PRZEGLĄD FOTELIKÓW RWF: Axkid Modukid (0-18 kg)

PRZEGLĄD FOTELIKÓW RWF: Axkid Modukid (0-18 kg)

Szwedzki fotelik Axkid Modukid to fotelik dla niemowląt (0-13 kg) oraz starszych dzieci (0-18 kg), który montuje się na wspólnej bazie Isofix. Posiada szwedzki Test Plus. Modukid Infant dla niemowląt kosztuje 1299 zł, Modukid dla starszych dzieci 1699 zł, wszystkie trzy części kosztują ok. 2600 zł.
4.8
Wygląd
5
Jakość
5
Cena
4.5

Axkid Modukid to pierwszy modularny fotelik tej marki z homologacją i-Size. Są to tak naprawdę dwa foteliki montowane na tej samej bazie — nosidełko Infant przeznaczone dla noworodków i niemowląt oraz siedzisko Modukid Seat dla starszych niemowląt i kilkulatków. My testowaliśmy je przez kilka tygodni i główną testerką była Helena, która jako bardzo drobna pięciolatka sprawdzała, czy fotelik faktycznie posłuży dzieciom do 105 cm wzrostu. Ale testowaliśmy też nosidełko Infant, które całkiem dobrze sprawowało się podczas wypadów na miasto z niemowlakiem.

Pierwsze wrażenie

Modukid jest dość wyjątkowym, jak na Axkida fotelikiem i trzeba przyznać, że wizualnie plasuję się znacznie lepiej niż większość fotelików tej marki. Jest nieco zgrabniejszy, a fakt, że montowany jest na bazie, sprawia, że cały montaż staje się niezwykle prosty. Myślę, że dla większości rodziców pobieżne porównanie Modukida ze starszym bratem Minikidem będzie wypadało na korzyść tego pierwszego (choć warto pamiętać, że oba foteliki są z różnych kategorii). Ogromną zaletą Modukida jest jego modularność. Co to oznacza? Na bazie Modukid można zamontować zarówno Modukid Seat (dla dzieci od 61 do 105 cm), jak i nosidełko Modukid Infant (dla dzieci o wzroście od 40 do 75 cm). Dzięki temu decydując się na pierwszy fotelik Modukid Infant mamy z głowy fotelikowe wybory przez kolejne 4 lata.

axkid modukid

Muszę przyznać, że tak bardzo spodobało mi się to, że Axkid cały czas się rozwija i podąża za potrzebami rodziców i w końcu zajął się czymś innym niż foteliki RWF do 25 kg, że ciężko mi było w ogóle spojrzeć na Modukida krytycznym okiem. Na szczęście kilka tygodni testów  zazwyczaj wystarczą, by poznać zarówno zalety, jak i wady każdego fotela :)

Przedział wagowy i wzrostowy

Jak już pisałam Modukid to tak naprawdę trzy elementy. Na bazie możemy zamontować nosidełko dla niemowląt Modukid Infant oraz Modukid Seat.

Nosidełko Infant przeznaczone jest dla dzieci od urodzenia do 75 cm lub 13 kg wagi. Wystarcza na około 12 miesięcy, chociaż to oczywiście zależy już od gabarytów konkretnego dziecka — sama mam takie, które w wieku 12 miesięcy miało już powyżej 80 cm i takie, które miały w tym wielku zaledwie 70 cm wzrostu :) Górna granica 75 cm raczej nie pozwoli na to, by dziecko jeździło w nosidełku Infant znacznie dłużej niż do pierwszych urodzin, aczkolwiek założenie jest takie, że kupując bazę Modukid mamy w planach używanie Modukid Seat, czyli siedziska dla starszych dzieci.

axkid modukid infant

Modukid Seat został zaprojektowany z myślą o dzieciach o wzroście od 61 do 105 cm, oznacza to, że możemy w nim posadzić nie tylko kilkulatka, ale również starszego, siedzącego już niemowlaka. Chociaż osobiście ostrożnie podeszłabym do zbyt szybkich zmian w tym zakresie — dla maluszka, który mimo wszystko głównie leży wygodniejsze będzie nosidło Modukid Infant. Myślę, że sama przesadziłabym dziecko do Modukid Seat najwcześniej gdzieś około 10 miesiąca życia, czyli wtedy, kiedy dziecko jest już mocno zainteresowane światem zewnętrznym, samodzielnie siada i niemiłosiernie się wkurza, kiedy próbujemy je na siłę unieruchomić w pozycji półleżącej.

axkid modukid

Na jak długo wystarczy Modukid? Według deklaracji producenta do 18 kg wagi, 105 cm wzrostu i około 4 lat. Nasza Hela ma co prawda lat 5 i w Modukidzie się jeszcze mieści, ale ona jest drobna. Ma około 104 cm i mogę was zapewnić, że faktycznie fotelik da radę do tych 105 cm, chociaż jeśli ktoś chce wozić tyłem tak duże dzieci to w mojej opinii lepszym wyborem będzie zakup fotelika RWF w kategorii wagowej do 25 kg, bo są one po prostu wyższe i szersze.

Czy Axkid Modukid jest wygodny dla dziecka?

Nosidełko Infant ma dwie wkładki dla noworodków i małych niemowląt. Dzięki temu najmniejsze dzieci mają w foteliku wygodną, półleżącą pozycję. Pod głową znajduje się zagłówek z regulowaną wysokością. Pasy fotelika są trzypunktowe z miękkimi ochraniaczami i regulacją wysokości. Mamy więc pewność, że w trakcie całego okresu korzystania z tego fotelika dziecku będzie wygodnie. Dla zwiększenia komfortu dziecka nosidełko ma budkę chroniącą przed słońcem, wiatrem i deszczem, budka jest bardzo głęboka, co jest super, ale niestety przy składaniu budka do najcichszych nie należy, co może być sporym minusem. I to jest chyba największa wada, jaką udało mi się w Modukidzie znaleźć.

Axkid Modukid Infant
Axkid Modukid Infant z wkładkami dla noworodka
Axkid Modukid
Axkid Modukid bez wkładek

Modukid Seat dla starszaków jest bardzo obszernym fotelikiem, w którym wygodnie będzie zarówno starszym niemowlakom, jak i kilkulatkom. Ruchomy zagłówek jest zintegrowany z pasami, dzięki czemu wysokość zagłówka reguluje się automatycznie podczas naciągania pasów. Na zagłówku znajduje się dodatkowa nakładka z pianką pamięciową, która zwiększa komfort młodszych dzieci.

Dzięki temu, że Modukid Seat montowany jest na bazie Isofix, można regulować stopień pochylenia fotelika w trakcie jazdy, bez konieczności ponownego montażu. Fotelik posiada trzy kąty pochylenia siedziska.

Axkid Modukid
Axkid Modukid w najbardziej leżącej pozycji
axkid modukid
Hela (104 cm) w Axkid Modukid zamontowanym najbliżej oparcia kanapy. Inny montaż bazy pozwala na odsunięcie fotelika od oparcia o 5.5 cm.

Największym zmartwieniem rodziców starszych dzieci jeżdżących w fotelikach tyłem jest miejsce na nogi i tutaj Axkid Modukid ma rewelacyjne rozwiązanie dla tych, którzy chcieliby mieć tego miejsca nieco więcej. Podczas montażu bazy mamy możliwość oddalenia jej od oparcia kanapy — złącza Isofix można wysunąć w 4 różnych odległościach, a ramę antyrotacyjną można ustawić w 6 różnych pozycjach. To daje rodzicom możliwość znalezienia optymalnej ilości miejsca na nogi, choć oczywiście warto pamiętać, że wielkość samochodu oraz osoby jadącej przed dzieckiem zazwyczaj ogranicza możliwość odsunięcia fotelika zbyt daleko od oparcia kanapy. Zwróćcie uwagę na to podczas mierzenia fotelika do waszego samochodu!

Czy tylko tyłem?

Axkid Modukid umożliwia przewożenie dzieci wyłącznie tyłem do kierunku jazdy — zarówno z nosidełkiem Modukid Infant, jak i Modukid Seat. Taki sposób przewożenia dzieci jest najbezpieczniejszy i zalecany aż do 4 roku życia. Oczywiście można wozić dziecko tyłem dłużej, ale w takiej sytuacji znacznie lepiej sprawdzi się na przykład fotelik Axkid Minikid 2.0, który przeznaczony jest dla dzieci do 25 kg i spokojnie można w nim wozić sześciolatki.

Dzięki temu, że Modukid jest montowany wyłącznie tyłem, posiada szwedzki Test Plus, co dla wielu rozdziców jest synonimem bezpieczeństwa. Naklejki Test Plus pojawią się na fotelikach Modukid Seat produkowanych od listopada 2019 roku, ale jeśli kupiliście fotelik wcześniej, to nie ma co panikować – jej brak oznacza wyłącznie to, że dany egzemplarz został wyprodukowany zanim Modukid przeszedł pozytywnie Test Plus (a to zawsze trwa sporo czasu).

Czy do zamontowania fotela Axkid Modukid potrzebuję inżyniera?

Każdy, kto kojarzy Axkida z takimi fotelikami, jak Minikid, Move czy Kidzone prawdopodobnie spodziewa się, że instalacja tego fotela wymaga dwóch fakultetów, scyzoryka i odpowiednio dużej masy. Tymczasem Modukid to nie jest fotelik montowany na pasy trzypunktowe, nie wymaga instalacji w samochodzie pasów montażowych, ani dociskania fotelika do kanapy masywnym kolegą. Do poprawnego zamontowania fotelika potrzebujemy samochodu z uchwytami Isofix. Bazę Modukid kładzie się na kanapie, przyczepia się Isofixy i wysuwa się nogę stabilizującą tak, by dotykała ona podłogi. Oczywiście zawsze istnieje szansa, że coś przy instalacji zawalimy, ale umówmy się, że do tego trzeba mieć jakieś specjalne zdolności. Po prawidłowym zamocowaniu bazy w samochodzie montujemy na niej nosidełko Modukid Infant bądź Modukid Seat, w tym celu trzeba siedzisko postawić na bazie i lekko je wcisnąć — po poprawnym połączeniu siedziska z bazą pojawi się na niej zielony pasek, dzięki czemu będziemy wiedzieć, że niczego nie zepsuliśmy. Jeśli fotelik montowany jest przy drzwiach, to od strony drzwi nakłada się dodatkowy system ochrony bocznej — ASIP. I to tyle!

Nosidełko Modukid Infant możemy montować albo na bazie, albo przy pomocy trzypunktowych pasów samochodowych. Ta instalacja jest taka, jak przy innych fotelikach z tej grupy, ale warto wiedzieć, że wymaga jednak trochę wprawy i siły, bo aby fotelik tak zamontowany był stabilny, nie wystarczy zapiąć pasów zgodnie z instrukcją, ale należy lekko wcisnąć fotelik w kanapę samochodu i naciągnąć pasy. Warto to sobie parę razy przećwiczyć, a podczas kupowania fotelika poprosić sprzedawców o krótkie szkolenie. Nawet jeśli planujecie używać nosidełka wyłącznie z bazą, to z całą pewnością prędzej czy później zdarzy się sytuacja, w której tej bazy nie będzie (na przykład w taksówce, czy w samochodzie koleżanki).

Axkid Modukid Infant

Czy tapicerkę można wyprać?

Tapicerkę w nosidełku Modukid Infant, jak i Modukid Seat można prać w 30ºC, ja zawsze piorę tapicerki w pralce, używając programu do prania ręcznego. Z obydwu siedzisk tapicerkę można łatwo zdjąć i łatwo założyć! Jest to pewna nowość w Axkidzie, bo ściągnięcie tapicerki z Minikida czy Move’a wymaga dużej siły, ale i dobrego wyczucia, by tapicerki nie rozerwać. Tutaj materiał zaczepiony jest na skorupie tak, by ściąganie i nakładanie tapicerki nie sprawiało najmniejszego problemu.

Ile kosztuje i dla kogo jest?

Axkid Modukid można kupić zarówno pojedynczo (osobno baza i osobno każde z siedzisk), jak i w zestawach. Zestaw baza + Modukid Infant (0-13 kg) kosztuje 1299 zł, natomiast zestaw baza + Modukid Seat (0-18 kg) kosztuje 1699 zł. Samo nosidełko Infant to koszt 849 zł, a samo siedzisko dla starszych dzieci 1499 zł. Za zestaw składający się ze wszystkich trzech elementów zapłacimy od 2500 zł do 2800 zł w zależności od tego, w jakiej kolejności planujemy je kupować. Patrząc na ceny innych fotelików modularnych Axkid Modukid plasuję się wśród tych tańszych (razem z Joie i Avionautem), jest to więc kolejny powód by rozważyć jego zakup.

Axkid Modukid przede wszystkim jest dla tych rodziców, którzy szukają bezpiecznego fotelika dla noworodka, ale wiedzą, że tak naprawdę ten pierwszy fotelik jest tylko na chwilę. Wybór fotelika modularnego jest sporą oszczędnością czasu, nerwów i pieniędzy — przy pierwszej przymiarce fotelika można od razu przymierzyć bazę z nosidłem, jak i z dużym siedziskiem. Dzięki temu mamy z głowy przymiarki i wybieranie fotelika na minimum 4 lata do przodu. Oczywiście zakup fotelika Modukid Infant w żaden sposób nie obliguje nas do kupna Modukid Seat, może nam się w międzyczasie odwidzieć, chociaż warto pamiętać, że lepiej dla naszych portfeli i środowiska byłoby, gdybyśmy jednak za dużo nie kupowali.

Czy dobrym pomysłem jest kupno fotelika Modukid dla starszaków (0-18 kg), jako drugi fotelik, jeśli nosidełko mieliśmy innego producenta? Oczywiście, że tak, jeśli tylko szukamy fotelika do 18 kg montowanego tyłem na Isofix. Jeśli mamy w planach bardzo długie wożenie dziecka tyłem i do tej pory kupiliśmy tylko nosidełko 0-13 kg, to być może lepszym pomysłem będzie kupienie fotelika RWF do 25 kg (np. Axkid Minikid), bo wtedy faktycznie będziemy mogli wozić dziecko tyłem do szóstego, a nawet siódmego roku życia. Wszystko zależy od naszych planów, preferencji i gabarytów dziecka. Ale, tak czy inaczej, Axkid Modukid to jest fotelik, który warto przymierzyć do samochodu podczas poszukiwań fotelika dla dziecka.

Axkid Modukid

Specyfikacja techniczna:

Fotelik Modukid Infant

Waga: 3.7 kg (bez bazy)

Fotelik Modukid Seat

Wysokość fotelika od siedziska do pasów w najwyższym położeniu: 38 cm

Wysokość fotelika od siedziska do końca zagłówka w najwyższym położeniu: 58 cm

Szerokość fotelika w ramionach: 30 cm

Szerokość siedziska: 25 cm

Waga fotelika: 8.2 kg (bez bazy)

 

Zdjęcia: Agnieszka Wanat

Za fotelik do testów i jak zwykle mega fachową pomoc dziękuję sklepowi Osiem Gwiazdek :)

 

Jeśli chcesz przeczytać recenzje innych fotelików RWF to kliknij TUTAJ.


Przydał Ci się mój wpis? Poleć go znajomym :)

JEŚLI CHCESZ PRZECZYTAĆ JESZCZE WIĘCEJ O BEZPIECZNYM PRZEWOŻENIU DZIECI W SAMOCHODACH TO ZAPRASZAM DO ZAJRZENIA NA POZOSTAŁE WPISY O FOTELIKACH SAMOCHODOWYCH.

Zobacz
więcej

Makedo — narzędzia do konstruowania DIY

Makedo — narzędzia do konstruowania DIY

Jeśli sami w dzieciństwie uwielbialiście tworzyć konstrukcje z kartonu, to będziecie zachwyceni tą zabawką! Zestaw narzędzi do konstruowania Makedo, to zabawka, o której marzyliście w dzieciństwie i którą zapragniecie kupić swojemu dziecku!

Bugaboo Dragonfly — wózek stworzony do miasta

Bugaboo Dragonfly — wózek stworzony do miasta

Bugaboo Dragonfly to najnowszy model holenderskiego producenta, który ma być miejskim wózkiem przyszłości. Jeśli w związku z tym spodziewacie się, że lata i sam zajmuje się małym pasażerem, to niestety nic z tego.