Bobike Classic Junior — fotelik rowerowy dla starszych dzieci

Bobike Classic Junior — fotelik rowerowy dla starszych dzieci

Bobbie Classic Junior to fotelik rowerowy dla starszych dzieci (5-10 lat), które ważą od 20 do 35 kg. Jeśli nie wieziemy w nim dziecka, to może z powodzeniem zastąpić bagażnik rowerowy. Cena: 469 zł
4.5
Wygląd
4.5
Jakość
5
Cena
4

Czy znacie foteliki rowerowe dla starszych dzieci? Takich, które mają nawet 10 lat? Być może wpadło wam coś takiego w oko i zaczęliście się zastanawiać, po co takie foteliki istnieją, wszak tak duże dzieci powinny same zasuwać na dwóch kółkach. Prawda jest taka, że starszaki zazwyczaj świetnie radzą sobie na własnym rowerze, ale są sytuacje, w których jest nam po prostu wygodniej, szybciej czy bezpieczniej podwieźć dziecko na naszym rowerze. Wtedy najczęściej korzystamy z bagażnika rowerowego (jeśli go mamy i jeśli waga dziecka nie przekracza dozwolonego limitu), ale jak wiemy z własnego dzieciństwa, jazda na bagażniku do komfortowych nie należy i może być fajna przez 3 minuty, potem jest nam niewygodnie, nogi zaczynają krążyć niebezpiecznie blisko kół i strasznie wszystko się trzęsie.

Dlatego, jeśli macie w zwyczaju podwozić takiego starszaka na waszym rowerze, to prawdopodobnie bardzo was zainteresuje fotelik Bobike Classic Junior, który zdecydowanie zwiększy komfort i bezpieczeństwo dziecka, ale zupełnie nie wpłynie na funkcjonalność waszego roweru!

Dla kogo przeznaczony jest Bobike Classic Junior?

bobike junior

Bobike Classic Junior to fotelik dla dzieci od 5 do 10 roku życia, które ważą od 20 do 35 kg. Przede wszystkim, żeby móc jeździć w takim foteliku, dziecko musi rozumieć, jak się na nim jeździ, umieć się trzymać i być, choć w minimalnym stopniu, zdyscyplinowane. W tym foteliku nie ma bowiem trzypunktowych pasów, wysokiego oparcia, zagłówka, podłokietników i pasków przytrzymujących stopy. Dziecko musi po prostu mieć świadomość, że w dużej mierze samo jest odpowiedzialne za własne bezpieczeństwo.

Kiedy Lila (lat 7) po raz pierwszy wsiadała na ten fotelik, to trochę się bała. Pierwszy raz podróżowała w ten sposób i musiała najpierw nauczyć się wsiadać, trzymać się podczas jazdy i przede wszystkim zaufać sobie i mi! Ale jak już zobaczyła, jak to wszystko wygląda, to spodobało jej się to do tego stopnia, iż zaczęła rozważać rezygnację z własnego roweru na rzecz naszego bagażnika (niedoczekanie!).

bobike junior

Nie o to w tym jednak chodzi, by zabrać dzieciom rowery, a sobie dołożyć obciążenia w trasie. Raczej o podwiezienie dziecka tam, gdzie roweru zostawić nie można, albo o skrócenie czasu dojazdu, gdy nam się spieszy. Jak się okazuje, jest to też bardzo dobre rozwiązanie w sytuacji, w której dziecko czasowo pozbawione zostało roweru (jak nasz Franek, który swój zbyt mały rower oddał Lili, a na nowy jeszcze czeka).

System mocowania na rowerze

Bobike Classic Junior montuje się dość prosto, chociaż przy pierwszym montażu warto zarezerwować sobie godzinę, by wszystko zrobić, jak należy. Fotelik montowany jest do ramy roweru pod siodełkiem oraz z tyłu, po dwóch stronach pionowego widelca ramy. Najwięcej czasu podczas montażu zajęło mi wymierzenie wszystkiego i zamontowanie 3 uchwytów fotelika. Połączenie uchwytów z siedziskiem było znacznie prostsze!

bobike junior

Całość zajęła mi godzinę głównie dlatego, że wszystko, co mogłam, wkręcałam na odwrót i musiałam poprawiać. Nie jest to wina mojego braku umiejętności technicznych, gdyż takowe mam raczej mocno rozwinięte, ale niestety instrukcja nie jest dość precyzyjna i skręcałam te elementy raczej na wyczucie. Być może istnieją gdzieś na YT filmy instruktażowe pokazujące krok po kroku, jak wszystko skręcić, ale ja nie mam cierpliwości do takich instrukcji, bo w nich wszystko się dzieje za wolno :)

Czy do zamocowania fotelika potrzebny jest bagażnik? Wręcz przeciwnie, bagażnik jest zupełnie zbędny! Jeśli macie bagażnik rowerowy, który jest szerszy niż 16 cm, to na pewno będziecie musieli go zdjąć, bo inaczej nie zamontujecie Juniora. Również w miejskich rowerach damskich możecie mieć problem z zamontowaniem fotelika bez ściągnięcia bagażnika, bo nie będziecie mieć miejsca na bagażnik i fotelik zamontowany nad nim. Na górskim rowerze Michała udało mi się zamontować fotelik Bobike Junior bez ściągania bagażnika!

Wygoda dziecka i kierowcy

Przy pierwszej przejażdżce na Bobike Classic Junior Lila czuła się niepewnie i nie była zachwycona tym fotelikiem, ale jak tylko zrozumiała, że to jest fotelik, w którym samemu trzeba się trzymać fotelika/siodełka/mamy, to nabrała wiatru w żagle i bardzo się jej taki sposób przemieszczania spodobał. Jak twierdzi, siedzisko jest bardzo wygodne i dobrze się na nim siedzi. Wsiąść do fotelika można samodzielnie, jeśli się opanuje wspinanie po podnóżku, z samodzielnym schodzeniem też nie ma problemu.

Fotelik jest zapinany pasem dwupunktowym, więc jest to dodatkowe zabezpieczenie, dzięki któremu dziecko czuje się pewniej. Podnóżki mają regulowaną wysokość. Regulacja wymaga odkręcenia i przykręcenia kilku śrubek, więc nie ma się co nastawiać, że będziemy robić to często. Przy podnóżkach znajdują się dodatkowe osłony, które chronią nogi dziecka przed dostaniem się miedzy szprychy. Dzięki temu nasze dzieci będą miały trochę inne wspomnienia z dzieciństwa niż my!

Z tyłu siedziska znajduje się mini bagażnik, który można rozłożyć i przyczepić do niego sakwy rowerowe lub można na nim oprzeć plecak, który dziecko ma na plecach.

Czy Bobike Classic Junior jest wygodny dla kierującego rowerem? Szczerze mówiąc, wrażenia z jazdy miałam dokładnie takie same, jak przy fotelikach dla młodszych dzieci. Z mojego punktu widzenia absolutnie nic się nie zmienia!

Jeśli dziecko nie jedzie w foteliku, to można go złożyć i otrzymamy bagażnik, na którym możemy zamontować sakwy rowerowe i który ma bardzo duży udźwig (aż 35 kg!). Jedynym minusem są nieskładane podnóżki, które zawsze trochę odstają, ale jest to raczej ubytek estetyczny, bo te podnóżki w żaden sposób nie przeszkadzają w korzystaniu z roweru.

Ile kosztuje i gdzie można go kupić?

Bobike Classic Junior kosztuje 469 zł, nie jest to mało, zwłaszcza jeśli planujemy korzystać z niego okazjonalnie. Natomiast jeśli będziemy go używać często (np. podwożąc dziecko do szkoły), to z całą pewnością szybko dojdziemy do wniosku, że to był bardzo dobry wydatek! Fotelik można kupić między innymi TUTAJ.

bobike junior

Zdjęcia: Agnieszka Wanat

JEŚLI CHCESZ PRZECZYTAĆ WIĘCEJ RECENZJI I TEKSTÓW DOTYCZĄCYCH WIOSENNO-ROWEROWYCH TEMATÓW, TO ZNAJDZIESZ JE W MOIM PORADNIKU WIOSENNYM!

Zobacz
więcej

Makedo — narzędzia do konstruowania DIY

Makedo — narzędzia do konstruowania DIY

Jeśli sami w dzieciństwie uwielbialiście tworzyć konstrukcje z kartonu, to będziecie zachwyceni tą zabawką! Zestaw narzędzi do konstruowania Makedo, to zabawka, o której marzyliście w dzieciństwie i którą zapragniecie kupić swojemu dziecku!

Bugaboo Dragonfly — wózek stworzony do miasta

Bugaboo Dragonfly — wózek stworzony do miasta

Bugaboo Dragonfly to najnowszy model holenderskiego producenta, który ma być miejskim wózkiem przyszłości. Jeśli w związku z tym spodziewacie się, że lata i sam zajmuje się małym pasażerem, to niestety nic z tego.