Na koloniach bez mamy – poradnik dla rodziców

Na koloniach bez mamy – poradnik dla rodziców

Świetny poradnik dla tych rodziców i dzieci, którzy mają przed sobą pierwszy kolonijny wyjazd. Cena 0 zł!
4.8
Wygląd
4.5
Jakość
5
Cena
5

Zbliżają się ferie. Czas, w którym rodzice szkolnych dzieci powinni wypocząć wysyłając je w siną dal – na kolonie, obozy, do babci lub cioci. Gdzieś na tyle daleko, żeby przez dwa tygodnie móc nieco zatęsknić, za wiecznym „Mamo. Mamo! Mamo!! Mamo!!!”. Ja sama póki co mam za małe dzieci, żeby móc ot tak wysłać je na 2 tygodnie na obóz, ale pamiętam dobrze, że sama uwielbiałam takie letnie i zimowe wyjazdy. Mój pierwszy raz to wyjazd na letni obóz do Jarkowic w Rudawach Janowickich (lipiec 1993 :)), po którym nastąpił pierwszy zimowy obóz narciarski w Jarkowicach, po którym nastąpiło 7 kolejnych letnich i zimowych wyjazdów do Jarkowic. Niektórzy mogą pomyśleć, że wyjazdy w to samo miejsce to nuda, ale powiadam wam jeździłam tam z własnej woli, nie chciałam słyszeć o tym, żeby pojechać gdziekolwiek indziej. Super miejsce, super znajomi i super kadra, no i cudowne wspomnienia. Jak trochę urosłam (czyli w 1997 roku) to zaczęłam jeździć latem na obozy harcerskie i tak mi zostało aż do 21 roku życia :) W związku z moja bogatą wyjazdową przeszłością jestem ogromną zwolenniczką wysyłania dzieci na wszelkie obozy i kolonie, gdzie nauczą się samodzielności, zaradności, pracy w grupie, zarządzania grupą i tego wszystkiego czego nie nauczą się w domu z rodzicami. Zdaję sobie sprawę, że decyzja o wysłaniu dziecka po raz pierwszy w takie „obce” miejsce jest bardzo trudna, ale skoro przed nami tyle rodziców poradziło sobie ze strachem i obawami to nam też na pewno się uda.

Dla tych, którzy potrzebują nieco wsparcia, otuchy i odpowiedzi na milion pytań fundacja KSK przygotowała praktyczny poradnik dla rodziców i dziecka „Na koloniach bez mamy”. Autorkami poradnika są Małgorzata Silny, Anna Poraj i Katarzyna Krawczyk – wieloletnie instruktorki harcerskie, które przez wiele lat organizowały wyjazdy dla dzieci, więc mają dużą wiedzę na temat tego, czego obawiać mogą się rodzice i jakie nieprzewidziane sytuacje mogą wystąpić w trakcie kilkutygodniowego wyjazdu. Dodatkowo Ania jest mamą trzech synów, więc wie jak mogą wyglądać kolonie z perspektywy rodzica.

ikona1

W poradniku znajdziecie odpowiedzi na każde pytanie, które zrodzić się może w waszej głowie przed wysłaniem dziecka na obóz. Całość podzielona jest na część dla rodziców oraz część dla dzieci. Z broszurki możemy się dowiedzieć jak wybrać organizatora oraz wyjazd, jak spakować dziecko, co jest ważne w przygotowaniu dziecka do wyjazdu oraz jakie problemy mogą wystąpić w trakcie kolonii. Poruszane są tam istotne, ale jednoczesne trudne tematy jak seks czy pedofilia i przygotowanie dziecka do odróżniania właściwych i niewłaściwych zachowań oraz reakcji na nie.

pytanie rodzice
Przykładowe pytanie i odpowiedź z części dla rodziców

W części dla dzieci znajdują się odpowiedzi na pytania, które mogą się zrodzić w głowie naszych potworów przed kolonijnym debiutem. Należy pamiętać, że dziecko, które nigdy w takim miejscu nie było, nie ma pojęcia jak wyglądają kolonie, więc może zadawać bardziej lub mniej absurdalne pytania. Jednak żeby zmniejszyć stres związany z wyjazdem należy na wszelkie pytania odpowiedzieć, a ten poradnik może być bardzo pomocny. Dajcie go do przeczytania dziecku, lub przeczytajcie go razem jeśli wasze dziecko chce wiedzieć czy na kolonii będą dyskoteki, czy można chodzić do sklepu, czy wychowawcy będą zmuszać do jedzenia, co zrobić jak się zakocham w koledze/koleżance z kolonii, kto będzie prał moje ubrania, czy trzeba obierać ziemniaki i stać na nocnej warcie, co to jest zielona noc, co mam zrobić jak dostanę okres oraz czy gdyby bardzo mi się nie podobało, to czy mogę wrócić do domu.

pytanie dzieci
Przykładowe pytanie i odpowiedź z części dla dzieci

W sumie poradnik zawiera odpowiedzi na ponad 60 pytań i moim zdaniem w ogromnej mierze wyczerpuje pulę pytań, które pojawiają się zarówno ze strony rodziców jak i dzieci. Oprócz odpowiedzi na pytania, w poradniku znajdziemy część praktyczną, na którą składa się spis rzeczy, które należy zabrać na kolonie, przykładowy ramowy plan dnia, przykładowy regulamin uczestnika kolonii oraz listę pytań na spotkanie przedkolonijne.

Poradnik jest wydany w wersji papierowej oraz elektronicznej, w związku z czym proponuję wam ściągnięcie go stąd: Na koloniach bez mamy. Na pewno przyda się każdemu rodzicowi, który nie do końca pewnie się czuje wysyłając dziecko na kolonie, i każdemu dziecku, które jest zestresowane swoim pierwszym kolonijnym wyjazdem.

Zobacz
więcej

Makedo — narzędzia do konstruowania DIY

Makedo — narzędzia do konstruowania DIY

Jeśli sami w dzieciństwie uwielbialiście tworzyć konstrukcje z kartonu, to będziecie zachwyceni tą zabawką! Zestaw narzędzi do konstruowania Makedo, to zabawka, o której marzyliście w dzieciństwie i którą zapragniecie kupić swojemu dziecku!

Bugaboo Dragonfly — wózek stworzony do miasta

Bugaboo Dragonfly — wózek stworzony do miasta

Bugaboo Dragonfly to najnowszy model holenderskiego producenta, który ma być miejskim wózkiem przyszłości. Jeśli w związku z tym spodziewacie się, że lata i sam zajmuje się małym pasażerem, to niestety nic z tego.