Wakacyjne odpieluchowanie – ekwipunek zdeterminowanej matki

Wakacyjne odpieluchowanie – ekwipunek zdeterminowanej matki

Lato to idealny moment na pozbycie się pieluchy z pupy dziecka. Po pierwsze jest wtedy ciepło i jakoś wszystkim łatwiej jest znosić mokre majtki i podłogi. Po drugie zazwyczaj spędzamy wtedy z dzieckiem znacznie więcej czasu, więc możemy podjąć się bardziej czasochłonnych wyzwań. Jeśli planujecie w tym roku zabrać się za odpieluchowanie, to służę radą i garścią przydatnych gadżetów.

To nie gadżety są najważniejsze

Kluczowy przy odpieluchowaniu nie jest ani nocnik, ani majtki, tylko WY — cierpliwość rodziców i gotowość dziecka. Jeśli którejś z tych rzeczy zabraknie, to nie pomoże wam ani najfajniejszy nocnik, ani najładniejsze majtki, ani nawet największe pudełko motywujących słodkości. Dla mnie odpieluchowanie było ogromnym wyzwaniem, ale wbrew moim czarnym myślom, moje dzieci w wieku 3 lat nie nosiły już pieluch, chociaż czasem naprawdę byłam pewna, że porzucą je dopiero przed maturą. Kluczem do sukcesu była moja obecność przy dziecku — za odpieluchowanie zabieraliśmy się podczas wspólnych dłuższych wyjazdów lub urlopów. Mogłam wtedy w całości poświęcić się tłumaczeniu, pokazywaniu, przypominaniu, przebieraniu i wycieraniu podłogi zmoczonej po raz tysięczny. I za każdym razem się udawało — oczywiście nie obyło się bez wielokrotnej chęci przegryzienia sobie gardła z rozpaczy i straconej po raz setny cierpliwości.

Na pewno nic bym nie wskórała, gdyby nie to, że odpieluchowanie zaczęłam w momencie, w którym moje dzieci rozumiały, czego od nich chcę. Dziecko, które nie jest świadome tego, że robi właśnie siku, nie ma pojęcia, czemu mama każe mu siedzieć gołą pupą na tym dziwnym krześle. Dziecko, które nigdy nie widziało, co mama robi w toalecie, ma znacznie mniejsze szanse na chęć robienia tego samego. Dziecko, które chodzi w najsuchszych pieluszkach na świecie, nie ma bladego pojęcia, czemu mama każe mu je ściągnąć. Zanim będziemy chcieli, żeby dziecko robiło siku do toalety, to ono musi po prostu zrozumieć, że robi siku co najmniej kilka razy dziennie i fajnie by było, gdyby w tym czasie siedziało na nocniku. Tylko tyle ;)

Warto też nie być przy odpieluchowaniu upartym jak osioł. Może my chcemy, żeby dziecko przestało chodzić w pieluchach, ale dziecko nie ma na to najmniejszej ochoty lub po prostu nie jest jeszcze na to gotowe? W takim wypadku bardzo prawdopodobne jest, że my się będziemy frustrować, a dziecko będzie się wkurzać, co będzie nas jeszcze bardziej frustrować, a dziecko jeszcze bardziej wkurzać. Błędne koło. Czasem warto odpuścić. Ja po dwóch tygodniach walki odpuściłam, bo byłam na granicy mojej wytrzymałości. Po czym okazało się, że kilkanaście dni później moje dziecko zaczęło korzystać z toalety, tak po prostu.

Jeśli czujecie, że przyda wam się podczas tego procesu wsparcie i ktoś, kto pozwoli wam do tego podejść nie tylko kompetentnie, ale i na wesoło, to bardzo polecam lekturę książki „Mamo, chcę kupę!” autorstwa Jamie Glowacki. To jest jedna z bardziej zabawnych książek poradnikowych dla rodziców (pisałam o niej TUTAJ), która naprawdę pozwala na ułożenie sobie w głowie tego, czego oczekujemy od dziecka i jak zamierzamy to zrobić.

odpieluchowanie

Jeśli wy jesteście gotowi, to mam garść przydatnych gadżetów

Jest parę rzeczy, które mogą wam ułatwić odpieluchowanie. Spokojnie można obyć się też bez nich, ale moim zdaniem warto sobie trochę pomóc. Zwłaszcza jeśli chodzi o uświadomienie dziecku, dlaczego ma na pupie pieluchy i umożliwienie mu skorzystania z toalety za każdym razem, kiedy powie „siusiu”, nawet jeśli jesteśmy daleko od domu.

Pieluchy i majtki

Obserwując własne dzieci, mam wrażenie, że poszukiwanie najbardziej suchej pieluchy świata prowadzi nas przede wszystkim do coraz dłuższego używania pieluch. Sucha pieluszka, która faktycznie może być istotna przy niemowlakach (choć mamy stosujące Naturalną Higienę Niemowląt pewnie są innego zdania), traci sens przy starszych dzieciach. W końcu docelowo każdy człowiek ma umieć korzystać z toalety, tymczasem suche pieluchy sprawiają, że dzieci coraz dłużej nie mają w ogóle świadomości, co to znaczy, że zrobiło siku, bo na pewno nie znaczy, że jest mokro i niefajnie. Jeśli więc do tej pory używaliście najlepszych pieluch na świecie, to przy odpieluchowaniu lepiej z tego zrezygnować, bo łatwiej będzie dziecku zrozumieć, czego od niego chcemy. Mamy w tym przypadku kilka możliwości.

Pieluchy wielorazowe

close

Zaczęłam ich używać przy trzecim dziecku i muszę przyznać, że widzę w nich ogromnego sprzymierzeńca w odpieluchowaniu. Mimo że Hela była pieluchowana zarówno jedno, jak i wielorazówkami, to umie korzystać z nocnika, od kiedy skończyła 9 miesięcy. Oczywiście nie wołała wtedy, że chce siku, ale korzystała z niego, kiedy na nim siadała, a siadała wtedy, kiedy my korzystaliśmy z toalety. Nie musiałam jej niczym przekupywać, przytrzymywać na nocniku, przynosić zabawek, ani nic z tych rzeczy. Po prostu kiedy my korzystaliśmy z toalety ona też to robiła.

Oczywiście to za mało by powiedzieć, że dziecko jest samodzielne i nie potrzebuje pieluchy, to po prostu miły wstęp do odpieluchowania :) Przy moich starszych dzieciach, które długo używały super chłonnych jednorazówek, umiejętność korzystania z nocnika nie przychodziła szybciej niż w wieku 1.5-2 lat, a przecież nocnik był tak samo w naszym domu obecny.

Dlatego moim zdaniem, jeśli ktoś myśli o szybkim odpieluchowaniu dziecka, to najlepiej przerzucić się na wielorazówki, bo dziecko w ten sposób bardzo szybko zrozumie, że sikanie oznacza mokrą pieluchę. Nie koniecznie odpieluchujecie je w wieku 18 miesięcy, ale na pewno bardzo szybko zrozumie, że właśnie robi siku, a to już będzie połowa sukcesu :)

Polecane przeze mnie pieluchy wielorazowe Close można kupić między innymi TUTAJ.

Pieluchomajtki

Pieluchomajtki są bardzo pomocne podczas nauki korzystania z nocnika, bo są znacznie wygodniejsze na tym etapie. Nie trzeba ich rozpinać i zapinać, i dziecko dość szybko uczy się samodzielności w tym zakresie. Coraz większą popularnością cieszą się jednorazowe pieluchomajtki — z własnego doświadczenia polecam Tesco Loves Baby i Pampers Premium (w zależności od tego, ile sobie życzycie za pieluchomajtki zapłacić). Ale tak naprawdę coraz więcej marek ma w swojej ofercie pieluchomajtki w rozmiarach 4-6.

Jeśli jesteście fanami wielorazówek, to marka Close od niedawna ma wielorazowe pieluchomajtki. Zewnętrzna warstwa uszyta jest dokładnie z takiego samego materiału jak wielorazowe pieluchy, ale nie ma żadnych nap i rzepów. Wewnętrzna część jest chłonna, ale można do środka (między zewnętrzną i wewnętrzną część) włożyć dodatkowe wkłady, które zwiększą chłonność pieluchomajtek, jeśli jest to nam potrzebne. To jest rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się u dzieci, które do pieluchy robią już tylko siku, bo ściąganie wielorazowych pieluchomajtek przy grubszej sprawie może być bardzo kłopotliwe :)

Majtki treningowe

Majtki treningowe to kolejny stopień wtajemniczenia. Zakłada się je tak, jak normalne majtki, mają gruby wkład, który sprawia, że mocz nie leci dziecku po nogach strumieniami, ale mimo wszystko dziecko czuje wilgoć, więc wie, że zrobiło siku.

Polecam majtki treningowe Close, bo oprócz tego, że są ładne, to jeszcze nie przeciekają na zewnątrz — czyli spodnie na pupie pozostaną suche (chociaż z nogawkami różnie może być ;)). Przy wyborze majtek treningowych, najważniejsze jest dobranie ich do rozmiaru dziecka. Majtki powinny dobrze przylegać do ud dziecka, tak żeby nic nie ciekło po nogach. Majtki treningowe Close można kupić między innymi TUTAJ w cenie 55 zł.

Przy odpieluchowaniu Heli korzystaliśmy również z uroczych majtek treningowych Zoocchini, które są nieco tańsze od Close, bo za opakowanie 3 sztuk trzeba zapłacić 99 zł. W przeciwieństwie do majtek Close przeciekają na zewnątrz, co sprawia, że warto ich używać wtedy, kiedy faktycznie mamy już jakieś osiągnięcia w zakresie odpieluchowania. Początkującym polecałabym Close, bo jednak mniejszy obciach na mieście ;)

Zwykłe majtki

baby-cotton-underwear-font-b-child-b-font-font-b-panties-b-font-bread-under-bb-001

To jest już skok na głęboką wodę, tylko dla tych, którzy są wyjątkowo cierpliwi i których dzieci już raczej ogarniają swoje potrzeby, bo każda wpadka przy takich majtkach jest naprawdę spektakularna, zwłaszcza jeśli nie siedzicie z dzieckiem w domu, tylko zabieracie je na zakupy albo do restauracji. Wybierając majtki, warto kupić takie, które będą podobać się dziecku – kolorowe, z ulubionymi postaciami z bajek. Można też rano dawać dziecku do wyboru kilka różnych par, dzięki temu dzieci poczują, że odpieluchowanie to też ich zadanie i być może chętniej będą się w nie angażować :)

Nocniki i nakładki na toaletę

poradnik-odpieluchowanie

Najważniejszą cechą nocnika jest to, żeby był zawsze wtedy, kiedy dziecko chce z niego skorzystać. Jeśli jesteśmy na etapie odpieluchowania i dziecko mówi „siku”, a my odpowiadamy „teraz nie mamy jak zrobić, sikaj w majtki”, to marnujemy swój czas i zaangażowanie dziecka. Jeśli chcemy osiągnąć sukces szybko, to nasze dziecko musi mieć możliwość skorzystania z toalety dokładnie wtedy, kiedy sygnalizuje taką potrzebę.

U nas w domu mamy najzwyklejszy w świecie plastikowy nocnik, niezwykle ładny nocnik z dyktafonem i nakładkę na toaletę. Nie zauważyłam, żeby nocnik za 10 zł był gorszy od tego droższego, czy od nakładki na toaletę. Każdy sprawdza się tak samo dobrze, pod warunkiem, że jest na miejscu (najlepiej widocznym dla dziecka). Oczywiście z mojego punktu widzenia najlepsza jest nakładka na toaletę, bo wymaga ode mnie najmniej sprzątania — wolę też piękny nocnik z dyktafonem i wyciąganą wkładką wewnętrzną, bo bardzo łatwo się go czyści, ale ten zwykły też akceptuję, o ile moje dziecko chce z niego korzystać.

Jeśli szukacie dobrego nocnika do domu, to TUTAJ możecie zobaczyć mój przegląd najfajniejszych nocników i poczytać trochę o tym, jak wybrać taki nocnik :)

Nocnik turystyczny Potette Plus

poradnikspanie-3

Trochę inaczej ta kwestia wygląda w podróży, bo nie zawsze mam możliwość zabrania ze sobą zwykłego nocnika. W podróż najczęściej jeździ z nami nocnik turystyczny – Potette Plus, który jest absolutnie genialny. Sprawdza się w podróży, na stacji benzynowej czy na plaży. Zawsze można go rozłożyć i z niego skorzystać. Jeździ z nami w samochodzie i przydaje się wielokrotnie, nie tylko przy dzieciach, które są właśnie odpieluchowywane, ale też przy tych starszych.

Nocnik Potette Plus można kupić między innymi TUTAJ za 79 zł (dodatkowe wkłady to koszt 24 zł za 10 sztuk). Potette jest dostępny obecnie również w sklepach Rossmann.

Nocnik jednorazowy Tron

poradnik-praktyczne-3

Na krótkie spacery czy wyjścia na plac zabaw najlepszym rozwiązaniem będzie nocnik jednorazowy. Jest mniejszy niż Potette Plus, można nosić go stale w torebce, dzięki czemu będziemy przygotowani na wszelkie nieprzewidziane sytuacje, a nasze odpieluchowywane dzieci będą wiedziały, że mogą powiedzieć „siku” zawsze i wszędzie.

Tron można kupić między innymi TUTAJ w cenie 4.99 zł lub w sklepach Rossmann.

Inne przydatne gadżety

Poza majtkami i nocnikiem możemy potrzebować też innych przedmiotów, które przyspieszą lub ułatwią przejście przez ten trudny okres. Moim zdaniem i mniej frustracji tym lepiej, więc jeśli jest coś, co może nam pomóc, to warto spróbować.

Książeczki o korzystaniu z nocnika

nocnik

Przyznaję, ja takich książeczek nie używałam, bo nasze dzieci widziały, jak my korzystamy z toalety, więc bajki o tym, jak miś korzysta z kibelka, nie były dla nich atrakcyjne. Ale wiem, że takie książeczki często się sprawdzają na etapie zapoznawczym z nocnikiem, więc być może warto wybrać sobie coś w tej tematyce przy okazji wizyty w księgarni.

Odpowiednie ubranie

Kluczem do zmniejszenia stresu przy odpieluchowaniu jest ubieranie dziecka w taki sposób, żeby szybko mogło skorzystać z toalety, a przy ewentualnych wpadkach nie trzeba było ściągać i prać całej góry ciuchów. Dlatego lato jest najlepszym momentem — dziewczynki mogą chodzić w spódniczkach i sukienkach bez rajstop, a chłopcy w cienkich bawełnianych spodenkach (najlepiej na gumce). Nie zakładajmy dziecku body ani nic, co wymaga pomocy dorosłego. Im lżejsze ubranie, tym lepiej. Warto też pomyśleć o butach dla dziecka, bardzo dobrze sprawdzą się crocsy, czy inne niemateriałowe sandałki, które łatwo możemy umyć i wysuszyć :)

Woreczki na mokre rzeczy

poradnik-podroz-15

Jeśli jesteśmy na etapie odpieluchowania, to musimy liczyć się z wpadkami. A to oznacza, że każde wyjście poza dom ma podwyższone ryzyko. Oprócz zabierania ubrań na zmianę warto mieć woreczki do trzymania mokrych rzeczy. W tym celu możemy użyć na przykład biodegradowalnych woreczków jednorazowych lub wielorazowych worków na mokre rzeczy na przykład Skip Hop.

Woreczki Beaming Baby można kupić między innymi TUTAJ w cenie 19 zł za opakowanie 60 sztuk. Worek Skip Hop można kupić między innymi TUTAJ w cenie 70 zł.

Ochraniacz na fotelik samochodowy

poradnik-podroz-22

Jeśli jesteśmy już na poziomie zaawansowanym w odpieluchowaniu to możemy pomyśleć o ściągnięciu pieluchy w trakcie podróży. W takim wypadku warto się zabezpieczyć ochraniaczem na fotelik Close, który przy ewentualnej wpadce ochroni fotelik przed zmoczeniem. Co więcej, ochraniacz ma podwójną warstwę — wierzchnia, to odpinany polarek. Po ewentualnym zasikaniu można go odpiąć i dziecko nadal może siedzieć na ochraniaczu. Ochraniacz możemy wykorzystać również podczas spaceru wózkiem.

Ochraniacz Close można kupić między innymi TUTAJ w cenie 55 zł.

 

Od razu ostrzegam, że ani przeczytanie tego wpisu, ani zakup wszystkich gadżetów nie sprawi, że wasze dziecko zacznie od razu korzystać z nocnika. To jest proces, który u niektórych dzieci może trwać bardzo długo, więc pamiętajcie, najpierw upewnijcie się, że wasze dziecko jest gotowe, potem znajdźcie w sobie ogromne pokłady cierpliwości i koniecznie pamiętajcie, żeby odpuścić, jeśli będzie to dla was za trudne. Naprawdę jeszcze się nie zdarzył zdrowy siedmiolatek z pieluchą na pupie, więc prędzej czy później wam się uda :)

 


Spodobał Ci się mój artykuł? Polub go i poleć znajomym :)

Zawarte w tym wpisie linki, to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nie dokonasz zakupu, to ja otrzymam z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla mnie będzie sygnałem, że cenisz moją rekomendację :)

Zobacz
więcej

Pierwsze narty z dzieckiem — poradnik dla rodziców

Pierwsze narty z dzieckiem — poradnik dla rodziców

Nie byłam pewna czy w tym sezonie uda nam się wyjechać na narty z dzieciakami, bo jednak sytuacja ekonomiczna, inflacja i rosnące rachunki jakoś nas nie rozpieszczają, ale wygląda na to, że tydzień zimowych ferii spędzimy we Włoszech.