białe, z bladym nadrukiem, zapięciem i cyferką na środku, ale każdy doświadczony rodzic powie, że zapięcie musi być elastyczne i koniecznie na rzep, że falbanki muszą być odpowiednio wywinięte, inaczej grozi nam zalanie, a cyferka cyferce nie równa i trzeba wszystko sprawdzać samemu. O tak, znalezienie najlepszej wybranki wśród pieluch, to nie jest łatwe zadanie. Na szczęście zawsze można podeprzeć się doświadczeniem rodziców starszych dzieci, którzy mają związek z pieluchą za sobą i wiedzą, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań.

Ja mam za sobą 7 lat pieluchowego doświadczenia i ledwo pamiętam, jak to jest nie mieć we własnej torebce pieluchy, wiele razy miałam w ręku pieluchę idealną i pieluchę koszmarną, więc z chęcią zdradzę wam sekret znalezienia idealnej pieluchy jednorazowej. Proces poszukiwań można podzielić na 3 kluczowe etapy:

1. DOKŁADNY REKONESANS PRZED PIERWSZYM UŻYCIEM

Stajemy przed półką z pieluchami w poszukiwaniu tej jedynej i dostajemy oczopląsu, jesteśmy w stanie ogarnąć tylko kolory opakowań i ich ceny. Nic nie rozumiemy z tego, co jest na paczce, oprócz uśmiechniętej buzi dziecka – skoro się uśmiecha, to pewnie podoba mu się ta pielucha.

Na tym etapie poszukiwań najważniejsza jest duża cyfra znajdująca się na opakowaniu. Zaczynamy od 1, kończymy na 6. Cyfra nie oznacza wieku dziecka, dla którego przeznaczona jest ta pielucha, ale jej rozmiar. Jedynki są dla najmłodszych (czyli świeżo urodzonych), szóstki dla tych, którzy kończą przygodę z pieluchami (daj Boże, żeby nie byli starsi niż 3 lata!). Obok cyferki są też liczby, które oznaczają przedział wagowy dziecka, które w tej pieluszce powinno się zmieścić.

toujoursps

Umówmy się, że na początek bierzemy rozmiar 1. Nawet jeśli w sklepie jest mega promocja, to powstrzymujemy się przed szałem zakupów i kupujemy tylko jedną paczkę – jak zabraknie, to dokupimy, w końcu pieluchy można dostać na każdym rogu. Tworzenie magazynu pieluch na początku nie ma sensu, bo może się zdarzyć, że nasz potomek urodzi się duży, albo będzie przybierał na wadze jak najęty i trzeba będzie szybko wskoczyć w kolejny rozmiar, a my zostaniemy z dwudziestoma paczkami pieluch, które najwcześniej przydadzą się za jakiś czas.

toujours-11
Nowe pieluchy Toujours w rozmiarach 1, 2, 3 i 4.

Warto zwrócić uwagę na cenę, żeby nie okazało się, że wybraliśmy coś, co jest dla nas za drogie. Wiadomo, kochamy nasze dzieci (szczególnie słodkie noworodki), ale nie mogą nas doprowadzić do bankructwa już w pierwszym miesiącu swojego życia. Przed nami długie lata, w których będziemy musieli łożyć na ich utrzymanie, więc bankructwo już na początku tej drogi, to bardzo nieracjonalny pomysł.

Jeśli czujemy, że nie podołamy samodzielnemu wybraniu pierwszej pieluchy dla naszego pierwszego potomka, to szukamy opinii innych rodziców – na szczęście możemy je znaleźć nawet przy półce w sklepie. Wystarczy wziąć telefon, włączyć przeglądarkę i poszukać jakichś opinii w Internecie (o TUTAJ na przykład). Zawsze to jakaś pomoc :)

Ponieważ nie mamy w zwyczaju rozrywać w sklepie opakowań i sprawdzać, co jest w środku, to możemy szybko przelustrować paczki w poszukiwaniu jakiejś informacji, która przekona nas do zakupu właśnie tej pieluchy – może być to rekomendacja jakiegoś ważnego Instytutu, może być to zapewnienie o tym, że pieluszki są niezwykle miękkie i delikatne, może być to informacja o tym, że pieluszka została stworzona z myślą o pielęgnacji gojącego się pępka noworodka (wiem, ten gojący się pępek nie zachęca do rodzicielstwa) lub informacja, że te pieluchy same się przewijają (marzę o takich!). Jednym słowem szukamy czegoś, co sprawi, że krzykniemy „O! Te będą idealne!”.

toujours1

Co prawda, z pierwszym wrażeniem jest tak, że może być ono mylne, ale na początku nie mamy nic poza tym pierwszym wrażeniem, więc najlepiej mu zaufać :)

2. SZCZEGÓŁOWA OBSERWACJA PODCZAS MONTAŻU PIELUCHY NA DZIECKU

Mamy paczkę pieluch i mamy nasze nowo narodzone dziecko, za chwilę będziemy sprawdzać, jak nam się przewija tę pieluszkę i czy pozytywne pierwsze wrażenie przerodzi się w coś więcej.

Na tym etapie rodzącego się związku z pieluchą przyglądamy się jej bacznie z bliska i dotykamy jej z każdej możliwej strony. Czy faktycznie jej wnętrze jest delikatne i czy nie będzie obcierać skóry dziecka? Czy po bokach znajdują się dwa rzędy „falbanek”, które nie pozwolą zawartości pieluchy wysunąć się na zewnątrz? Czy po pociągnięciu za rzepy czujemy, że boki pieluchy są elastyczne? (Te, które nie są elastyczne, to prawdziwy koszmar, więc jak się wam taka trafi, to uciekajcie od nich!)

toujours-13
Wewnętrzna i zewnętrzna strona pieluszek Toujours – ta pierwsza jest ważniejsza, bo to jej będzie dotykać delikatna skóra naszego dziecka.
toujours-14
Elastyczne falbanki w pieluszkach Toujours – bardzo ważny element dobrej pieluchy – bo od tego zależy, czy zawartość pieluchy pozostanie w odpowiednim miejscu :)

Podczas montowania pieluchy na dziecku sprawdzamy, czy nie jest ona ani za duża, ani za mała, czy łatwo się zapina, czy możemy zapiąć pieluchę tak, żeby nie była ani za luźna, ani za ciasna? Jeśli jest coś, co nam się nie podoba, to notujemy sobie to w głowie, bo może być to przyczyna ewentualnego kryzysu w naszej relacji z pieluchą!

toujours-6
Elastyczne boki, to absolutny mus, bo od tego zależy, czy pielucha będzie przylegać na placach i brzuchu, czy nie. Jeśli nie będzie, to wiadomo, jak to się skończy. Elastyczne boki w pieluchach Toujours działają bez zarzutów!

 

3. ANALIZA EFEKTYWNOŚCI PIELUCHY PO EKSPLOATACJI

Kiedy pielucha zostaje zużyta, przystępujemy do kolejnej części egzaminu – sprawdzamy, czy faktycznie daje nam to, o czym tak głośno zapewniała nas na opakowaniu.

Musimy wiedzieć, czy pielucha jest chłonna – jeśli nie jest w stanie wytrzymać na pupie dziecka dwóch godzin, to zdecydowanie powinniśmy się z nią rozstać. Jeśli okazało się, że falbanki są tylko do ozdoby, bo wcale nie uchroniły nas od wydostania się zawartości z pieluszki, to kończymy tę znajomość natychmiast!

Upewnijmy się tylko, czy to na pewno jest wina pieluszki, a nie montera – podczas przewijania zdarzają się takie cuda, jak zapieluchowanie tylko prawej połowy dziecka, założenie pieluchy na lewą stronę, okręcenie pieluchy wokół własnej osi pod pupą dziecka czy niewywinięcie falbanek – jednym słowem, czasem to my jesteśmy winni tego kryzysu!

Kluczem do długiego i owocnego związku z pieluchą, jest to, czy po kilku godzinach spędzonych w pieluszce skóra naszego dziecka jest sucha. Czy faktyczne pielucha potrafi odizolować wchłoniętą wilgoć o skóry bezpośrednio stykającej się z pieluchą? Jest to nie lada wyzwanie, ale naprawdę można znaleźć pieluchy, które świetnie sobie z tym radzą.

toujours-7
Kilka tygodni testów pieluszek Toujours zakończyło się zerowym bilansem przecieków, odparzeń, wypadków i innych nieprzyjemności.

Trzeba też zwrócić uwagę, czy przypadkiem nasze dziecko akceptuje naszą wybrankę. Na razie, ciężko będzie uzyskać od niego konkretną odpowiedź, ale ewentualne niezadowolenie będzie komunikował przez zaczerwienienie bądź wysypkę w miejscu, w którym miał kontakt z naszą ulubienicą.

Ten etap poszukiwań pieluchy idealnej jest najistotniejszy, bo to jego wyniki będą rzutowały na to, czy pozostaniemy wierni tym pieluszkom, czy porzucimy je dla jakiejś nowej wybranki. Warto trzymać się tych pieluch, które spełniają oczekiwania nasze i dziecka, a rezygnować z tych, które nie są dla nas idealne.

Pamiętajmy, że czeka nas wiele lat przewijania, więc warto wybierać dobrze! W miarę upływu czasu nasz związek z pieluchą może się nieco poluzować – może się okazać, że nasze oczekiwania się rozmijają, że nie jesteśmy jej w stanie wybaczyć jakiejś dużej wpadki, lub w okolicy może pojawić się zupełnie nowa, bardzo atrakcyjna pielucha. Na szczęście to tylko pielucha, więc po prostu po skończeniu paczki, kupmy tę nową, żeby zobaczyć, czy to nie jest przez przypadek nasz kolejny ideał.

Sama muszę się przyznać, że nie jestem zbyt wierna pieluszkom jednorazowym. W zasadzie miałam każdą, która mi się spodobała i nie mam w związku z tym wyrzutów sumienia – czemu miałabym nie kupować pieluszek, które są lepsze, a czasem lepsze i tańsze?

Nowe pieluszki Toujours – super pieluchy w bardzo rozsądnej cenie

Jeśli stoję w sklepie przed półką z pieluchami i widzę jakieś kuszące opakowanie, które wiele mi obiecuje, to kupuję i sprawdzam, czy faktycznie robi to, co mówi. Ostatnio zdradziłam nasze jednorazówki z nowymi Toujoursami, które głośno wołały do mnie z billboardów „Wypróbuj nas! Wypróbuj!”. No to wypróbowałam, dwa razy nie trzeba mnie prosić – chłonne, cienkie, elastyczne po bokach, w pełnej rozmiarówce, w bardzo fajnej cenie i zawsze dostępne w sklepie 500 metrów od mojego domu (to jest dla mnie bardzo duży plus), świetne kandydatki na naszą idealną pieluchę (no prawie, bo nie potrafią samodzielnie przewinąć Heli). Jednym słowem – grzechu warta.

toujours-16

Zresztą okazało się, że ja nie byłam jedyną próbującą – bo ponad 1000 mam miało okazję pieluchy nie tylko wypróbować, ale również głośno powiedzieć swoją opinię i 80% wszystkich z nich twierdzi, że ta pieluszka spełnia wszelkie oczekiwania co do dobrych pieluszek. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji wypróbować, a macie ochotę na zmianę pieluch, to naprawdę zachęcam do wypróbowania Toujoursów – można je bez problemu kupić w każdym Lidlu w bardzo dobrej cenie. Polecam podczas następnych zakupów zgarnąć jedną paczkę do koszyka :)

Wpis powstał przy współpracy z marką Toujours

Zobacz
więcej

Wybieramy pierwszą hulajnogę dla dziecka

Wybieramy pierwszą hulajnogę dla dziecka

Rowerek jest często pierwszym poważnym zakupem związanym z dziecięcą aktywnością na świeżym powietrzu (bo wiaderka i łopatki nie liczymy!). I bardzo dobrze, bo jazda na rowerze to ważna umiejętność.

Kurtki i kombinezony, czyli jak kupować zimową odzież dla dzieci?

Kurtki i kombinezony, czyli jak kupować zimową odzież dla dzieci?

Zakup zimowej odzieży dla dzieci to zazwyczaj dość duże wyzwanie dla rodzicielskiego portfela. Bo jakbyśmy nie szukali to taka zimowa odzież nawet dla dwójki dzieci, dają w sumie pokaźną kwotę! Nic więc dziwnego, że szukamy oszczędności i staramy się nie przepłacać.