Growth – siatki centylowe na smartfonie

Growth – siatki centylowe na smartfonie

Aplikacja, w której możemy przechowywać dane o wadze i wzroście naszych dzieci i dodatkowo nakładać je na siatki centylowe (WHO i CDC). Wersja podstawowa bezpłatna. Wersja + kosztuje 2.99$
4.5
Wygląd
4
Jakość
4.5
Cena
5

Każdy, kto właśnie został rodzicem zaczyna odkrywać, że kolejne kilkadziesiąt lat życia spędzi na zamartwianiu się. Na początku martwimy się, że dziecko płacze, że nie śpi, że za długo śpi, że nie je, że je za dużo, że nie zrobiło kupy, że nie rośnie, że nie przybiera na wadze itd. Taka już rola rodzica, że szuka u swojego dziecka wszelkich odchyleń od normy, o których czytał w mądrych książkach o tym, jak być dobrym rodzicem. Ma to sobie coś z paranoi, ale oczywiście obserwacja dziecka jest istotna, bo pozwala nam zareagować szybciej na nieprawidłowości w rozwoju.

Istnienie siatek centylowych odkryłam już po urodzeniu Franka, ale ponieważ mam ogromną słabość do liczb i wykresów, wpadłam w manię mierzenia i ważenia dzieci i nanoszenia wyników na siatki. Bawiłam się w to do czasu zakończenia urlopu macierzyńskiego – po powrocie do pracy okazało się, że nie bardzo potrafię znaleźć czas na takie rzeczy. Wtedy zaczęłam szukać aplikacji mobilnych, które automatycznie nanosiłyby wzrost i wagę dziecka na siatkę. Przerobiłam kilka tych aplikacji i niestety trochę mi zajęło znalezienie takiej, do której nie tylko łatwo wbija się dane, ale też są one umieszczone na siatkach pochodzących z adekwatnych źródeł. Szczerze mówiąc najfajniejsza aplikacja korzystała z siatek Japońskiego Ministerstwa Zdrowia, o czym dowiedziałam się dopiero po dokładnym wczytaniu się w jej ustawienia.

widok

Aplikacja, z której obecnie korzystam i jestem bardzo zadowolona to Growth (niestety tylko na Apple’a), w której można korzystać z jednej z 3 różnych siatek (WHO, CDC oraz siatek dla wcześniaków). Każde ze źródeł jest dokładnie opisane w ustawieniach, więc można sobie jeszcze dokładnie sprawdzić w Internecie, co to są za siatki.

Wprowadzanie danych do aplikacji jest bardzo proste – wybieramy datę pomiaru i umieszczamy te wyniki, które znamy (waga, wzrost, obwód główki), po czym pomiary są automatycznie nanoszone na trzy różne siatki. W aplikacji możemy umieszczać dane dzieci do 20 roku życia, więc wystarczy nam na naprawdę długi okres :)

Growth pozwala nam też na zapisywanie siatek, przesyłanie ich mailem a nawet dzielenie się nimi na Facebooku i Twitterze (dla odważnych ;)).

Aplikacja ma dwie wersje – bezpłatną Growth (Charts) i płatną Charts+ (2.99$). Różnica polega na tym, że w wersji bezpłatnej możemy umieścić dane tylko jednego dziecka, w wersji płatnej mamy nieograniczoną liczbę dzieci, dodatkową siatkę pokazującą BMI oraz automatycznie przeliczanie danych na centyle (wtedy w zestawieniu obok miary pokazuje się centyl). Szczerze mówiąc, jeśli nie zależy nam na siatce BMI i mamy tylko jedno dziecko, to możemy się wstrzymać z zakupem wersji płatnej.

Naprawdę polecam korzystanie z tej aplikacji – w prosty i czytelny sposób możemy upewnić się, że z naszym dzieckiem wszystko w porządku, jeśli chodzi o wagę i wzrost :) Jeden powód do zamartwiania się mniej :)

Zobacz
więcej