Blog Forum Gdańsk 2017, czyli najlepsze miejsce dla internetowych twórców

Blog Forum Gdańsk 2017, czyli najlepsze miejsce dla internetowych twórców

Gdańsk pokochałam bez pamięci w chwili, w której pierwszy raz w życiu postawiłam prawą stopę na ulicy Mariackiej. To nie była łatwa miłość, bo pochodzę z Wrocławia i przez dużą część mojego życia uważałam, że nie ma drugiego tak pięknego miasta, jak Wrocław. Tymczasem Gdańsk mnie oczarował, uwiódł i rozkochał w sobie. Teraz jestem skłonna przyznać, że są dwa najpiękniejsze miasta na świecie i w każdym z nich mogłabym zamieszkać od zaraz, gdyby tylko było mnie stać na jakąś kamienicę na Mariackiej, lub piękną willę na Biskupinie.

Moja miłość do Gdańska stała się zdecydowanie głębsza, od kiedy połączyło nas Pendolino, bo dziś wystarczy podjechać na Warszawę Wschodnią, by za niespełna 3 godziny wysiąść w samym centrum Gdańska. Nasz związek na odległość kwitnie w najlepsze, a ja z wielką radością konsumuję go kilka razy w roku. Największym naszym wspólnym świętem jest coroczne Blog Forum Gdańsk, czyli najlepsza w mojej ocenie konferencja dla wszelkiej maści twórców internetowych.

Trudno mi w to uwierzyć, ale to było moje piąte BFG i nie skłamię ani trochę, jeśli powiem, że była to zdecydowanie najlepsza konferencja dla twórców, na jakiej kiedykolwiek byłam. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania było „przekraczanie granic” i przyznam, że organizatorzy zachowali się bardzo odpowiedzialnie, bo zdecydowanie przekroczyli granicę tego, co udało im się w Gdańsku zrobić do tej pory. Fenomenalne tematy, prelegenci i prelekcje!

Chciałam podzielić się z wami 3 świetnymi wystąpieniami, które warto usłyszeć, nawet jeśli nie jest się blogerem, youtuberem, instagramerem, a nawet fejsbukowiczem, bo dotyczą nas wszystkich, bez względu na to, co robimy w życiu :)

1. Profilowanie osobowości, cyfrowe ślady i koniec prywatności

Zdecydowanie największe wrażenie wywarł na mnie Michał Kosiński z Uniwersytetu Stanforda, który opowiadał o profilowaniu osobowości, śladach cyfrowych, które zostawiamy i końcu prywatności. Absolutnie każdy powinien to obejrzeć, żeby zrozumieć, w którą stronę zmierzamy, jako ludzkość. Jest to temat, który równocześnie fascynuje i przeraża. Ja po tej prelekcji jestem bardziej świadoma tego, co robię w Internecie. No i nie mogłam się oprzeć i nie pobawić algorytmem do profilowania osobowości (https://applymagicsauce.com/) — super zabawa, jeśli macie za dużo wolnego czasu, bo to strasznie wciąga.

Koniecznie obejrzyjcie prelekcję Michała — dowiecie się z niej między innymi, dlaczego ekstrawertycy nie mają dziurek w nosie:

Trochę creepy, co nie?

2. Przekraczanie granic umysłu, czyli rzecz o tym dlaczego szkoła nie uczy

Drugi temat, który mocno mnie poruszył to prelekcja Radka Kotarskiego na temat uczenia się i systemu edukacji, w którym tkwimy od XIX wieku. Bardzo chciałam się tym z Wami podzielić, bo to kwestia istotna dla wszystkich rodziców, którzy prędzej czy później będą musieli zaprowadzić swoje dziecko do szkoły. Ja słuchałam Radka z zapartym tchem, bo w końcu ktoś ubrał w słowa to, czego ja nie potrafię, a co skierowało mnie do szkoły Montessori. Zresztą nie byłam w tym sama, bo jeszcze co najmniej jedna uczestniczka BFG, zwolenniczka edukacji domowej, wyrażała głośno swoją aprobatę (niestety nie udało mi się dojrzeć, kto to był :)). Jeśli macie obawy w kwestii posłania dziecka do państwowej szkoły, to bardzo polecam tę prelekcję, bo pomoże wam ona lepiej zrozumieć ten lęk.

Cała prelekcja Radka jest tu:

3. Rozgrzewka z Janiną, czyli ćwiczymy mięśnie brzucha!

Na koniec wisienka na torcie, czyli Janina — najlepsza standuperka wśród statystyków i najlepszy statystyk (albo statysta) wśród blogerów! W Gdańsku pokazała się też w nowej roli trenerki fitnessu, która stworzyła swój autorski program treningowy całkowicie skupiony na ćwiczeniu mięśni brzucha — niesamowicie skuteczny, bo po tej rozgrzewce brzuch mnie bolał, jak diabli!

Na wstępie dodam tylko, że Janina miała zadanie arcytrudne, bo jej prelekcja była pierwszą w niedzielę, więc trzeba było się na nią zwlec po sobotnim imprezowaniu :) Oczywiście nie zawiodła, rozgrzała nas do czerwoności, ja sama prawie umarłam ze śmiechu. Gorąco polecam obejrzenie Janiny, zwłaszcza w deszczowy jesienny poranek — można się dowiedzieć od niej między innymi tego, jak długo musielibyście siedzieć w zamkniętym pokoju, by zupełnie dobrowolnie zacząć się z nudów razić prądem!!!

Mam nadzieję, że po tej prelekcji nie zaczniecie masowo sprawdzać, po ilu minutach zdecydowalibyście się na wsadzenie gwoździ do kontaktu :D Tej granicy nie warto przekraczać!

Bardzo się cieszę, że na tegorocznym Blog Forum Gdańsk tytuł Blogera Odpowiedzialnego Społecznie trafił w ręce Hafiji. To jest naprawdę bardzo prestiżowa nagroda, która Hafiji należała się, jak mało komu. Do tej pory wyrazy wdzięczności otrzymywała głównie od tysięcy kobiet, którym pomogła, teraz została doceniona przez środowisko twórców internetowych! Ogromne gratulacje i wyrazy uznania za ciężką pracę i serce, które wkłada w promowanie karmienia piersią!

Mam jeszcze ważny komunikat dla tych, którzy tworzą coś w internetach i zastanawiają się nad tym, czy by tak może w przyszłym roku nie spróbować powalczyć o miejsce na Blog Forum Gdańsk. KONIECZNIE PRÓBUJCIE! Na pewno nie jest łatwo się dostać, bo jest to mała konferencja (ok. 250 uczestników), ale nie ma drugiej takiej — nie tylko, jeśli chodzi o tematykę, czy poziom prelekcji, ale również o atmosferę. Jeśli inni blogerzy wydają wam się zarozumiali i niemili, to Gdańsk na pewno to odczaruje. Nigdzie nie widzę takich mas uśmiechających się ludzi jak na BFG. Tutaj po prostu wszyscy czują się jak u siebie w domu!

Do zobaczenia za rok!

blog forum gdansk 2017

Zobacz
więcej

Rodzinne wakacje w Arłamowie, czyli relaks dla każdego

Rodzinne wakacje w Arłamowie, czyli relaks dla każdego

Nasze tegoroczne wakacje rozpoczęły się z przytupem, bo zaczęliśmy je rodzinnym wyjazdem na kilka dni do hotelu Arłamów. Gdyby dwa lata temu ktoś mi powiedział, że zakocham się w tym miejscu, to bym nie uwierzyła.