8 najbardziej innowacyjnych produktów na targach Kind und Jugend 2017

8 najbardziej innowacyjnych produktów na targach Kind und Jugend 2017

W niedzielę zakończyły się jedne z najważniejszych targów Kind und Jugend 2017 w Kolonii, które są najlepszym miejscem w Europie do zobaczenia innowacyjnych produktów dla dzieci i obserwowania zmieniających się trendów w rodzicielstwie. Była to moja czwarta wyprawa na te targi, chyba najbardziej owocna, bo liczba obejrzanych, ciekawych produktów, które odpowiadają na potrzeby rodziców, jest większa niż zazwyczaj.

Po raz kolejny podczas targów zostały wręczone Innovation Award, czyli nagrody dla produktów, które są bardzo nowoczesne lub w sposób pomysłowy adresują potrzeby młodych rodziców. Patrząc na listę nominowanych, nie zazdroszczę pracy jury, bo naprawdę w niektórych kategoriach dyskusje musiały być bardzo gorące.

Ostateczny wybór jury był w dużej mierze zgodny z moimi typami i tylko w jednej kategorii kompletnie nie rozumiałam decyzji jurorów. Przed wami najlepsze moim zdaniem produkty spośród wszystkich nominowanych do Innovation Award.

World of Moving Kids – wózek Heetee Power-System

Wózek brytyjskiej marki HeeTee został zaprojektowany z myślą o współczesnych rodzicach. Ma wszystko, co jest charakterystyczne dla najlepszych wózków – zwrotność, łatwość prowadzenia, świetną amortyzację, najlepsze materiały. Może bez żadnych kompleksów konkurować z najlepszymi wózkami głęboko-spacerowymi. Posiada jednak coś, co go wyróżnia i jednocześnie sprawia, że może być znacznie atrakcyjniejszy od konkurencji.

HeeTee ma możliwość podłączenia i naładowania urządzeń takich jak telefony i tablety, ma specjalne miejsce na butelkę czy kubek, w którym można podgrzać mleko dla dziecka czy kawę dla rodzica. Ma też podgrzewane siedzenie, co z całą pewnością docenią rodzice w trakcie chłodnych miesięcy. Bateria, z której czerpana jest energia, ładowana jest podczas spacerów z dzieckiem poprzez ruch kół – im więcej wózek jeździ, tym więcej jest energii, co może bardzo korzystnie wpłynąć na długość spacerów z dzieckiem.

Wózek posiada dwa biegi – na pierwszym, na którym ładuje się bateria, odczuwalny jest niewielki opór kół. Natomiast na drugim wózek jedzie lekko, ale bateria się nie ładuje. Ponieważ bateria umieszczona jest między tylnymi kołami wózka, to hamulec został przeniesiony na rączkę. Takie umiejscowienie hamulca nie powinno być problemem dla rodziców, bo stosowne jest od wielu lat przez niektórych producentów wózków.

HeeTee z całą pewnością jest stworzony dla rodziców, którzy cenią sobie niezależność, lubią być aktywni i spędzać czas poza domem, ale równocześnie istotna jest dla nich technologia i bycie w kontakcie z innymi ludźmi.

Wózek HeeTee został nagrodzony Innovation Award w kategorii World of Moving Kids. Będzie dostępny w sprzedaży w 2018 roku i będzie kosztować ok. 1300 €.

World of Travelling Kids – fotelik samochodowy BeSafe iZi Flex FIX i-Size

Nowy fotelik BeSafe iZi Flex FIX i-Size został skonstruowany zgodnie z normą i-Size dla dzieci o wzroście od 100 do 150 cm, czyli dla najstarszych użytkowników fotelików. Jest to produkt bardzo innowacyjny, który został stworzony nie tylko z myślą o bezpieczeństwie, ale również z myślą o wyzwaniach, jakie stoją przed rodzicami korzystającymi z tych foteli.

Rodzicom trójki starszych dzieci trudno jest zmieścić na tylnej kanapie samochodu trzy foteliki. Bardzo często zdarza się tak, że rezygnują oni z jednego fotelika dla najstarszego dziecka, by cała rodzina mogła podróżować samochodem. Jest to oczywiście zachowanie bardzo ryzykowne, bo jak wiadomo podróż dziecka na podwyższeniu lub bez fotelika, nie zapewnia odpowiedniej ochrony w trakcie wypadku.

BeSafe podczas projektowania nowego fotelika iZi Flex FIX i-Size wziął pod uwagę ten problem. Dzięki temu boczne bardzo szerokie osłony fotelika można ściągnąć z jednej lub z dwóch stron, jeśli umieszczamy trzy foteliki koło siebie, zostawiając tylko te osłony boczne, które są po zewnętrznej stronie fotelików. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu więcej dzieci ma szansę być przewożone w najbezpieczniejszy możliwy sposób.

Warto również wspomnieć, że w foteliku BeSafe iZi Flex FIX i-Size została zainstalowana prowadnica pasa biodrowego użyta po raz pierwszy w foteliku Britax Kidfix II. Poprawia ona przebieg pasa na udach dziecka i lepiej chroni dziecko podczas wypadku.

Fotelik BeSafe iZi Flex FIX i-Size zostal nagrodzony Innovation Award w kategorii World of Travelling Kids. Produkt pojawi się na rynku pod koniec pierwszego kwartału 2018 roku.

World of Moving Kids & Travelling Kids Accessories – torba dla ojców Jule’s Bag

Aktywny udział ojców w opiece i wychowaniu dzieci jest zmianą kulturową, którą można zaobserwować już od jakiegoś czasu. Mężczyźni nie tylko chcą mieć większy wpływ na wychowanie dzieci, ale również chcą w nim aktywnie uczestniczyć. Nikogo nie dziwią już ojcowie spacerujący z dziećmi, choć wciąż mężczyzna zostający w domu z dziećmi jest rzadkością.

Rynek produktów dla dzieci i rodziców dostrzega ten trend i coraz częściej można zobaczyć produkty tworzone z myślą o ojcach. Torby na pieluchy do niedawna były kategorią bardzo kobiecą, a aktywni ojcowie zmuszeni byli do korzystania z toreb, które wybierały mamy.

Jule’s bag francuskiej marki Papa, Maman & moi została od początku do końca stworzona z myślą o mężczyznach. Wizualnie wygląda jak elegancki plecak, z którego można jednym ruchem zrobić równie męską torbę na ramię. Zupełnie nie zdradza, co może kryć się w środku i spokojnie może być używana również wtedy, kiedy dziecka w pobliżu nie ma.

Środek torby Jule’s Bag jest bardzo funkcjonalny – ma specjalne miejsce do przewijania dziecka, kieszeń na brudne chusteczki, miejsce do przechowywania jedzenia czy pieluch dla dziecka. Jest tam też specjalna kieszeń na laptopa oraz rzeczy osobiste. Torbę można z łatwością zawiesić na rączce wózka lub zarzucić na plecy.

Jest to rewelacyjny produkt dla mężczyzn, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w życiu swojego dziecka. Torba Jule’s Bag zdobyła Innovation Award w kategorii World of Moving Kids & Travelling Kids Accessories. Obecnie jest w sprzedaży we Francji, gdzie kosztuje 99€.

World of Kids Safety at Home – poręcz do nauki chodzenia po schodach – Stair Trainer marki mippaa

Każdy rodzic małego dziecka, który mieszka w dwupoziomowym mieszkaniu czy domu zdaje sobie sprawę z tego, że samotne wycieczki dziecka po schodach mogą być niebezpieczne. Aby zabezpieczyć schody, zazwyczaj używa się różnego rodzaju bramek. Jednak oddzielenie dziecka od schodów nie sprawi, że nauczy się ono z nich korzystać, a prędzej czy później i tak nadejdzie moment, w którym maluch będzie musiał samodzielnie po nich schodzić.

Stair Trainer holenderskiej marki mippaa, to produkt, który ułatwi naukę korzystania ze schodów w sposób bezpieczny. Jest to pomysł tak banalnie prosty, że ciężko zrozumieć, dlaczego nikt wcześniej go nie wymyślił. Stair Trainer, czyli dodatkowa, zawieszana nisko poręcz ułatwia i przyspiesza samodzielne korzystanie ze schodów.

Godny uwagi jest fakt, że Stair Trainer jest absolutnie bezinwazyjny – montuje się go na poręczy schodów bez żadnego wiercenia i klejenia, więc jeśli dziecko dorośnie do korzystania z tradycyjnej poręczy, to wystarczy go po prostu zdemontować. Dodatkowym atutem, za który pokochają go rodzice, jest znaczne ograniczenie smarowania brudnymi rękami ściany przy schodach, bo ze Stair Trainer, ręce będą zawsze na poręczy.

Stair Trainer został w tym roku nagrodzony Innovation Award w kategorii World of Kids Safety at Home. Obecnie dostępny jest na rynku holenderskim. Za podstawowy zestaw wystarczający do zabezpieczenia prostych schodów o długości 3.65 m trzeba zapłacić 70€.

World of Kids Toys – zabawka do raczkowania Skip Hop Follow-Bee

Kategoria zabawek jest chyba jedną z najcięższych, bo wcale nie jest łatwo stworzyć innowacyjną zabawkę dla maluchów. Targi w Kolonii skupiają się raczej na najmłodszych dzieciach i takie zabawki pojawiają się wsród nominacji. Warto też wspomnieć, że w ubiegłym roku nagrodę w tej kategorii otrzymał po raz pierwszy polski produkt – Szumiący Miś – Whisbear CrySensor!

Tym razem statuetka trafiła w ręce amerykańskiej marki Skip Hop, a nagrodzona została zabawka Follow-Bee Crawl Toy, która zachęca maluchy do raczkowania. Grzechocząca pszczółka umieszczona na białej podstawce z kółkami została zaprojektowana z myślą o niemowlętach na trzech różnych etapach rozwoju.

Niemowlęta powyżej piątego miesiąca życia, które już siedzą, mogą korzystać z niej jak ze zwykłej grzechotki. Dzieci nieco większe, które zaczynają raczkować, będą zachęcane do łapania pszczółki, która jeździ w kółko, a niemowlaki, które podczas raczkowania osiągają duże prędkości, będą mogły gonić pszczółkę, która przed nimi ucieka. Zabawka jest zaawansowana technologicznie – omija przeszkody i zatrzymuje się w miejscu, jeśli tylko dziecko zdejmie pszczółkę z podstawki.

Pszczółkę można od niedawna kupić w Polsce, kosztuje 167 zł.

World of Kids Textiles – ubrania dla wcześniaków i alergików My Skin Sensitiv

Obecnie coraz częstszym problemem są poważne alergie, które dotykają dzieci już od pierwszych tygodni życia. Rodzice borykają się z ogromną ilością wyzwań, z których dość poważny jest problem znalezienie takich ubrań, które nie będą podrażniać delikatnej skóry dziecka.

Bułgarska marka Angel Baby, która w rodzimym kraju jest znana od wielu lat jako producent ubrań dziecięcych, stworzyła w tym roku kolekcję ubrań zaprojektowaną z myślą o wcześniakach, dzieciach z chorobami skóry i alergikach od urodzenia do piątego roku życia.

Wszystkie ubranka i dodatki (takie jak kocyki czy śpiworki) uszyte są z dwóch bardzo cienkich warstw materiału. Warstwa zewnętrzna to bawełna, a wewnętrzna to Lyocell – wytrzymały i higieniczny materiał, którego produkcja jest niezwykle ekologiczna, bo nie używa się w niej żadnych toksycznych substancji. Dodatkowo w warstwie wewnętrznej znajduje się chitosan, który ma działanie antybakteryjne.

Zewnętrzna, bawełniana warstwa może być dowolnie zadrukowana, dzięki czemu ubranka nie muszą być jednokolorowe, co z całą pewnością ucieszy rodziców i starsze dzieci, dla których wizualne walory odzieży są istotne.

Ubranka uszyte są w taki sposób, by kontakt ze skórą miała jedynie warstwa wewnętrzna. Wszystkie napy i metki przyszywane są tak, by nie dotykać skóry dziecka, co jest niezwykle istotne przy alergiach.

Kolekcja ubrań My Skin Sensitiv została nagrodzona Innovation Award w kategorii World of Textiles. Wkrótce będzie dostępna w Polsce.

World of Kids Care – detektor tętna płodu Sweet Beat od Miniland

Okres ciąży to dla wielu rodziców czas bardzo stresujący. Pierwsze lęki o to, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku, pojawiają się już na samym początku ciąży. Każda najmniejsza wątpliwość jest powodem wizyty u ginekologa, a spodziewające się dziecka mamy wiele by dały, by na stałe podłączyć się do USG.

Strach o zdrowie dziecka przyczynia się do tego, że coraz częściej technologie wykorzystywane w gabinetach lekarskich wchodzą do domów. Oczywiście w mocno ograniczonej formie, z której może skorzystać osoba bez medycznego doświadczenia. Takie produkty jak domowy detektor tętna płodu z jednej strony dają rodzicom spokój, z drugiej nakręcają ich strach. I choć moje doświadczenie mówi, że można przetrwać ciążę bez ciągłego sprawdzania bicia serca dziecka, to rozumiem też, że ciężko się jest takim urządzeniom oprzeć.

Hiszpańska marka Miniland jeszcze w tym roku wprowadzi na rynek domowy detektor tętna płodu Sweet Beat, który w połączeniu z aplikacją mobilną da rodzicom możliwość słuchania i nagrywania bicia serca nienarodzonego dziecka od 16 tygodnia ciąży, aż do porodu.

Sweet Beat jest bardzo prosty w użyciu. Jest to niewielkie, okrągłe urządzenie, które przy pomocy technologii Bluetooth łączy się z telefonem lub tabletem, na którym zainstalowana jest aplikacja eMyBaby. Po przyłożeniu urządzenia do brzucha przyszłej mamy, można słuchać tętna płodu bezpośrednio z telefonu, można je też nagrywać i wysyłać do bliskich.

Aplikacja eMyBaby, która jest konieczna do korzystania z detektora Seet Beat, jest też bardzo rozbudowaną aplikacją ciążową, w której można znaleźć informacje przydatne w trakcie ciąży, robić notatki, tworzyć kalendarz wizyt ginekologicznych czy ciążowy pamiętnik. Dodatkowo aplikacja eMyBaby daje możliwość liczenia skurczów, co jest bardzo przydatne przy rozpoczynającym się porodzie.

Detektor tętna płodu Sweet Beat został nagrodzony Innovation Award w kategorii World of Kids Care. Jeszcze w tym roku będzie można go kupić w Polsce za 499 zł.

World of Kids Furniture – La Multi czyli walizka, łóżeczko, leżaczek, wanienka i przewijak w jednym

Innovation Award w kategorii World of Kids Furniture otrzymało krzesełko do karmienia Childhome Evolu, które można obrócić o 180° bez konieczności przestawiania go. To jest ta kategoria, w której kompletnie nie rozumiem decyzji jurorów, bo obracane krzesełko do karmienia jest na rynku od dekady! Bloom Fresco – jedno z najbardziej designerskich i funkcjonalnych krzesełek z możliwością obrócenia o 360° zostało wprowadzone na rynek w styczniu 2008 roku i od tego czasu jest ciągle uosobieniem designu wśród produktów dla dzieci.

Znacznie ciekawszy produkt zaprezentowała francuska marka Canailles Dream. La Multi to duża, plastikowa walizka, która może być łóżeczkiem, wanienką, przewijakiem, kołyską, leżaczkiem oraz walizką. Wszystkie te funkcje są elementem jednej dużej walizki, która po rozłożeniu staje się tym, czego potrzebują rodzice. Co więcej, La Multi jako walizka jest bardzo pojemna, więc spokojnie zmieścimy tam rzeczy dziecka potrzebne na wakacjach.

Jest to produkt, który może zdecydowanie ułatwić rodzicom podróże z dzieckiem, bo nie będą musieli się zastanawiać, czy w trakcie wyjazdu będą mieli dostęp do łóżeczka, przewijaka czy wanienki. Oczywiście nie jest to produkt tani, ale rodzice często podróżujący z całą pewnością docenią jego funkcjonalność.

La Multi została nominowana do nagrody Innovation Award w kategorii World of Kids Furniture. Produkt jest już w sprzedaży na rynku francuskim i kosztuje 655€.

Zobacz
więcej

Bezpieczna droga do żłobka, szkoły i przedszkola

Bezpieczna droga do żłobka, szkoły i przedszkola

Już za chwilkę będziemy znowu odprowadzać swoje dzieci do szkoły, przedszkola czy żłobka. Zapewne jeśli pogoda pozwoli, to będziemy chodzić pieszo, czy jeździć rowerem, ale jeśli mamy daleko, albo pogoda zacznie zawodzić, to prawdopodobnie zaczniemy w tym celu używać samochodu.